Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με καινούργιο μαγνήτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..ο μάστορας μου είπε ότι ο μαγνήτης δεν έχει output, μετρημένος με πολύμετρο βγάζει 0 kω..μπορεί να κόπηκε κάπου η περιέλιξη..το τελείωμα του πηνίου δείχνει εντάξει..γενικώς, όλα δείχνουν εντάξει..

το μόνο που δεν έκανα είναι να τον μετρήσω με δικό μου πολύμετρο..

δεν προσπάθησα να τον αλλάξω μόνος μου, ούτε είμαι πιτσιρικάς για να ντραπώ να παραδεχτώ κάτι τέτοιο..

α, τί σου θυμίζει το avatar μου, παρεπιπτόντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

.μπήκα στην πρίζα να τον μετρήσω με τα ίδια μου τα χέρια..(.τον μαγνήτη..) ;D ;D

..για την ιστορία,

την στιγμή αυτή μου απάντησε το αμερικάνικο μαγαζί για την διαδικασία επιστροφής του..μου συνέστησε όμως πως αν βιάζομαι στην αντικατάστασή του, να αγοράσω άλλον έναν για να μου τον στείλει άυριο και μόλις φτάσει ο δικός μου, θα μου κάνει refund.. ::) ::)

γάτα ο φούστης.. ;D ;D

τώρα, πλάκα πλάκα, τα έξοδα επιστροφής τα πληρώνω εγώ?

ξέρει κανένας? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον τα πληρωνεις εσυ. Αλλα ποσο να ειναι? Δεν νομιζω να σου στοιχισει αρκετα....

Προσεχε μονο να το στειλεις συστημενο! Μην χαθει και εχεις αλλα μετα.  ;)

 

Και θα προτεινα να περιμενεις να τον δεχτουν πισω και μετα να σου στειλουν καινουργιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προσπάθησα να τον αλλάξω μόνος μου, ούτε είμαι πιτσιρικάς για να ντραπώ να παραδεχτώ κάτι τέτοιο..

α, τί σου θυμίζει το avatar μου, παρεπιπτόντως?

Ok,ξεκαθαρο τωρα!! 8)

Ομως υπηρχε η περιπτωση,δεν υπηρχε? ;D ;)

 

-Υπαρχει λεξη φουστης? ???

-Υφαααρχει,υφαααααρχει! ;D

 

Αυτο με το βραχυκυκλωμα εχει να κανει με τη μονωση του συρματος της περιελιξης...χμμ,οντως σπανια περιπτωση..

Αυτο με τα μεταφορικα δεν ξερω...

:)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα προτεινα να περιμενεις να τον δεχτουν πισω και μετα να σου στειλουν καινουργιο.

..εννοείτε.. :)

 

ξανά για την ιστορία, ξαναπάντησε ο τύπος και είπε πως πληρώνει και μεταφορικά από μένα προς αυτόν.. ;D

με συγκίνησε ο φούστης  :'( :'( (..όχι δεν υπάρχει αυτή η λέξη..χαιδευτικό είναι..όπως λέμε λουλού ;D, ένα πράγμα..)

πάντως μπράβο του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το βραχυκυκλωμα εχει να κανει με τη μονωση του συρματος της περιελιξης...χμμ,οντως σπανια περιπτωση..

αυτό, πώς το εννοείς, έτσι για να μαθαίνουμε?

αν έχει κοπεί καμιά περιέλιξη φεριπείν, το πολύμετρο θα έπρεπε να "διαβάζει" κάτι?

 

ps1.. για το avatar ακόμα δεν μου είπες.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο συρμα ειναι "περασμενο" με μονωτικο υλικο,κατι σαν βερνικι,

ωστε να μην αγγιζει η μια σπειρα του πηνειου την αλλη.Αν ναι,εχουμε βραχυκυκλωμα,

που μεταφραζεται σε βουητο,λεπτοτερο ηχο,η καθολου ηχο,αναλογως την εκταση της ζημιας.

 

Ειναι αυτο που συμβαινει στους μαγνητες με τα χρονια,και ετσι σταματουν να παιζουν...

Ομως σε καινουριους,και δεδωμενου του κερωματος εσωτερικα,ειναι καπως δυσκολο να συμβει!

 

Το avatar...προσπαθησα...δεν ξερω,το παραδεχομαι! ;D

(εσυ εισαι? ;D)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό, πώς το εννοείς, έτσι για να μαθαίνουμε?

αν έχει κοπεί καμιά περιέλιξη φεριπείν, το πολύμετρο θα έπρεπε να "διαβάζει" κάτι?

 

το ψιλο συρματακι που τυλιγμενο γυρω απο τους μαγνητες δημιουργει το πηνιο σου, εχει μια εξισου ψιλη επικαλυψη απο καποιου τυπου βερνικι ετσι ωστε να μην ερχεται σε επαφη συρμα με συρμα και γινεται βραχυκυκλωμα.

 

Αν για καποιο λογο αυτη η μονωση "σπασει" σε δυο γειτονικα συρματα τοτε αυτα ερχονται σε επαφη και το σημα αντι να κανει το γυρο του πηνιου "κοβει δρομο" απο την ενωση αυτη. Δηλαδη "βραχυκυκλωνει"...

 

Εισαι σιγουρος οτι εδειχνε 0 το πολυμετρο? Σε ποια κλιμακα το ειχες?

 

εδιτ: με προλαβε ο Yann  ;)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι εδειχνε 0 το πολυμετρο? Σε ποια κλιμακα το ειχες?

 

το ότι έδειχνε μηδέν μου το είπε ο τεχνικός..εγώ δεν έχω πολύμετρο για να επιβεβαιώσω, αλλά όπως είπα παραπάνω, μπήκα στην πρίζα να το κάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου