Προς το περιεχόμενο

Noise Gate και Active Pickups


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Αποσο εχω διαβασει εδω μεσα τα τσιριγματα σφιριγματα κλπ κλπ ειναι πολυ συχνο φαινομενο και γιαυτο καταφευγουμε στην λυση του πεταλιου αυτου...

τα τσιριγματα και ολα τα αλλα μπορει να εξαρτωντε απο παραγωντες οπως τα καλωδια σου..αν καθεσαι Μπροστα η πολυ κοντα στον ενισχυτη..απο διαφορες μονοσεις...αν εχεις πεταλια συνδεδεμενα και παει λεγοντας...

    Πολλα ατομα λενε οτι οι ακτιβ μαγνητες ειναι φασαριοζοι..ενα διαστιμα που περασα με ακτιβ ι εμ τζι  Μπορω να πω οτι ηχα μικροφωνισμους σφιριγματα κλπ...αλλα και τωρα που εχω αλληη κιθαρα με seymour duncan custom shop invaders και παλι εχω προβλημα με τον θορυβο....γενικα οι ακτιβε απλα κατα την γνωμη μου χαρακτηριζονται φασαριοζοι γιατι αρπαζουν πιο ευκολα την ταλαντευση της χορδης και ετσι θες μια περισσοτερη ακριβεια στο παιξιμο...πρωσοπικα δεν μου φανικε μεγαλη η διαφορα σε αυτον τον τομεα...παντως ενας ακομα παραγωντας ειναι και το γκειν που βαζεις για να παιξεις...

    Σε πολλες συναυλιες παντως που εχω παει και εχω δει ατομα με πασιβ μαγνητες και οχι με ακτιβ παντα στην αλυσιδα τους κατω στα πεταλια βλεπω ενα νοιζ γκειτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To noise gate είναι ένα κύκλωμα που αφήνει το σήμα να περάσει από μια ένταση και πάνω. Δηλαδή βγαίνει η νότα αλλά όταν δεν παίζεις είναι σαν να "κλείνει" την ένταση και να μην αφήνει το θόρυβο να ακουστεί.

Όλα τα άλλα περι σφυριγμάτων κλπ δεν έχουν βάση.

Θόρυβο βγάζουν όλοι οι μαγνήτες (και οι active).  Το αν θα χρειαστείς noise gate δεν εξαρτάται από το αν είναι active οι μαγνήτες ή μη.   

 

Γενικά μπορείς (και είναι καλύτερα έτσι) να την βγάλεις χωρίς noise gate. Ρύθμισε τα εφφέ κλπ έτσι ώστε να είναι ανεκτός ο θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To noise gate είναι ένα κύκλωμα που αφήνει το σήμα να περάσει από μια ένταση και πάνω. Δηλαδή βγαίνει η νότα αλλά όταν δεν παίζεις είναι σαν να "κλείνει" την ένταση και να μην αφήνει το θόρυβο να ακουστεί.

Όλα τα άλλα περι σφυριγμάτων κλπ δεν έχουν βάση.

Θόρυβο βγάζουν όλοι οι μαγνήτες (και οι active).  Το αν θα χρειαστείς noise gate δεν εξαρτάται από το αν είναι active οι μαγνήτες ή μη.   

 

Γενικά μπορείς (και είναι καλύτερα έτσι) να την βγάλεις χωρίς noise gate. Ρύθμισε τα εφφέ κλπ έτσι ώστε να είναι ανεκτός ο θόρυβος.

Συμφωνώ αλλά ειδικά αν σου αρέσει η stratocaster και παίζεις μ αρκετό gain η λύση του Noise Suppressor είναι μονόδρομος. Πρόσεξε όμως αν το βάλεις μετά τα φασαριόζικα πρέπει ν' ανοίξεις πολύ το threshold που σημαίνει θα έχεις και πιο πολλές απώλειες στο σήμα σου (λιγότερο sustain, απότομο σβήσιμο). Πέρασε τα όλα αυτά στη λούπα του πεταλιού.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο σωστό είναι να πούμε ότι υπό τις ανάλογες συνθήκες (δέκα κιλά πετάλια, ντιστόρσια στο τέρμα, ήχοι κατευθείαν από την κόλαση του Μεταλζόν, η κιθάρα να κοιτάει από μικρή σχετικά απόσταση ενισχυτή που παρακαλάει για έλεος κλπ κλπ) ορισμένοι μαγνήτες είναι πιο επιρρεπείς στο θόρυβο από μερικούς άλλους, όπως πχ. οι unpotted ή αν έχουμε semihollow σώμα.

 

Οι μαγνήτες όμως αυτοί καθαυτοί Φλωρινιώτη σε καμία περίπτωση δεν φταίνε για τα "τσιρίγματα", και όταν σου λένε τέτοια να τα ακούς βερεσέ και να υποψιάζεσαι το απολύτως λογικό, δλδ το ότι η οικονομία του gain έχει πάει περίπατο, ειδικά όταν συσσωρεύονται πολλά gain stages το ένα μετά το άλλο, κάτι που ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ αυξάνει αυτό που ονομάζουμε noise floor. Aν τώρα τα έχει κάποιος όλα αυτά υπόψη του και έχει σχεδιάσει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τον ήχο του & εξακολουθεί να έχει φυσήματα και διάφορα παρόμοια, τότε ναι, χρειάζεται το noise gate.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sensitivity ελπίζω να είναι το ίδιο με το threshold, που είναι το "σκαλοπάτι" έντασης σήματος κάτω από το οποίο το noise gate "φιμώνει" τα καλικατζαράκια που περιμένουν να ταλαιπωρήσουν τα αυτιά σου. Decay είναι το χρονικό διάστημα που θα μεσολαβήσει πριν κοπούν τα πάντα αφού η ένταση του σήματος κατεβεί κάτω από το threshold. Αttack στην περίπτωση των noise gates είναι το ίδιο με το decay. Εννοείται βέβαια πως όσο δεν χωνεύω τα gates στην κιθάρα γιατί "πνίγουν" τα πάντα, άλλο τόσο τα θαυμάζω για τη μεγάλη χρησιμότητα που έχουν σε άλλες περιπτώσεις, όπως στο drum miking, στα gated reverbs κλπ κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου