Προς το περιεχόμενο

Μηπως να αγόραζα ενα MAC;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Εχω εναν υπολογιστη και συνεχεια δινω λεφτα σε αναβαθμισεις για να μου παιζει τα vst και να μη crash-αρει και σκεφτομαι μηπως θα ήταν προτιμότερο να αγόραζα ενα MAC.

Πoια η γνωμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ειναι μονο οι αναβαθμισεις που χρειαζεται ενας υπολογιστης για να ειναι σταθερος και λειτουργικος. Ειναι και η γενικοτερη συντηρηση που πρεπει να του κανεις.

Τι συστημα εχεις by the way;

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εχω εναν υπολογιστη και συνεχεια δινω λεφτα σε αναβαθμισεις για να μου παιζει τα vst και να μη crash-αρει και σκεφτομαι μηπως θα ήταν προτιμότερο να αγόραζα ενα MAC.

Πoια η γνωμη σας;

 

εγω εχω εναν υπολογιστη και ΠΟΤΕ μου δεν εχω δωσει λεφτα σε αναβαθμισεις και μου παιζει ΑΝΕΤΑ ολα τα vst & φυσικα δεν εχει κρασαρει ΠΟΤΕ.

 

μηπως κανεις κατι λαθος? (η μηπως εχεις πολυ αδυναμο υπολογιστη?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε πολύ, γιατί αν αγοράσεις MAC δεν θα θελεις να ξαναδεις PC στη ζωή σου... Και βέβαια θα λυσεις ολα τα προβληματα με ενα mac, αυτή είναι η δουλειά τους. Έτσι κι αλλιώς, τώρα όλα τα mac τρέχουν και Windows XP, οπότε, έχεις ό,τι θέλεις. Πάντως αν έχεις χρήματα, πήγαινε σε 8πύρηνο tower (MacPro), αλλιώς με 1500 ευρώ πάρε ένα iMac με οθόνη 24" και 2,66 CoreDUO (αυτόν πήρα κι εγώ) και κάνε τη δουλειά σου.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε πολύ, γιατί αν αγοράσεις MAC δεν θα θελεις να ξαναδεις PC στη ζωή σου... Και βέβαια θα λυσεις ολα τα προβληματα με ενα mac

 

Σωστο κι αυτο...βεβαια υπαρχει και το once you go mac...welcome back :) (no offence)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε πολύ, γιατί αν αγοράσεις MAC δεν θα θελεις να ξαναδεις PC στη ζωή σου... Και βέβαια θα λυσεις ολα τα προβληματα με ενα mac, αυτή είναι η δουλειά τους. Έτσι κι αλλιώς, τώρα όλα τα mac τρέχουν και Windows XP, οπότε, έχεις ό,τι θέλεις. Πάντως αν έχεις χρήματα, πήγαινε σε 8πύρηνο tower (MacPro), αλλιώς με 1500 ευρώ πάρε ένα iMac με οθόνη 24" και 2,66 CoreDUO (αυτόν πήρα κι εγώ) και κάνε τη δουλειά σου.  ;)

 

Ούτε τα pc ούτε τα mac crash-άρουν..Με την προϋπόθεση ότι έχει αγοραστεί το λογισμικό.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. ΙΜΗΟ αν το κοιτάς σαν pc vs. mac, δουλειά δε θα κάνεις με κανένα απ'τα δυο  :P

 

Δες άλλη μια φορά το ποστ σου. Ουσιαστικά δε μας δίνεις καμια πληροφορία και μας ζητάς να δώσουμε άποψη, θέτοντάς το σε ένα context pc vs. mac. Δεν πάει έτσι.

 

 

edit: καλή κίνηση η αλλαγή του τίτλου  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pentium 4 sta 3ghz me 2,5G ram ddr2 Kαι μισο τερα σκληρο.

 

Με ενα Kontakt,minimoog,miroslav philarmonic,trilogy, drums machine και Ozone ξεκιναει τα τσικ τσικ κει το δεικτη cpu να χτυπαει peak. Και ειναι μονο τα βασικα που θελω σε ενα κομματι,χωρια τα recs συν τα εφε συν κανενα αλλο vst.

 

Και πες περνω 4πυρινο με 200ευρω, μετα απο 2 χρονια θα θελω καινουριο.

 

Για το MAC που κολλυεομαι,στο οτι θα χρειαστω εκτος απο το μηχανημα συν νεα καρτα ηχου επαγγελαμτικη (δε νομιζω οτι μπορω να βαλω στο νεο Mac την ηδη υπαρχουσα m-audio audiophile 192 που εχω) συν 700ευρω για protools kai dx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ σωστά σου λέει ο Jasemeister.

Το θέμα δεν είναι το ένα ή το άλλο. Αν θες να πάρεις Mac δεν θα πέσεις έξω. Θα πάρεις μια λειτουργική μηχανή. Εξυπηρετεί πολύ κόσμο.

Ετσι κι αλλιώς δεν θα σου επέτρεπε να έχεις τετοια πληθώρα VST instruments ούτε να αλλάζεις DAW αφού θα είναι πλέον και θέμα κόστους. (κανω λάθος; )

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό κομμάτι του υπολογιστή σου είναι η motherboard, ποιά είναι;

 

Επίσης, ο σκληρός στα πόσα rpm τρέχει, είναι SATA, τι cache έχει;

 

Δώσε μας και περισσότερες λεπτομέρειες για τη RAM (5x512 ή 2x1024+1x512).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου