Προς το περιεχόμενο

Τι σκληρο δίσκο χρειάζομαι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Εχω ενα dual core 2.66 / 4gb ram με windows xp 32.

Τον χρησημοποιω για ηχογραφηση και μιξη κτλ..και εχω εγκατεστημενα ολα τα audio προγραμματα στον κυριο σκληρο μου. (vst/plugins/cubase κτλ) και τα audio αρχεια που ηχογραφω πανε ολα σε ενα παλιο εξωτερικο usb..(λεω το "παλιο" γιατι δεν ξερω καν αν ειναι στα 7200)

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν επαιρνα ενα σκληρο ακομα(εσωτερικο) για να περασω εκει ολα τα vst/plugins θα βελτιωνοταν αiσθητα η αποδοση ?

Αν ναι τι να προσεξω στην αγορα μου? Ταχυτητες? cache?

 

Thanks εκ των προτερων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε 2 500gb με 32 cache σε 7200 (η 10000 αν αντεχεις οικονομικα) και βαλτους να τρεχουν σε raid 0... και μετα θα βλεπεις τον εξωτερικο (που δεν ειναι ουτε καν 7200) και θα τον φτυνεις καθε πρωι...

 

(υπαρχει και η λυση... 4 απο τους παραπανω σε συνδυασμο raid 0 και raid 1... και εκει θα δακρυσεις απο χαρα...)

 

και να εχιες παντα back up!!! ειτε με 1 ειτε με 101 δισκους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε 2 500gb με 32 cache σε 7200 (η 10000 αν αντεχεις οικονομικα) και βαλτους να τρεχουν σε raid 0... και μετα θα βλεπεις τον εξωτερικο (που δεν ειναι ουτε καν 7200) και θα τον φτυνεις καθε πρωι...

 

(υπαρχει και η λυση... 4 απο τους παραπανω σε συνδυασμο raid 0 και raid 1... και εκει θα δακρυσεις απο χαρα...)

 

και να εχιες παντα back up!!! ειτε με 1 ειτε με 101 δισκους

 

Thanks για το reply :)

Μπορεις να μου εξηγησεις τι παιζει με το raid γιατι ειμαι λιγο ασχετος?  ;D Και γιατι μου λες να παρω 2?

Thanks και παλι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική του RAID 1 (Redundant Array of Inexpensive Disks) είναι να αποθηκεύονται τα δεδομένα σε δύο σκληρούς δίσκους. Τα περιεχόμενα των δύο δίσκων, σε επίπεδο filesystem, είναι πανομοιότυπα. Στη περίπτωση που κάτι συμβεί σε έναν από τους δύο, τα δεδομένα δεν χάνονται. Μόλις αντικατασταθεί ο δίσκος με το σφάλμα, το Array ξαναχτίζεται. Το πλεονέκτημα αυτής της περίπτωσης RAID είναι ότι κερδίζουμε σε ταχύτητα ανάγνωσης και σε ασφάλεια.

 

Το Raid 1, λειτουργεί πάλι με δύο δίσκους, μόνο που τα δεδομένα μοιράζονται. Κερδίζουμε σε ταχύτητα ανάγνωσης ΚΑΙ εγγραφής αλλά, δεν έχει να μας προσφέρει κάτι σχετικά με την ασφάλεια των δεδομένων.

 

Ο συνδυασμός, RAID 0+1, με 4 δίσκους προσφέρει τα πλεονεκτήματα και των 2 προαναφερθέντων μεθόδων.

 

Δυστυχώς οι RAID controllers που συνοδεύουν τα motherboards, κατά την γνώμη μου, δεν ενδείκνυνται για καμία από τις 3 περιπτώσεις.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/RAID

 

Τα παραπάνω είναι απλοποιημένα, οι ειδικοί, ας δώσουν περισσότερες πληροφορίες στα ελληνικά και τυχόν διορθώσεις.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Redundant Array of Independent Disks  :)

 

Το Raid 1, λειτουργεί πάλι με δύο δίσκους, μόνο που τα δεδομένα μοιράζονται. Κερδίζουμε σε ταχύτητα ανάγνωσης ΚΑΙ εγγραφής αλλά, δεν έχει να μας προσφέρει κάτι σχετικά με την ασφάλεια των δεδομένων.

μάλλον raid0 ήθελες να γράψεις.

 

Ο συνδυασμός, RAID 0+1, με 4 δίσκους προσφέρει τα πλεονεκτήματα και των 2 προαναφερθέντων μεθόδων.

Σπάνια θα δεις raid 0+1 σε 4 δίσκους γιατί πολύ απλά,δεν συμφέρει.Αν έχεις πχ 4 δίσκους των 250GB,η διαθέσιμη χωρητικότητα με 0+1 είναι 500GB,σε αντίθεση με το raid5 το οποίο σου δίνει *σχεδόν* 750GB.Δεν έχει την ταχύτητα του raid0,αλλά συνήθως είναι πιο γρήγορο από έναν δίσκο μόνο του και προσφέρει ασφάλεια δεδομένων.

 

Δυστυχώς οι RAID controllers που συνοδεύουν τα motherboards, κατά την γνώμη μου, δεν ενδείκνυνται για καμία από τις 3 περιπτώσεις.

Συμφωνώ,συνήθως έτσι είναι.Aν και τα καινούρια motherboards μπορούν να κάνουν ένα raid0 της προκοπής.

Επομένως,αν θέλεις ταχύτητα (και διαθέτεις χρήματα ) μπορείς να βάλεις 2 WD Velociraptor σε raid0 και έναν επιπλέον δισκο μεγάλης χωρητικότητας για backup.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RAID is an acronym first defined by David A. Patterson, Garth A. Gibson and Randy Katz at the University of California, Berkeley in 1987 to describe a Redundant Array of Inexpensive Disks,a technology that allowed computer users to achieve high levels of storage reliability from low-cost and less reliable PC-class disk-drive components, via the technique of arranging the devices into arrays for redundancy.

 

More recently, marketers representing industry RAID manufacturers reinvented the term to describe a Redundant Array of Independent Disks as a means of disassociating a "low cost" expectation from RAID technology.

 

Θα επιμείνω στην αρχική ανάλυση του ακρωνυμίου, ως fan του Marvin Gay.

 

Ωστόσο, έχεις δίκιο για το τυπογραφικό μου λάθος.

 

Δεν γνωρίζω σχετικά με τα υπόλοιπα επίπεδα, οπότε βασίζομαι στην περιγραφή σου και στο wikipedia (συμφωνούν).

 

 

 

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντησεις..

 

Λιγο δυσκολο να παρω 3 σκληρους  :(

Με μονο ενα καινουριο σκληρο δε θα δω σημαντικες διαφορες δηλαδη ε?

Δηλαδη η παω σε 2-3 ακομα σκληρους η δε παω πουθενα μεχρι να βρω χρηματα?  ;D

 

Thanks και παλι παιδια !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα με ένα σκληρό εσωτερικό ακόμα θα είσαι πιο άνετος. Τα προγράμματα σου (plug ins κ.λ.π.) άστα εκεί που είναι, δηλαδή στον πρώτο σκληρό, τα αρχεία σου να τα έχεις στον καινούργιο. Με τις ταχύτητες που υπάρχουν τώρα (7200, 10000) στους δίσκους, δεν είναι και τόσο αναγκαίο πια το raid. Εκτός και αν τρέχεις πολύ βαριά sambler, rombler. Σε αυτή την περίπτωση το ιδανικότερο setup είναι τρεις δίσκοι. Ένας για τα προγράμματα (όπως ήδη τον έχεις), ένας για τα αρχεία σου, και ένας για τις βιβλιοθήκες ήχων των vsti σου. Και είσαι άρχοντας  :)

Τον εξωτερικό να τον έχεις για back up των αρχείων σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο δυσκολο να παρω 3 σκληρους  :(

Με μονο ενα καινουριο σκληρο δε θα δω σημαντικες διαφορες δηλαδη ε?

Δηλαδη η παω σε 2-3 ακομα σκληρους η δε παω πουθενα μεχρι να βρω χρηματα?  ;D

 

Ώπα swg0d0fmusic,πάτα τα φρένα...

καμιά φορά η εγκυκλοπαιδική συζήτηση (όσο επιμορφωτική και να είναι) μας κάνει να βγάζουμε λάθος συμπεράσματα  :)

Μπορεί να επισημάναμε πως οι δίσκοι σε raid είναι πιο γρήγοροι,αλλά δεν είπε κανείς πως είναι υποχρεωτικό να πάρεις 2 και 3 καινούριους δίσκους για να κάνεις τη δουλειά σου.Πόσο μάλλον να τους βάλεις να δουλέψουν σε raid,για το οποίο αν δεν έχεις πρότερη εμπειρία (ή κάποιον να σε βοηθήσει) σε συμβουλεύω να μην το επιχειρήσεις μόνος σου.

Τι εσωτερικό δίσκο έχεις αυτή τη στιγμή;Είναι ide,sata; Kαι τι χωρητικότητα έχει;

Αν ο δίσκος που έχεις αυτή τη στιγμή στο μηχάνημά σου είναι σχετικά γρήγορος και έχει χωρητικότητα,μπορείς να πάρεις μόνο έναν δίσκο:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303732

Εαν μεταφέρεις το λειτουργικό με τα audio προγράμματα (vst/plugins/cubase κτλ) στον παραπάνω δίσκο,αποθηκεύοντας τη δουλειά σου σε αυτόν που έχεις τώρα ως κύριο (δεδομένου όπως είπαμε πως είναι σχετικά σύγχρονος) αντί για τον εξωτερικό usb,τότε πάλι θα δεις διαφορά.

Ελπίζω να ξανα-βοήθησα  :)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thank you για την απαντηση παλι !!  :D

 

Ο κυριος σκληρος μου δεν ειναι ουτε καν sata (ειναι παλιος)..Οποτε τι θα μου προτεινες να κανω ?

Επισης για αυτον που μου προτεινες ειναι πολλα τα λεφτα Αρη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου