Προς το περιεχόμενο

Powermac G5 case moding


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαρέθηκα το κουτί του υπολογιστή μου και είπα να το αλλάξω. Κοιτούσα διάφορα, αλλά δεν με ενέπνευσε κανένα. Στα 150 ευρώ που ήθελα να διαθέσω το πολύ ή θα είναι τελείως καγκούρικα έτοιμα να ...πετάξουν ή θα ήταν πλαστικουριά.

 

Πάντα θαύμαζα τα κουτιά των Mac και ειδικά του Mac Pro και του προκάτοχού του Powermac G5 (σαν κουτιά έχουν ελάχιστες διαφορες) οπότε σκέφτηκα να βάλω το pc μέσα σε ένα case powermac. Επειδή χρησιμοποιώ και hackintosh leopard 10.5.6 σε αυτόν τον υπολογιστή, σκεφτηκα ότι θα συμπήρωνε την ψευδαίσθηση μακ ένα τέτοιο case. Έτσι Βρήκα στο ebay ένα με 120 ευρώ και το τσίμπησα. Παρακάτω θα δείτε τί αλλαγές χρειάστηκε να κάνω για να γίνει συμβατό με ATX.

 

Πρώτα να πούμε απο τί αποτελείται ο υπολογιστής μου:

 

Motheboard: MSI X58 PLATINUM

Processor: INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ (overclocked @ 3GHZ)

Power Supply: TAGAN TG500-U88 BZ PIPEROCK SERIES 500W

VGA: GAINWARD BLISS 9800 GX2 1GB

Memory: 2X OCZ OCZ3X1333LV3GK 3GB (6GB Total)

HDD 1: OCZ OCZSSD2-1VTX60G SOLID STATE 60GB SATA 2 VERTEX

HDD 2: WESTERN DIGITAL RAPTOR WD740ADFD 74GB 10000RPM SATA

HDD 3: WESTERN DIGITAL 500GB WD5000AAJS CAVIAR SE SATA2

 

Για τις εικόνες σε ανάλυση 12mpx κατεβάστε αυτό:

http://rapidshare.com/files/233727839/Powermac_Case_Project.zip

 

Ας αρχίσω λοιπόν:

 

Ιδού το κουτί όπως ήρθε απο γερμανία:

 

IMGP0041.JPG

 

Χρησιμοποίησα μια παλία μου μητρική για Pentium 3 η οποία είναι ATX για να κάνω τις δοκιμές μου (δεν παίζουν με τα ακριβά πράγματα!  :D)

 

Πρώτα έβγαλα απο τη μέση όλα τα μπλιμπλίκια: Καλώδια, τον διαχωριστή, ανεμιστηρια και την θήκη των σκληρών για να μπορώ να δουλεύω άνετα:

 

IMGP0043.JPG

 

IMGP0044.JPG

 

Ο διαχωριστής στηρίζοταν με torx 11 και 8 και το case των σκληρών και τα ανεμιστήρια με philips.

 

Νατο λοιπόν αδειανό το κουτάκι, έτοιμο να υποστεί παρενόχληση!

 

IMGP0045.JPG

 

Πρώτα αφαίρεσα τις βάσεις για τις βίδες, για να τις κολλήσω εκεί που πρέπει έτσι ώστε να ταιριάζει με atx mobo. Ήταν κολλημένες στο κουτί, οπότε με μια πένσα βγήκαν εύκολα:

 

IMGP0046.JPG

 

Μετά χρησιμοποίησα την παλιά μητρική, σημάδεψα τα σημεία που έπρεπε να μπούνε τα στηρίγματα για τις βίδες. Επιβεβαίωσα με τον χαρακα ότι είναι στην ευθεία, αντικατέστησα τις κουκίδες με βέλη για να μην κολλήσω πάνω στο μολύβι (η logo στιγμής θέλει απόλυτα καθαρές επιφάνειες) και κόλλησα:

 

IMGP0050.JPG

 

Παρομοίως έκανα και για τις άλλες τρεις βίδες.

 

Πρώτη πρόβα λοιπόν με τη μητρική στη θέση της:

 

IMGP0051.JPG

 

Διακρίνονται τα 2 βασικά προβλήματα:

 

Πρώτον οι θύρες στην μητρική δεν αντιστοιχούν με τις τρύπες του case και το μόνο που θα μπορούσα να κάνω ήταν να ανοίξω μια μεγάλη τρύπα για όλες της θύρες έτσι πήρα τη λάμα απο το σιδεροπρίονο και έπιασα δουλειά:

 

IMGP0053.JPG

 

μετά απο πολύ ιδρώτα:

 

IMGP0056.JPG

 

Μετά διόρθωσα τις λεπτομέρειες απο το κόψιμο με μια λίμα.

 

Το δεύτερο πρόβλημα ήταν ο διαχωριστής. Εμπόδιζε να περάσει η μητρική αλλά δεν μπορούσα να τον παραλείψω επειδή στηρίζει το dvd. Έτσι τον έκοψα για να μπορεί να είναι η μητρική απο κάτω:

 

IMGP0054.JPG

 

IMGP0055.JPG

 

Εντάξει δεν είναι τελείως ίσιο στο τελείωμα, αλλά είχα προβλήματα με το σιδεροπρίονο! Τουλάχιστον δεν φαίνεται μετά.

 

Μετά απο αυτό τοποθέτησα το διαχωριστή στη θέση του και άρχιζα να βάζω τα εξαρτήματα του υπολογιστή μου στις θέσεις τους.

 

Πρώτα μπήκε το τροφοδοτικό:

 

IMGP0057.JPG

 

Κάθεται άψογα στην βάση του κουτιού και είναι πολύ σταθερό.

 

Μετά μπήκε η μητρική (όλες οι βίδες ταιριάξανε σωστά - δάξα και τιμή στο ΑΤΧ  :P)

 

IMGP0058.JPG

 

Μετά η κάρτα γραφικών, για την οποία είχα πολύ άγχος επειδή είναι ΤΕΡΑΣ. Ευτυχώς όμως το κουτί είναι αρκετά φαρδύ και την πήρε με άνεση.

 

IMGP0059.JPG

 

Και οι εξόδοι της κάρτας και οι υπόλοιπες συνδέσεις ήρθαν στη θέση τους:

 

IMGP0060.JPG

 

Μάλλον έπρεπε να πριονίσω απο πιο ψηλά, αλλά και πάλι όλα συνδέονται κανονικά.

 

Το κουτάκι που είχε το case για τους δίσκους είναι κυριλε και το το χρησιμοποίησα. Εφαρμόζει και αυτό στον πάτο και μάλιστα σφηνώνει ωραία ωραία. Του έβγαλα και το καπάκι για να χωράει και τον SSD μου:

 

IMGP0063.JPG

 

IMGP0064.JPG

 

Συνδεσα τα πάντα, τσέκαρα να είναι όλα στην θέση τους:

 

IMGP0065.JPG

 

Αυτό ήταν! Έχω πλέον ένα πολύ όμορφο κουτάκι για τον υπολογιστή μου!

 

IMGP0067.JPG

 

IMGP0068.JPG

 

Υπάρχουν μερικές εκρεμμότητες βέβαια για να γίνει σωστά η δουλειά:

 

1ον Πρέπει να καταλάβω πως δουλεύει το σύστημα του dvd drive, γιατί έχει δικό του πορτάκι και κάπως πρέπει να μαγκώνει στο συρταράκι του Drive για να ανοιγοκλείνει όταν αυτό μπαινοβγαίνει.

 

2ον πρέπει να βρώ ένα διακόπτη! (παλι καλά που έχει η μητρική on/off αλλιώς θα ψαχνόμουνα!)

 

3ον πρέπει να βάλω ανεμιστήρες 9άρηδες στο πίσω μέρος του κουτιού γιατί ο 12άρης εκεί που τον έχω βάλει πρόχειρά δεν μου φαίνεται να κάνει τπτ.

 

Το σύστημα δουλεύει κανονικά όπως και πρίν και οι θερμοκρασίες παραμένουν χαμηλά. Και για όσους πούνε "εμφανισιακώς μπορεί να έγινε mac pro αλλά στις επιδόσεις δεν είναι" τους απαντώ ότι το σύστημα σκοράρει 8300 πόντους στο geekbench που είναι ανάμεσα στον mac pro 2.8 και τον mac pro 3.0 και πολύ πιο ψηλά απο τον καινούριο 2.26:

 

http://www.primatelabs.ca/blog/2009/01/mac-performance-january-2009/

 

Πώς σας φαίνεται το projectάκι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίος φίλε μου !

 

Μπορείς να το κάνεις να μην ξεχωρίζει καν αν είναι PC ή Mac, τελειοποιώντας το case modding (στο insanelymac πολλά τυπάκια το έχουν κάνει και υπάρχει άφθονο υλικό και ιδέες), και mod-άροντας το/τα BIOS/Firmware ώστε να μην φαίνεται απολύτως τίποτα μέχρι το splash screen του λειτουργικού. Νομίζω ότι υπάρχει και ειδικό hack για τα chimes που ακούγονται όταν μπουτάρει ένα Mac.

 

Όσο για το DVD-Drive, αν δείς από κοντά ένα MacPro ή ένα G5 θα καταλάβεις αμέσως πώς λειτουργεί o tray-loading μηχανισμός.

 

Τα V2000 και V2010 της Lian-Li μοιάζουν πολύ με τα κουτιά της Apple και είναι super ! To γκρί/silver ταιριάζει και με τα τα περιφεριακά οπότε νομίζω ότι υπάρχουν και άλλες αξιόλογες, μή χρονοβόρες λύσεις για την Mac εμπειρία.

 

Το DIY όμως δεν συγκρίνεται με κανένα εμπορικό προϊόν. Πρόκειται για τέχνη και απαιτεί τεχνική.

 

Καλή συνέχεια στο Project.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ με τη σειρά μου μπράβο για το project καθώς και για το μεράκι και το χρόνο που επενδύθηκε σε αυτό! ;)

 

Για να είμαι τελείως ειλικρινής, έχω μια ένσταση. Κατά τη γνώμη μου, όλα τα λεφτά στο κουτί ενός Mac Pro ή ενός G5 είναι η απόλυτη τάξη και οργάνωση που έχει το εσωτερικό. Με τον τρόπο που έγινε το project, αυτό πήγε περίπατο και έμεινε μόνο το (ομολογουμένως cool) εξωτερικό.

Αντιλαμβάνομαι φυσικά ότι δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς λόγω διαφορετικών components ανάμεσα στα δύο μηχανήματα αλλά δίνω τροφή για τη συνέχεια του project. 8)

 

Αν πάντως το αισθητικό μέρος ήταν το ζητούμενο, μπράβο και πάλι για τη μόντα!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Μπορείς να το κάνεις να μην ξεχωρίζει καν αν είναι PC ή Mac, τελειοποιώντας το case modding (στο insanelymac πολλά τυπάκια το έχουν κάνει και υπάρχει άφθονο υλικό και ιδέες), και mod-άροντας το/τα BIOS/Firmware ώστε να μην φαίνεται απολύτως τίποτα μέχρι το splash screen του λειτουργικού. Νομίζω ότι υπάρχει και ειδικό hack για τα chimes που ακούγονται όταν μπουτάρει ένα Mac.

 

Έννοια σου και το είχα ξεκοκαλήσει το insanely mac όταν ήθελα να βάλω osx. Επειδή ήμουν απο τους πρώτους που ασχολήθηκε με hackintosh σε i7 επεξεργαστες ξημεροβραδιαζόμουνα εκεί. Για το συγκεκριμένο project δεν βρήκα τίποτα εκεί. Μόνο ένας τυπάς το είχε κάνει όμορφα και νοικοκυρεμένα αλλά ήταν στα ινδονησιακά (βοήθησαν οι φώτο που είχε βάλει όμως)

 

Όντως μπορείς να αλλάξεις και το bios και να προσθέσεις και το EFI που έχουν τα mac, αλλά τότε πας σε hardware επίπεδο και γίνεται κάπως ριψοκίνδυνο. Μου αρκεί που τρέχει το leopard πολύ γρήγορα και φυσικά (είχα imac και έχω macbook). Στην αρχή υπήρχαν διάφορες ασυμβατότητες, αλλά πλέον έχουν λυθεί όλα. Βλέπει και τους 8 πυρήνες, και τα 6GB μνήμης, υπάρχει hardware accelaration στην 9800 κλπ.

 

Όσο για το DVD-Drive, αν δείς από κοντά ένα MacPro ή ένα G5 θα καταλάβεις αμέσως πώς λειτουργεί o tray-loading μηχανισμός.

 

Χμμμ... Δίκιο έχεις. Δεν έχω πρόσβαση όμως σε κανένα. Αν κάποιος έχει και δεν βαριέται να βγάλει μια φώτο να το μελετήσουμε θα του είμαι ευγνωμον.

Ένα είναι σίγουρο: Δέν έχεις πρόσβαση στο κουμπί του drive γιατί ώς γνωστόν στα mac το eject γίνεται μέσω software ή απο το πλήκτρο eject που έχουν τα πληκτρολόγια.

 

Τα V2000 και V2010 της Lian-Li μοιάζουν πολύ με τα κουτιά της Apple και είναι super ! To γκρί/silver ταιριάζει και με τα τα περιφεριακά οπότε νομίζω ότι υπάρχουν και άλλες αξιόλογες, μή χρονοβόρες λύσεις για την Mac εμπειρία.

 

Τα είχα πετύχει αυτά που λες, αλλά πολύ πλαστικουριά ρε παιδί μου. Φαίνεται και απο την τιμή τους. Το V2000 κοστίζει γυρω στα 30 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Καμμία σχέση με το μεταλικό του powermac.

 

Για να είμαι τελείως ειλικρινής, έχω μια ένσταση. Κατά τη γνώμη μου, όλα τα λεφτά στο κουτί ενός Mac Pro ή ενός G5 είναι η απόλυτη τάξη και οργάνωση που έχει το εσωτερικό. Με τον τρόπο που έγινε το project, αυτό πήγε περίπατο και έμεινε μόνο το (ομολογουμένως cool) εξωτερικό.

Αντιλαμβάνομαι φυσικά ότι δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς λόγω διαφορετικών components ανάμεσα στα δύο μηχανήματα αλλά δίνω τροφή για τη συνέχεια του project. 8)

 

Αν πάντως το αισθητικό μέρος ήταν το ζητούμενο, μπράβο και πάλι για τη μόντα!

 

Έτσι είναι, αλλά δεν θυσίασα τίποτα. Σε σχέση με το παλιό μου κουτί δηλαδή είναι πιο άπλα τα πράγματα. Για να περάσω ένα καλώδιο για τους σκληρούς στο παλιό κουτί μου έβγαινε η πίστη. Επειδή τα σχεδιάζουν για να παίρνουν 5 σκληρούς άλλα τόσα dvd στριμωχνουν τα υπόλοιπα. Ενώ αυτό είναι στα μέτρα μου.

 

Φυσικά το ζητούμενο ήταν η εμφάνιση (για μια μούρη ζούμε σε αυτήν την κενωνία  :P) και σαφώς για να κάνω το μεράκι μου και να έχω ένα προσωπικό κουτί!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα πετύχει αυτά που λες, αλλά πολύ πλαστικουριά ρε παιδί μου. Φαίνεται και απο την τιμή τους. Το V2000 κοστίζει γυρω στα 30 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Καμμία σχέση με το μεταλικό του powermac.

Μάλλον κάποιο άλλο θα είχες δει, κανένα Lian Li δεν είναι πλαστικό και το συγκεκριμένο που συζητάμε είναι όλο αλουμίνιο και full ATX. Στοιχίζει περί τα 180-200 ευρώ απ' όσο θυμάμαι. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάποιο άλλο θα είχες δει, κανένα Lian Li δεν είναι πλαστικό και το συγκεκριμένο που συζητάμε είναι όλο αλουμίνιο και full ATX. Στοιχίζει περί τα 180-200 ευρώ απ' όσο θυμάμαι. ;)

 

Όντως. Το V1000 εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το V2000 τελευταία φορά που τσέκαρα (δεν το έχει το Πλαίσιο πλέον) ήταν γύρω στα 170, και το V2010 γύρω στα 240. Δεν έχω δεί καλύτερο κουτί από το 2010, γι'αυτό και το πήρα.

 

Όταν μίλησα για modding, δεν εννούσα να flash-άρεις την gfx card με το Firmware της Apple, προσθέτοντας έτσι και το κομμάτι με τον κώδικα EFI. Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει 9800 κάρτα από την Apple. Αυτό γίνεται με το firmware της 8800GT της Apple (πιάνει και σε PC 8800GTS χωρίς να απενεργοποιούνται τα extra shader units :) ). Κατά 99.99% γράφω κάτι που ήδη γνωρίζεις, αφού είσαι σε θέση τουλάχιστον να φτιάχνεις EFI Strings για την 9800...

 

Με το NiBiTor μπορείς να απενεργοποιήσεις όλα τα κείμενα σχετικά με το Firmware της 9800 και τα BIOS msgs σχετικά με τα components του συστήματος κατά την διάρκεια του P.O.S.T. Σε συνδιασμό με τον BIOS editor της μητρικής σου.

 

ΚΑΙ εγώ ήμουν από τους πρώτους με i7 και επίσης ξημερο-βραδιάστηκα για να στήσω στην DFI T3eH6 το Leopard, χρησιμοποιώντας Boot-132/EFI Partition/Retail Installation, με hacked .kexts από άλλη μητρική με ίδια τσιπάκια (Gigabyte). Τελικά δούλεψε, εκτός από το onboard ALC889a για τον ήχο (δεν μπήκα στον κόπο να πάρω dumps από linux). Ήταν όμως unstable το σύστημα (άγουρος ο Vanilla και ο V00d00 τότε) και πέρασα Windows τελικά.

 

Με το 10.5.7 τα πράγματα φαίνεται ότι θα πάνε καλύτερα για κατόχους i7.

 

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως. Το V1000 εννοούσα.

 

LoL :P

 

EDIT: Τόση ώρα μας δουλεύεις με τα κουτιά. Ό,τι και να βάλεις δίπλα σε κουτί Mac (PRO/G5), θα είναι λίγο.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: Τόση ώρα μας δουλεύεις με τα κουτιά. Ό,τι και να βάλεις δίπλα σε κουτί Mac (PRO/G5), θα είναι λίγο.

 

Αυτό είναι αλήθεια. Εντάξει καλά τα Lian, αλλά είναι σαν κάτι κινέζικες απομιμήσεις κινητών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι αλήθεια. Εντάξει καλά τα Lian, αλλά είναι σαν κάτι κινέζικες απομιμήσεις κινητών...

 

Υπερβάλεις κατά την γνώμη μου, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν η τάση είναι προς το σοβαρό ή το αστείο. Εν πάσει περιπτώσει διαφωνώ. Τα Lian-Li είναι από τα καλύτερα κουτιά για PC με φοβερό σχεδιασμό, απλά αυτό που βλέπει κανείς ανοίγοντας ένα Mac Pro είναι εκπληκτικό.

 

Ένας έμπειρος modder μπορεί να κάνει κάτι αντίστοιχο με ο,τιδήποτε πέσει στα χέρια του, είτε είναι Lian-Li είτε Super-Case ή όπως αλλιώς λέγονται τα κουτιά των 30 ευρώ.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου