Προς το περιεχόμενο

VHT Special 12/20: Ενισχυτής για πεταλάκηδες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί (πολύ πιθανόν) διότι η αναζήτηση μου λέει ότι δεν είμαι αρκετά σαφής.  ::)

 

Anyway, παρουσιάστηκε στο Summer NAMM και τώρα άρχισε να πωλείται (σύντομα στα γνωστά γερμανικά μαγαζιά, φαντάζομαι):

 

http://vhtamp.com/avsp11220.html

 

 

Τα χαρακτηριστικά του τον κάνουν μια καλή επιλογή για όποιον θέλει να τον χρησιμοποιήσει με πεταλάκια, δικές του προενισχύσεις, είτε αναλογικές είτε ψηφιακές, αλλά και για όποιον θέλει έναν "δύο σε ένα" ενισχυτή σε ό,τι αφορά στις εντάσεις και στο flavor του τελικού (επιλογή σε τελικές λυχνίες).

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα χαρακτηριστικά του με κάνουν να υποθέτω ότι τον κάνουν μια καλή επιλογή για όποιον θέλει να τον χρησιμοποιήσει με πεταλάκια, δικές του προενισχύσεις, είτε αναλογικές είτε ψηφιακές, αλλά και για όποιον θέλει έναν "δύο σε ένα" ενισχυτή σε ό,τι αφορά στις εντάσεις και στο flavor του τελικού (επιλογή σε τελικές λυχνίες).

Μέχρι να τον ακούσεις/ακούσουμε ......  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να τον ακούσεις/ακούσουμε ......  ;)

 

Πράγμα που ισχύει για τα πανταόλα.

 

Για να δούμε αν είναι η απάντηση στο "βάλε την πεταλιέρα σου στο input" ή "χρησιμοποίησε το return του ενισχυτή σου", για όσους χρήστες GT-8/10, POD, RP, G9, κλπ ρωτάνε σχετικά.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο διαφημιστικο τρυκ..παντως.... ;D....λες και εδω και...50 χρονια που ....δεν υπαρχουν ενισχυτες "ειδικοι" για πεταλια και πεταλιερες εχασε η Βενετια βελονι.... ;D

 

Ασε που αν εχεις ρυθμισει την πεταλιερα (ή τα πεταλια σου) λαθος (ο βασικος λογος που καποιος εχει κακο ηχο ειδικα αν παιζει με μοντερνα πεταλιερα)  παλι...μαπα θα ακουγεται ο ηχος....

 

Απο την αλλη δεν φαινεται ασχημο το μηχανισμα και ειναι και handwired.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο διαφημιστικο τρυκ..παντως.... ;D....λες και εδω και...50 χρονια που ....δεν υπαρχουν ενισχυτες "ειδικοι" για πεταλια και πεταλιερες εχασε η Βενετια βελονι.... ;D

 

Η βασική διαφοροποίηση είναι το leveling στο (tube driven) effects loop και το EQ που είναι POST loop.

 

Το πρώτο είναι κάτι που μπορείς να βρεις σε (ακριβούς) ενισχυτές, ή με κάποιο εξωτερικό εργαλείο. Το δεύτερο είναι αρκετά πρωτότυπο.

 

Άρα, όχι, εδώ και 50 χρόνια δεν υπάρχουν "ειδικοί" ενισχυτές για πετάλια, με την παραπάνω έννοια.

 

Επίσης θεωρώ καλή ιδέα το power scaling σε συνδιασμό με τις επιλογές τελικών λυχνιών. Και βέβαια σίγουρα είναι θετικό ότι προέρχεται από την VHT, που το έχει "πιάσει" καλά το θέμα με το κινέζικο handwiring.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω διαβάσει (δεν ειμαι ειδικος οποτε δεν ειμαι και σιγουρος) οτι ενα κακοσχεδιασμένο κύκλωμα tube buffer για fx loop ειναι χειρότερο απο μια τρανζιστοράτη υλοποίηση.

 

δε τον έχω πάρει με καλό μάτι τον ενισχυτή ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτος με BOSS GT5 παιζει σε...απλους ενισχυτες χωρις fx loop  και εχει και μαμω τους ηχους...ΓΙΑΤΙ αραγε? ;D

 

 

 

 

 

Προσωπικα δεν βρισκω καν τον λογο ΥΠΑΡΞΗΣ fx loop σε μονοκαναλους ενισχυτες και φυσικα ..αρρωσταινω οταν σκεφτομαι οτι καποιος κανει by pass το υπεροχο λαμπατο front end ενος ενισχυτη για να.... καρφωσει την πεταλιερα του κατευθειαν στον τελικο....πεταμενα λεφτα & αμαρτια να χρησιμοποιεις...μισο ενισχυτη.....

 

Οτι  και να το εχω δοκιμασει τιποτα δεν ακουγεται τοσο καλα οσο μια καλορυθμισμενη ΜΠΡΟΣΤΑ απο εναν καλο λαμπατο ενισχυτη.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται, αρκεί βέβαια να είναι και ανάλογης τιμής.

 

εχω διαβάσει (δεν ειμαι ειδικος οποτε δεν ειμαι και σιγουρος) οτι ενα κακοσχεδιασμένο κύκλωμα tube buffer για fx loop ειναι χειρότερο απο μια τρανζιστοράτη υλοποίηση.

 

Χωρίς να είμαι κι εγώ κανένας ειδικός και ρίχνοντας μια ματιά στα schematics του, τα οποία περιλαμβάνονται στο manual (ωραίοι κι εδώ), δεν είδα κάτι το ιδιαίτερα περίεργο. Ένα tube buffer δεν είναι κανένα ιδιαίτερα περίτεχνο κύκλωμα. Μου φαίνεται τραβηγμένος ισχυρισμός.

 

πεταμενα λεφτα & αμαρτια να χρησιμοποιεις...μισο ενισχυτη.....

 

Αυτό όντως είναι μια αλήθεια. Όμως, για να πάρεις σκέτο τελικό, πιθανώς θα χρειαστείς περισσότερα χρήματα αφού δεν υπάρχει και μεγάλη ποικιλία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε Johnny Marr ΠΑΙΧΤΟΥΡΑ!

 

 

Πάντως έτσι όπως πάμε, στο τέλος θα βάλουνε... λαμπάτη προενίσχυση στο fx loop.  ;D

 

Yo Dawg... I heard you like preamps  ;D  ;D  ;D

 

images?q=tbn:ANd9GcTMAkX9EfLsQxyQSuRzQHG65MrLsvEWl_hWI2QmYJ_V7qocJm8XDXsUAord

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτος με BOSS GT5 παιζει σε...απλους ενισχυτες χωρις fx loop  και εχει και μαμω τους ηχους

 

"...κατά τη γνώμη μου"

 

Οτι  και να το εχω δοκιμασει τιποτα δεν ακουγεται τοσο καλα οσο μια καλορυθμισμενη ΜΠΡΟΣΤΑ απο εναν καλο λαμπατο ενισχυτη.

 

"...κατά τη γνώμη μου"

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου