Προς το περιεχόμενο

Αφιέρωμα/Ακρόαση: Οι Pink Floyd σε Surround στην SAE Athens.


gem9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22496_Pink_FLoyd_Surround.jpg

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 27 ΑΠΡΙΛΙΟΥ | 13:00 - 16:00

 

Το Audio Department του εκπαιδευτικού φορέα SAE Athens σας προσκαλεί σε μια μοναδική «τρισδιάστατη» εμπειρία-αφιέρωμα στους Pink Floyd και βιώστε τα θρυλικά και πολυαγαπημένα Dark Side of the Moon και Wish You Were Here με τη κορυφαία δυνατή ηχητική ποιότητα και σε τρισδιάστο ηχητικό περιβάλλον (surround).

 

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: http://athens.sae.edu/pinkfloyd

Η συμμετοχή είναι δωρεάν. Οι θέσεις είναι περιορισμένες και θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας.

 

Η εκδήλωση θα ξεκινήσει με μια μικρή εισαγωγή για τη γνωριμία με τα έργα, τους Pink Floyd και το surround ήχο.

Στη συνέχεια θα ακολουθήσουν οι ακροάσεις, αρχικά του «Dark Side of the Moon» και κατόπιν του «Wish You Were Here».

Θα ακουστούν οι σύγχρονες μείξεις που έγιναν το 2003 και το 2011 από τον James Guthrie σε φορμά 5.1 και με τη χρήση –για πρώτη φορά- των ηχογραφήσεων πρώτης γενιάς. Οι μείξεις αυτές θεωρούνται πρότυπα και συχνά χρησιμοποιούνται ως παραδείγματα των καλλιτεχνικών και τεχνικών δυνατοτήτων των σύγχρονων συστημάτων surround.

 

Επιπλέον, θα ακουστούν και κάποια μικρά αποσπάσματα από τις αρχικές τετραφωνικές μείξεις (Quadraphonic) τόσο του «Dark Side of the Moon» που είχε κάνει το 1973 ο Alan Parsons, όσο και του «Wish You Were Here» που είχε γίνει το 1975.

 

Εισηγητής: Γιώργος Τζαμαλούκας, Head Lecturer, Audio Department, SAE Athens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

doubletrouble όσοι δεν προλάβουν αυτό το session αλλά έχουν δηλώσει συμμετοχή, θα έχουν προτεραιότητα στο αμέσως επόμενο που θα πραγματοποιηθεί μετά το Πάσχα!

γενικά έχεις δίκιο για 2-3 χρόνια που αναφέρεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς έκπληξή μου με κάλεσαν και μου είπαν ότι δυστυχώς οι θέσεις έχουν κλείσει αλλά πιθανόν θα γίνει και άλλη ακρόαση. Στην περίπτωση αυτή αν θέλω να μου κρατήσουν θέση και να με καλέσουν άμεσα.  8) Why not? Περιμένουμε σχόλια από όσους πάνε. Καλά να περάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ τη SAE και τον κο Τζαμαλούκα για τη φιλοξενία και το άκρως εποικοδομητικό μεσημέρι.

Όσοι έχετε πιάσει στασίδι για τις 11/05 δε θα χάσετε.  ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου