Προς το περιεχόμενο

Powermac G5 case moding


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ghen,δεν είναι απάντηση αυτό. τέλος πάντων το θέμα αφορά ένα mod που έχει κάνει ο Λάμπρος στο g5 case και είναι πραγματικά πολύ ωραίο οπτικά. αν του δουλεύει μια χαρά κιόλας τόσο το καλύτερο γι αυτόν. δεν έχω διάθεση για αντιπαράθεση μέσα σε αυτό το δημιουργικό topic. αν θέλεις να αναλύσουμε τις πρακτικές των εταιρειών και το κατα πόσο τοποθετούν τις ανάγκες του καταναλωτή σε  δευτερη (και αν) μοίρα, είναι μεγάλη κουβέντα,άνοιξε άλλο θέμα (αν έχεις και εσύ βέβαια τη διάθεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ghen,δεν είναι απάντηση αυτό. τέλος πάντων το θέμα αφορά ένα mod που έχει κάνει ο Λάμπρος στο g5 case και είναι πραγματικά πολύ ωραίο οπτικά. αν του δουλεύει μια χαρά κιόλας τόσο το καλύτερο γι αυτόν. δεν έχω διάθεση για αντιπαράθεση μέσα σε αυτό το δημιουργικό topic. αν θέλεις να αναλύσουμε τις πρακτικές των εταιρειών και το κατα πόσο τοποθετούν τις ανάγκες του καταναλωτή σε  δευτερη (και αν) μοίρα, είναι μεγάλη κουβέντα,άνοιξε άλλο θέμα (αν έχεις και εσύ βέβαια τη διάθεση)

 

1. Διαφωνώ (ίσως τα EDITS να δίνουν πλήρη εικόνα) γιατί περιστρέφομαι γύρω από δικά σου ερωτηματικά, σέβομαι όμως την άποψη σου και κυρίως το Topic, και δεν θα το συνεχίσω εδώ το θέμα.

 

2. Σωστά.

 

3. Σεβαστό.

 

4. Όχι.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ η φασαρία του (απο το να το βρείς μέχρι να το βάλεις) παρά το καλό του μου φαίνεται ότι είναι αυτό ghen!

 

 

Επισυνάπτω όπως υποσχέθηκα, ένα screenshot απο το hackint0sh σύστημα το οποίο στα 64 bit βγάζει άκουσον άκουσον: 10172 πόντους στο geekbench!

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι σύμφωνα με τους πίνακες του geekbench οι mac pro του 2008 βγάζουν μέχρι και 9032 στα 3.2 GHZ και οι νέοι mac pro 2009 ξεκινάνε απο 8144 μέχρι 14909.

 

http://www.primatelabs.ca/blog/

 

Αν σκεφτεί κανείς ότι το κόστος τους είναι πολλαπλάσιο απο αυτά που ξόδεψα για το pc, τότε νομίζω ότι η apple μας πιάνει κορόιδα, πουλώντας hardware pc σε τιμές ...mac!

 

 

Υπάρχουν και αντικαταστάτες του μπροστινού πλαστικού στο χρώμα του Mac, αλλά δεν μπορώ πλέον να βρώ το link στο e-shop (μάλλον γιατί δεν το έχουν πλέον). Ένα τέτοιο ή ένα slim-dvd με κατάλληλο χρώμα ίσως να ταίριαζε. Εν πάσει περιπτώσει, λύσεις υπάρχουν, εκεί θέλω να καταλήξω.

 

Παρατηρώ ότι ούτε και εσύ έχεις onboard ήχο.

 

Τέλος, δεν κρατιέμαι, ποστάρω και εγώ screenshot με Geekbench από το μηχάνημα που γράφω τώρα: E8400, Gigabyte EP35-DS3P, 8GB Corsair 5-5-5-15.

 

http://i36.photobucket.com/albums/e9/cebit/geekbench.jpg

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ειπα και εγω να ξεκινήσω ενα modding G5 αλλα τελικα εμεινα με το case το οποιο σκεφτομαι να δωσω.Αλλα δεν εχω καταλαβει πως δουλευει με τις αγγελιες.Μηπως μπορει καποιος να μου δωσει καποιες πληροφοριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά την αναβάθμιση που έκανα στο κύριο PC μου, έμειναν σε αχρησία μια cpu (core2duo e6300), 2 μνήμες από 1GB@800, σκληρός δίσκός, κάρτα γραφικών 7600GS και η mackie onyx satellite η οποία ναι μεν αναγνωρίζεται από το win7-64 αλλά δεν ακούω Χριστό (όπως και στα vista-64).

Αφού δουλεύω κανονικά στο κύριο PC μου με άλλο πλέον audio interface, είπα να στήσω ένα hackintosh με μικρό κόστος. Έτσι αγόρασα μόνο μια μητρική ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526835 ) κι έναν firewire controller ( http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5589 ) για την onyx. Στο wiki.osx86project.org αναφέρει για τη συγκεκριμένη μητρική:

 

"This board is SUPER compatible. I used the Boot-132 and retail 10.5.1 install with an upgrade to 10.5.6 (after installing the EFI strings for my video card). It works nicely with 10.5.5, and 10.5.6. With 10.5.6, sleep and shut down BOTH work. The onboard video works, but only at 1024x768. the NIC and USB both work out of box with nothing needed. The onboard audio works if you install the ALC883 patch."

 

Όντως με τη "διανομή" iPC 10.5.6, έγινε απροβλημάτιση εγκατάσταση σύμφωνα πάντα με τις σωστές επιλογές του setup, το Leopard "έτρεξε" κανονικά, αναγνώρισε αμέσως την unibrain και στη συνέχεια την onyx και το cme uf5 midi controller. Φυσικά update δεν τολμώ να κάνω. Με το reaper όλα οκ, θέλω να δοκιμάσω και cubase.

 

Προτείνω το παραπάνω hardware φυσικά σε όσους θέλουν να πειραματιστούν κι όχι σε όσους θέλουν να εργαστούν σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την αναβάθμιση που έκανα στο κύριο PC μου, έμειναν σε αχρησία μια cpu (core2duo e6300), 2 μνήμες από 1GB@800, σκληρός δίσκός, κάρτα γραφικών 7600GS και η mackie onyx satellite η οποία ναι μεν αναγνωρίζεται από το win7-64 αλλά δεν ακούω Χριστό (όπως και στα vista-64).

Αφού δουλεύω κανονικά στο κύριο PC μου με άλλο πλέον audio interface, είπα να στήσω ένα hackintosh με μικρό κόστος. Έτσι αγόρασα μόνο μια μητρική ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526835 ) κι έναν firewire controller ( http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5589 ) για την onyx. Στο wiki.osx86project.org αναφέρει για τη συγκεκριμένη μητρική:

 

"This board is SUPER compatible. I used the Boot-132 and retail 10.5.1 install with an upgrade to 10.5.6 (after installing the EFI strings for my video card). It works nicely with 10.5.5, and 10.5.6. With 10.5.6, sleep and shut down BOTH work. The onboard video works, but only at 1024x768. the NIC and USB both work out of box with nothing needed. The onboard audio works if you install the ALC883 patch."

 

Όντως με τη "διανομή" iPC 10.5.6, έγινε απροβλημάτιση εγκατάσταση σύμφωνα πάντα με τις σωστές επιλογές του setup, το Leopard "έτρεξε" κανονικά, αναγνώρισε αμέσως την unibrain και στη συνέχεια την onyx και το cme uf5 midi controller. Φυσικά update δεν τολμώ να κάνω. Με το reaper όλα οκ, θέλω να δοκιμάσω και cubase.

 

Προτείνω το παραπάνω hardware φυσικά σε όσους θέλουν να πειραματιστούν κι όχι σε όσους θέλουν να εργαστούν σοβαρά.

 

Ωραίος φίλε μου. Κάνε και ένα τεστάκι με το Geekbench αν δεν βαριέσαι να δούμε πώς τα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Section Description Score Geekbench Score 2525

Geekbench 2.1.4 for Mac OS X x86 (32-bit)

Integer Processor integer performance 1926

Floating Point Processor floating point performance 3519

Memory Memory performance 2177

Stream Memory bandwidth performance 1839

 

Μάλλον δεν είναι κα πολύ καλό το σκορ. Βέβαια το κόστος του συγκεκριμένου μηχανήματος είναι εξευτελιστικό. 75 αυτά που αγόρασα επιπλέον. Το υπόλοιπο hardware μεταχειρισμένο πλέον, με το ζόρι πιάνει τα 150 ευρά. Συνολικό κόστος κουτιού 200-250 ευρώ (μπορεί να λέω και πολλά εκ παραδρομής).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...  ο οποίος με ένα μικρό κι ανώδυνο "πουσάρισμα" (7Χ333 = 2.33GhZ) ανέβηκε στα 3134:

 

Summary 3134

Processor integer performance 2415

Processor floating point performance 4397

Memory Memory performance 2700

Stream Memory bandwidth performance 2100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου