Προς το περιεχόμενο

Σκληρα pots που γυρνανε με δυσκολία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και μιλάμε τελευταια για guitar setup,

 

η tele squier CV 50 μου, απο τότε που την πήρα εχει σκληρα pots, και γυρνανε με δυσκολια (θα μου πειτε, τωρα το θυμιθηκες;)

 

Οχι, αλλά οπως οι περισσοτεροι κιθαριστες που σπανια ακουμπανε τα pots (και κακως για πολλους) ετσι και εγω, αλλά τωρα που θελω να παιζω λιγο με τους ηχους μου,

 

τι να κανω για να γυρνανε πιο ευκολα;

 

Thanx  ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα πως λενε να τα ψεκασεις με σπρευ λιπανσης, αλλα δεν το κοβω...

 

Καμια ιδεα;

 

 

Αν τα κανεις με λιπαντικο θα κολαει ολη η σκονη πανω! Για δοκιμασε να ξεβιδωσεις τα knobs και να τα σφιξεις λιγο πιο ψηλα!

 

Βασικα ξεβιδωσε τα knobs και δες αν ειναι σκληρα τα pots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μερικες φορες απλα εχουν πατηθει τα καπακια προς τα κατω και εμποδιζουν (οποτε πρεπει να τα τραβηξεις λιγο πανω και το προβλημα λυνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικες φορες απλα εχουν πατηθει τα καπακια προς τα κατω και εμποδιζουν (οποτε πρεπει να τα τραβηξεις λιγο πανω και το προβλημα λυνεται)

 

Δεν εχουν πατηθει τα καπακια, ουτε φαινεται να ειχαν πιεστει και να σφηνωσανε...

 

Βασικα ξεβιδωσε τα knobs και δες αν ειναι σκληρα τα pots!

 

θα το κανω και αυτο...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουν πατηθει τα καπακια, ουτε φαινεται να ειχαν πιεστει και να σφηνωσανε...

 

Δεν χρειαζεται να εχουν πατηθει! Μπορει να ειναι απο το εργοστασιο πολυ χαμηλα βιδωμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλιότερη κιθάρα που είχα και είχα το ιδιο πρόβλημα, χαλάρωσα τις βίδες, μετακίνησα λίγο τα pots και στην συνέχεια έσφιξα ελαφρά τις βίδες, το πρόβλημα λύθηκε.

Δεν έβαλα λιπαντικό ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε αρχικά τα Knobs αν ειναι σωστα τοποθετημένα.

 

Πολλές φορές επίσης εχει τύχει , ενα ποτ να ειναι πολύ σφυχτό επειδή έχουν σφιξει υπερβολικά τα γρανάζι που το κρατάει.

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου