Προς το περιεχόμενο

Powermac G5 case moding


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης, δεν είναι 16-πύρηνοι οι Mac Pro, ούτε 8-πύρηνα τα PC, είναι ακριβώς τα μισά (8 και τα 4 αντίστοιχα). Αυτά τα νούμερα οφείλονται στο virtualization που έχουν οι επεξεργαστές γενιάς Nehalem και είναι ελαφρώς πλασματικό γιατί δεν διπλασιάζουν την απόδοση, παρά μόνο βελτιώνουν το multithreading και μάλιστα όχι σε όλες τις περιπτώσεις.

 

Εμείς εννοούμε πόσους πηρύνες βλέπει το λειτουργικό. Ο i7 είναι σε αρχιτεκτονική 4πύρηνου αλλά λόγο hyperthreating εμφανίζονται 8 πυρήνες και στα windows και στο osx. Συνεπώς και στους νέους mac pro όπου έχουν 2 nehalem το λειτουργικό θα βλέπει 16 πηρύνες.

 

Επισυνάπτω ένα screencapture για να δείτε τα αποτελέσματα.Επίσης κοστίζει 2800€ στο macuniverse η 3100€ από Ελληνικό κατάστημα.

 

:)

 

Τα τριπλάσια δηλαδή απο αυτά που κοστίζει το δικό μου σύστημα για 3000 πόντους παραπάνω?

 

 

 

Δεν λέω ρε παιδιά όντως δεν πληρώνεις επιδόσεις, αλλά κατασκευή, αρχιτεχντονική, συμβατοτητα, είχα imac και έχω ακόμη macbook και τα βλέπω αυτά. Αλλά και πάλι 3000 είναι ένα πολύ υπερεκτιμημένο ποσό. Μια λογική ανταγωνιστική τιμή θα ήταν 2000 ευρώ.

 

Είχα μπει στο τρυπάκι να πουλήσω το pc μου για να πάρω τους νέους mac pro άλλα πραγματικά δεν αξίζει! Θα το πούλαγα γύρω στα 1000 ευρώ (το πολύ 800 τώρα) και θα έβαζα άλλα 1500+ για να πάρω κάτι που θα είναι κατώτερο σε επιδόσεις. Γιατί να το κάνω?

 

Κάποτε ήταν ακριβά τα mac και το δικαιολογούσαν. Είχαν δικούς τους επεξεργαστές, δικά τους chipset τώρα στην ουσία είναι όλα hardware PC. Τα mac όσο "μεγαλώνουν" τόσο λιγότερο value for money είναι. Ξεκινάμε με το mac mini, το οποίο προσφέρει πολύ περισσότερα απ αυτά που ζητάει, πάμε στις μέσες λύσεις macbook και imac που είναι απλώς εντάξει, αλλά στην κατηγορία pro δεν τίθεται θέμα. Τόσα χρήματα το macbook pro ο mac pro δεν τα αξίζουν για τα χαρακτηριστικά που προσφέρουν.

 

Προφανώς η apple στηρίζεται στο leopard, το οποίο είναι μακράν καλύτερο απο windows. Καλύτερα όμως να χτίσεις ένα hackintosh και να αγοράσεις ένα license για το leopard (για να μην είσαι πειρατής) παρά να πετάξεις τόσα χρήματα για κάτι απο την σειρά pro.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλύτερα όμως να χτίσεις ένα hackintosh και να αγοράσεις ένα license για το leopard (για να μην είσαι πειρατής) παρά να πετάξεις τόσα χρήματα για κάτι απο την σειρά pro.

 

 

για έναν επαγγελματία (γιατι σε αυτούς απευθύνεται το μηχάνημα κυρίως) ο χρόνος είναι χρήμα. πολύ λιγότερο του κοστίζει να πάρει ένα mac pro,απο το να κοιτάξει ποια parts είναι συμβατά,  να τα στήσει μόνος του, να βρει την κατάλληλη διανομή ,να χάσει κανένα μήνα διαβάζοντας στο insanelymac , να χάσει μετά μέρες απ τη ζωή του αναρρωτόμενος γιατί του πετάγονται kernel panics ή δε δουλεύει κάτι όπως πρέπει , να πρέπει να ακολουθήσει την ίδια βαρετή διαδικασία αν χρειαστεί κάποιο update κλπ. επίσης μετά απο 3-4 χρόνια που θα έχει παλιώσει και θα θέλει να το στείλει για να πάρει καινούργιο μηχάνημα, πόσα λεφτά λες οτι θα πάρει πίσω?

 

απ την άλλη, αν έχεις χρόνο για χάσιμο (ή μεράκι με τoυς υπολογιστές  ;) ) και δεν εξαρτάσαι επαγγελματικά απο αυτό, όλα καλά  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σας παρακαλώ... όχι άλλο θέμα Mac vs. PC (εκεί καταλήγει το παρόν θέμα και το ξέρετε). Το έχουμε κουράσει υπερβολικά πολύ, δεν θα βγει άκρη, ας το αφήσουμε καλύτερα.

 

Θα κάνω μερικές επισημάνσεις σε καθαρά τεχνικά θέματα όμως:

 

Εμείς εννοούμε πόσους πηρύνες βλέπει το λειτουργικό. Ο i7 είναι σε αρχιτεκτονική 4πύρηνου αλλά λόγο hyperthreating εμφανίζονται 8 πυρήνες και στα windows και στο osx. Συνεπώς και στους νέους mac pro όπου έχουν 2 nehalem το λειτουργικό θα βλέπει 16 πηρύνες.

Φίλε μου Λάμπρο, γνωρίζω περί hyperthreading και το έχω ψάξει το θέμα από τότε που είχε πρωτοβγεί στον P4 3.0 HT. Και σου εξηγώ ότι δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία πόσους πυρήνες βλέπει το λειτουργικό. Έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία ο αριθμός των physical cores που έχει ο επεξεργαστής και συνεπώς είναι κατ' ουσίαν λάθος να μιλάμε για μηχανήματα με 8 και 16 πυρήνες γιατί κάτι τέτοιο δεν αντικατοπρίζεται στην επεξεργαστική ισχύ τους.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για έναν επαγγελματία (γιατι σε αυτούς απευθύνεται το μηχάνημα κυρίως) ο χρόνος είναι χρήμα. πολύ λιγότερο του κοστίζει να πάρει ένα mac pro,απο το να κοιτάξει ποια parts είναι συμβατά,  να τα στήσει μόνος του, να βρει την κατάλληλη διανομή ,να χάσει κανένα μήνα διαβάζοντας στο insanelymac , να χάσει μετά μέρες απ τη ζωή του αναρρωτόμενος γιατί του πετάγονται kernel panics ή δε δουλεύει κάτι όπως πρέπει , να πρέπει να ακολουθήσει την ίδια βαρετή διαδικασία αν χρειαστεί κάποιο update κλπ. επίσης μετά απο 3-4 χρόνια που θα έχει παλιώσει και θα θέλει να το στείλει για να πάρει καινούργιο μηχάνημα, πόσα λεφτά λες οτι θα πάρει πίσω?

 

απ την άλλη, αν έχεις χρόνο για χάσιμο (ή μεράκι με τoυς υπολογιστές  ;) ) και δεν εξαρτάσαι επαγγελματικά απο αυτό, όλα καλά  :)

 

Δεν μου περιγράφεις επαγγελματία, αλλά κάποιον λεφτά, που απλώς τον τρώνε τα λεφτά στις τσέπες και δεν ξέρει τι να τα κάνει! Και φυσικά αν κάποιος είναι έτσι να τον πάρει και να τον χαίρεται.

 

Ο επαγγελματίας ο ΣΩΣΤΟΣ, που θέλει να έχει κέρδος, είναι αυτός που θα το ψάξει πολύ περισσότερο απο τον χομπίστα, για να πάρει το σωστό εργαλείο στην σωστή τίμή, που θα αυξήσει την παραγωγικότητά του χωρίς να ...μπει μέσα. Δεν θα κλείσει τα μάτια, θα δει πιο είναι το πιο ακριβό και θα παει να το πάρει (εκτός αν έχει μισθό 10000 ευρώ)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σας παρακαλώ... όχι άλλο θέμα Mac vs. PC (εκεί καταλήγει το παρόν θέμα και το ξέρετε). Το έχουμε κουράσει υπερβολικά πολύ, δεν θα βγει άκρη, ας το αφήσουμε καλύτερα.

 

Θα κάνω μερικές επισημάνσεις σε καθαρά τεχνικά θέματα όμως:

Φίλε μου Λάμπρο, γνωρίζω περί hyperthreading και το έχω ψάξει το θέμα από τότε που είχε πρωτοβγεί στον P4 3.0 HT. Και σου εξηγώ ότι δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία πόσους πυρήνες βλέπει το λειτουργικό. Έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία ο αριθμός των physical cores που έχει ο επεξεργαστής και συνεπώς είναι κατ' ουσίαν λάθος να μιλάμε για μηχανήματα με 8 και 16 πυρήνες γιατί κάτι τέτοιο δεν αντικατοπρίζεται στην επεξεργαστική ισχύ τους.

 

Μπορούμε να μιλάμε για μηχανήματα με x logical cores, επίσης το HT ως τεχνολογία, έχει αλλάξει κατά πολύ από την εποχή του P4.

Μακάρι να μπορούσα να πώ το ίδιο και για το parallel programming.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να μιλάμε για μηχανήματα με x logical cores, επίσης το HT ως τεχνολογία, έχει αλλάξει κατά πολύ από την εποχή του P4.

Μακάρι να μπορούσα να πώ το ίδιο και για το parallel programming.

Φίλε ghen, δεν κατάλαβες την ένστασή μου. Καλό είναι το HT, καλό και το virtualization, έχει προχωρήσει το θέμα αλλά συγγνώμη, εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν προσφέρει τόσο μεγάλη διαφορά σε απόδοση ώστε να χαρακτηρίζουμε ως 8-πύρηνο έναν 4-πύρηνο HT επεξεργαστή.

 

Αυτό είναι όλο, απλά το βρίσκω τραβηγμένο, δε νομίζεις;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για έναν επαγγελματία (γιατι σε αυτούς απευθύνεται το μηχάνημα κυρίως) ο χρόνος είναι χρήμα. πολύ λιγότερο του κοστίζει να πάρει ένα mac pro,απο το να κοιτάξει ποια parts είναι συμβατά,  να τα στήσει μόνος του, να βρει την κατάλληλη διανομή ,να χάσει κανένα μήνα διαβάζοντας στο insanelymac , να χάσει μετά μέρες απ τη ζωή του αναρρωτόμενος γιατί του πετάγονται kernel panics ή δε δουλεύει κάτι όπως πρέπει , να πρέπει να ακολουθήσει την ίδια βαρετή διαδικασία αν χρειαστεί κάποιο update κλπ. επίσης μετά απο 3-4 χρόνια που θα έχει παλιώσει και θα θέλει να το στείλει για να πάρει καινούργιο μηχάνημα, πόσα λεφτά λες οτι θα πάρει πίσω?

 

απ την άλλη, αν έχεις χρόνο για χάσιμο (ή μεράκι με τoυς υπολογιστές  ;) ) και δεν εξαρτάσαι επαγγελματικά απο αυτό, όλα καλά  :)

 

Περιγράφεις το ζητούμενο με το Hackintosh.

 

Πλέον το να το στηθεί το Leopard είναι Piece of Cake για ανθρώπους που μπορούν να διαβάσουν ένα Guide και δεν φοβούνται να συναντήσουν άγνωστους όρους.

 

Αν βγάλουμε από τη μέση τα νομικά ζητήματα, όταν έρθει η ώρα να αναβαθμίσει το Hardware, δεν θα τον νοιάζει τον επαγγελματία αν θα πάρει πίσω χρήματα ή όχι :)

Άλλο να έχεις δώσει 1.000 ευρώ για ένα Tower και άλλο 3.000 ή 4.000. Ο χρόνος απόσβεσης απλά δεν συγκρίνεται. Ίσα-ίσα επιτρέπει να είσαι, ανά 2-3 χρόνια,  3-6 μήνες πίσω από την εκάστοτε bleeding-edge τεχνολογία.

 

Πλέον υπάρχουν τεχνικές εγκατάστασης που επιτρέπουν τα updates όπως ακριβώς γίνονται σε Apple μηχανήματα. Π.χ. από 10.5.5  σε 10.5.6.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ghen, δεν κατάλαβες την ένστασή μου. Καλό είναι το HT, καλό και το virtualization, έχει προχωρήσει το θέμα αλλά συγγνώμη, εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν προσφέρει τόσο μεγάλη διαφορά σε απόδοση ώστε να χαρακτηρίζουμε ως 8-πύρηνο έναν 4-πύρηνο HT επεξεργαστή.

 

Αυτό είναι όλο, απλά το βρίσκω τραβηγμένο, δε νομίζεις;

 

Συμφωνούμε Alchy. Γι'αυτό έγραψα logical cores.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου περιγράφεις επαγγελματία, αλλά κάποιον λεφτά, που απλώς τον τρώνε τα λεφτά στις τσέπες και δεν ξέρει τι να τα κάνει! Και φυσικά αν κάποιος είναι έτσι να τον πάρει και να τον χαίρεται.

 

Ο επαγγελματίας ο ΣΩΣΤΟΣ, που θέλει να έχει κέρδος, είναι αυτός που θα το ψάξει πολύ περισσότερο απο τον χομπίστα, για να πάρει το σωστό εργαλείο στην σωστή τίμή, που θα αυξήσει την παραγωγικότητά του χωρίς να ...μπει μέσα. Δεν θα κλείσει τα μάτια, θα δει πιο είναι το πιο ακριβό και θα παει να το πάρει (εκτός αν έχει μισθό 10000 ευρώ)  ;D

 

γνωστός μου σκηνοθέτης έχει powermac g5, δουλεύει final cut και το μηχάνημα δεν τον καλύπτει για το καινούργιο film που θέλει να κάνει. μιλάμε για έναν άνθρωπο γυρω στα 60, με μηδέν γνώση για το πως λειτουργούν γενικά οι υπολογιστές, με υποχρεώσεις που τρέχουν στους γνωστους τρελούς ρυθμούς της ελληνικής ιδιωτικής τηλεόρασης. τι να τον συμβουλέψω να κάνει? να φτιάξει hackintosh? ή θα του τον φτιάξεις εσύ με γραπτή εγγύηση καλής λειτουργίας λάμπρος τζι τζι?

 

επειδή εσύ έχεις χρόνο και έτσι κι αλλιώς γουστάρεις να ασχολήσαι με αυτά (πόσους υπολογιστές έχεις αλλάξει τα τελευταια 3 χρόνια?) δε σημαίνει πως όλοι οι άνθρωποι έχουν αυτή τη σκοτούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κανέναν που να δίνει εγγύηση καλής λειτουργίας είτε είναι software ή hardware με την έννοια που χρειάζεται ο καταναλωτής?

 

Η εγγύηση (σκέτο) νομίζω καλύπτει την αντίθετη περίπτωση, δηλαδή την περίπτωση σφαλμάτων.

 

Και αν δεν δίνει ο Λάμπρος, υπάρχουν εταιρίες που κατασκευάζουν Hackintosh και δίνουν εγγύηση για το Hardware. Το αν είναι νόμιμο/παράνομο να παρέχουν προ-εγκατεστημένο το Leopard σε PC είναι ασαφές. Στο EULA του OSX, όμως, δεν επιτρέπεται.

 

Aν έστηνα PCs για κύριο επάγγελμα και για οποιαδήποτε κατηγορία εφαρμογών, θα ήμουν περισσότερο ήσυχος για τα PCs με Leopard, παρά με Windows.

 

EDIT: Στην συγκεκριμένη περίπτωση ανθρώπου, δεν νομίζω να έχει πρόβλημα τώρα να αγοράσει MacPro, εφόσον δεν είχε πρόβλημα παλαιότερα να αγοράσει G5.

Είναι και θέμα καλαισθησίας και prestige.

 

EDIT2: Σκηνοθέτης είναι, γιατί πρέπει να ασχολείται με υπολογιστές ? Νομίζω είναι άλλη η δουλειά του σκηνοθέτη και άλλη η δουλειά του παραγωγού και του editor. Εκτός και αν μιλάμε για σύμπτυξη ρόλων σε έναν άνθρωπο.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου