Προς το περιεχόμενο

Διαφορές μεταξύ Audio Interface - Κάρτας Ήχου


keytarist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά, είμαι νέος στο θέμα των υπολογιστών και έχω μπερδέψει λίγο τις έννοιες Audio Interface και Κάρτα ήχου. Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τις διαφορές? Τον υπολογιστή (ένα MacBook Pro) τον χρειάζομαι για να παίζω σε κάποια Live με τα διάφορα VSTs και FX που έχω μέσα (B4 II, Guitar Rig 4, Amplitube 3) και αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα απλά με ένα Interface να βάζω μια κιθάρα χωρίς ενισχυτή στο Guitar Rig και να βγαίνει μαζί με τον ήχο του B4 II από το Output, χρησιμοποιώντας την On-Board κάρτα ήχου.. Συγνώμη αν λέω βλακείες απλά είμαι καινούργιος σε αυτά και δεν έχω ιδέα!

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα απλά με ένα Interface να βάζω μια κιθάρα χωρίς ενισχυτή στο Guitar Rig και να βγαίνει μαζί με τον ήχο του B4 II από το Output, χρησιμοποιώντας την On-Board κάρτα ήχου..

1) Xρησιμοποιώντας μόνο την On-Board κάρτα ήχου του Mac, μπορείς να βγάζεις τον ήχο της κιθάρας σου, χωρίς ενισχυτή, με το Guitar Rig, κατευθείαν στη κονσόλα του μαγαζιού που θα παίξεις.

2) Xρησιμοποιώντας μόνο την On-Board κάρτα ήχου του Mac, και ένα midi keyboard με το B4 II, μπορείς να βγάζεις ήχο, χωρίς ενισχυτή, κατευθείαν στη κονσόλα του μαγαζιού που θα παίξεις.

3) Για να κάνεις τη κιθάρα σου να κάνει όλα τα παραπάνω ΚΑΙ τον ήχο του B4 II μαζί, θέλεις και ένα τέτοιο

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=592&ParentId=53

ή ένα τέτοιο

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=563&ParentId=53

ή ένα τέτοιο

http://www.axon-technologies.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=36&menu=102

(καινούργιο είναι το τελευταίο?)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν σε όλα τα παραπάνω, προσθέσεις και μία καλή κάρτα ήχου, προφανώς και θα έχεις καλύτερο ήχο. Οι κάρτες των 150 ευρώ δεν θα σου δώσουν σχεδόν τίποτα παραπάνω (ηχητικά μιλώντας πάντα) από την συγκεκριμένη κάρτα του Mac. Σε παραπάνω τιμές, οι ηχητικές διαφορές αρχίζουν και είναι αισθητές προς το καλύτερο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου μυαλό ο όρος κάρτα ήχου έχει την έννοια της ενσωματωμένης κάρτας ήχου ενός υπολογιστή, σταθερού ή φορητού, η οποία εξυπηρετεί συνήθως τις ανάγκες αναπαραγωγής αρχείων ήχου και ήχων συστήματος ενός υπολογιστή. Συνήθως έχει απλές συνδέσεις line, δυναμικού μικροφώνου, άντε και καμία ψηφιακή SPDIF στην καλύτερη. Η σύνδεσή της είναι συνήθως εσωτερική, και κουμπώνει συνήθως στον δίαυλο PCI ή PCI-express.

Ένα audio interface συνήθως είναι πιο επαγγελματικού επιπέδου, με πιο ποιοτικές συνδέσεις, με καλούς προενισχυτές μικροφώνων ή και φυσικών οργάνων. Η σύνδεση είναι κυρίως εξωτερική. Εννοείται ότι τα παραπάνω δεν είναι απόλυτα, υπάρχουν και εξωτερικά audio interfaces τα οποία δεν διαθέτουν τόσο καλή ποιότητα ήχου ούτε τόσο μεγάλη ποικιλία εισόδων, αλλά και εσωτερικές κάρτες ήχου

με πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου και μετατροπείς.

 

Έχω μία απορία για τους έχοντες Mac, επειδή αναφέρθηκε ότι μπορεί ο φίλος να συνδέσει κατευθείαν την κιθάρα του: έχει η κάρτα ήχου των Mac προενίσχυση επιπέδου Hi-Z για κιθάρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε marathon,

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, αλλά έχω κάποιες ενστάσεις σε αυτά που είπες:

 

1)Χωρίς Interface σε ποια είσοδο του Mac θα μπαίνει η κιθάρα και από ποια θα βγαίνει;

 

2)Χρησιμοποιώντας το Out του Interface δεν βγαίνει οποιοσδήποτε ήχος παράγεται από τον υπολογιστή; Άρα αφού και η κιθάρα με το Guitar Rig και το B4 θα βγαίνουν από τον υπολογιστή τότε γιατί θα χρειαστώ ολόκληρο Guitar Synthesizer;

 

3) Δεν θα μπορούσα απλά να βγάζω τον ήχο από την έξοδο ακουστικών του υπολογιστή;

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου μυαλό ο όρος κάρτα ήχου έχει την έννοια της ενσωματωμένης κάρτας ήχου ενός υπολογιστή, σταθερού ή φορητού, η οποία εξυπηρετεί συνήθως τις ανάγκες αναπαραγωγής αρχείων ήχου και ήχων συστήματος ενός υπολογιστή. Συνήθως έχει απλές συνδέσεις line, δυναμικού μικροφώνου, άντε και καμία ψηφιακή SPDIF στην καλύτερη. Η σύνδεσή της είναι συνήθως εσωτερική, και κουμπώνει συνήθως στον δίαυλο PCI ή PCI-express.

Ένα audio interface συνήθως είναι πιο επαγγελματικού επιπέδου, με πιο ποιοτικές συνδέσεις, με καλούς προενισχυτές μικροφώνων ή και φυσικών οργάνων. Η σύνδεση είναι κυρίως εξωτερική.

 

Μία απορία για τους έχοντες Mac, επειδή αναφέρθηκε ότι μπορεί ο φίλος να συνδέσει κατευθείαν την κιθάρα του: έχει η κάρτα ήχου των Mac προενίσχυση επιπέδου Hi-Z για κιθάρα;

 

Έτσι ακριβώς τα είχα και αυτά τα δύο στο μυαλό μου αλλά ο καθηγητής μου στο ωδείο μου είπε να αγοράσω μια καλή εξωτερική κάρτα ήχου που θα μου προσφέρει περισσότερες εισόδους-εξόδους και θα είναι καλύτερη για Live χρήση. Πάντως εγώ πιστεύω πως χρησιμοποιώντας ένα Interface (πχ αυτό που κοιτάω είναι το M-Audio USB Fast Track Pro) θα μπορώ να βάζω από την μια την κιθάρα έτσι ώστε να μπαίνει στο Guitar Rig και να βγάζω από την άλλη τον ήχο που δημιουργείται στον υπολογιστή, δηλαδή Guitar Rig και Β4 έτσι ώστε να μπαίνουν στην κονσόλα.

Από τον Bach στον Jon Lord.. Αυτό θα πει εξέλιξη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει η κάρτα ήχου των Mac προενίσχυση επιπέδου Hi-Z για κιθάρα;

Θα φανώ τελείως άσχετος εάν δεν ξέρω τι είναι η προενίσχυση επιπέδου Hi-Z?

Αλλά επίσης μπορώ να σου πώ ότι πριν πάρω την εξωτερική κάρτα ήχου μου, έπαιζα κανονικότατα στο G3 μου, απλά με ένα μικρό καρφί σε μεγάλο. Έχω ηχογραφήσει και αρκετά κομμάτια έτσι...

Το αυτό και στα laptop μου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αφού και η κιθάρα με το Guitar Rig και το B4 θα βγαίνουν από τον υπολογιστή τότε γιατί θα χρειαστώ ολόκληρο Guitar Synthesizer;

Εάν θέλεις απλά από τη κιθάρα να ακούγεσαι από το guitar Rig και από το keyboard το B4, είσαι Οκ.

Εάν θέλεις τώρα να παίζεις κιθάρα και να ακούγεται το B4, τότε θέλεις το Guitar Synthesizer

 

Και η παλιά μου συνδεσμολογία.

Με ένα Monster καλωδιάκι η κιθάρα, με το πράσινο τα εξωτερικά ηχεία

Στη κάτω φωτο, το μηχανάκι που άρχισα να παίζω...

32.jpg.c1b11270895fad4090fd50382bc5f47e.jpg

33.jpg.413b682513851d46c6a8c2054a2d72f7.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έχω μία απορία για τους έχοντες Mac, επειδή αναφέρθηκε ότι μπορεί ο φίλος να συνδέσει κατευθείαν την κιθάρα του: έχει η κάρτα ήχου των Mac προενίσχυση επιπέδου Hi-Z για κιθάρα;

 

Όχι, δεν έχει. Και για να ηχογραφήσεις ποιοτικά μια κιθάρα, η Hi-z είσοδος είναι ψιλοαπαραίτητη... δες π.χ εδώ: http://www.recordingreview.com/articles/blogs/86/The-Difference-Between-Line-Level-and-Hi-Z.html

 

 

(marathon, δεν αμφιβάλλω ότι είχες καλό αποτέλεσμα χωρίς hi-z είσοδο και κάρτα ήχου. αλλά είμαι σίγουρος ότι με μια καλή κάρτα ήχου και είσοδο hi-z το αποτέλεσμα θα ήταν ακόμα καλύτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φανώ τελείως άσχετος εάν δεν ξέρω τι είναι η προενίσχυση επιπέδου Hi-Z?

 

Hi-Z είναι η συντομογραφία για τη φράση High Impedance input

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου