Προς το περιεχόμενο

Hττα της Gibson!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Σοβιετικές κιθάρες Jolana, Ural, Aelita, Tonika.

 

Aelita USSR guitar

Aelita 1

Χαρακτηριστικά:
Body: heavy
Neck: thick
Controls: many
Pickups: 3 single-coils
Action: high
Vibrato: Jaguar/Jazzmaster - style unit
Output jack: 6-pin DIN type (as on all Soviet guitars)

Δείγμα μιας κοινωνίας που απαξίωνε την τέχνη και την τεχνολογία που πηγάζει από την καπιταλιστική νοοτροπία.
Ευτυχώς είστε μικροί και δεν έπεσε κάποιο από αυτά τα τόξα&στα χέρια σας. Ρωτήστε όμως και τους καραμουσικαράδες της Σοβιετικής 'Ενωσης που πέρα από αυτό έπρεπε να είσαι και ο αδελφός του Μπρέζνιεφ για να σου επιτραπεί να πάρεις κρατικό δάνειο για να δουλέψεις (όχι απλά να παίζεις...) με μια καπιταλιστική Fender / Gibson.

Κάποια μαγαζιά στην Χ. Τρικούπη είχαν εισάγει τέτοια "δείγματα και εργαλεία τέχνης".
Δυστυχώς είχα την ευκαιρία να παίξω με κάποια από αυτά καθώς και την κιθάρα του συν-κιθαρίστα στη μπάντα μου το 1982 όταν ήρθε από την τέως Σοβ. 'Ενωση. Εγώ τότε έπαιζα με μια Les Paul Custom και μια SG του 1961, ενώ είχα κανα δυό άλλες για backup, μεταξύ αυτών και μία που είχα συναρμολογήσει μόνος μου.

Δεν θέλω να κατακρίνω ή να θάψω τον τότε υπαρκτό σοσιαλισμό, ούτε να εξυμνήσω τον καπιταλισμό. Απλά θέλω να πω ότι εφ' όσον είναι του παρελθόντος τέτοιες συμπεριφορές, είναι μηδενισμός να γίνονται κουβέντες του στυλ "κάψτε τα όλα τα καπιταλιστικά εργοστάσια που πάνε μόνο για το κέρδος". (βέβαια είμαι σίγουρος ότι έκανε πλάκα ο nocontrol).

Ευτυχώς όμως χάρη σ' αυτές τις εταιρίες, χωρίς να είμαστε Mc Laughlin και Satriani-δες, μπορούμε να έχουμε (έστω και ακριβά) μια κιθάρα που αξίζουν αυτοί. Κι αυτοί αξίζουν καλά εργαλεία για να κάνουν τέχνη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία όλα αυτά που λες Yameth, αλλά θα σου πω κάτι άλλο.

Οι τύποι εκεί στην πάλε πότε Σοβιετία, αυτά είχαν, αυτά παίζαν. Όμως ήταν μουσικάρες, γιατί αφοσιωνόντουσαν στό όργανο και όχι στα είκοσιπέντε πενταλάκια και στούς εικοσιπέντε εις την δευτέρα τρόπους συνδεσμολογίας. Κάνω λάθος; Μην το παραβλέπουμε αυτό...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σωστά. Μπορείς όμως να φανταστείς πόσο καλύτεροι θα'ταν με καλύτερα όργανα;

Αυτό που λέω είναι να δίνεται μια ευκαιρία σε όλους στην τέχνη. 'Οχι μόνο στους καλύτερους.

Με την ίδια λογική οι Nirvana, Sex Pistols, Neil Young, και&πολλοί άλλοι κουλοί μουσικοί δεν θά'πρεπε να έχουν καλά όργανα.(αν και κατα βάθος συμφωνώ... :lol: )

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπόν... Για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις. Επι της ουσίας συμφωνώ με Yameth. Απλά μια παράμετρο ήθελα να επισημάνω, όχι δηλαδή, επειδή τα όργανά τους ήταν κουρδισμένα καυσόξυλα, δε μέτραγαν (edit οι παίκτες).

 

Κατά τα άλλα το ζήτημα αυτό είναι γενικότερο, αφορά πλέον τον περασμένο αιώνα, και έχουν γραφτεί πάρα πολλά επί αυτού.

 

Πάμε γι άλλα...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως!

 

Το γεγονος οτι σημερα υπαρχουν εξαιρετικα ΦΘΗΝΑ μουσικα οργανα οφειλεται ακριβως σε αυτο το "επικινδυνο","γουρουνοκαπιταλιστικο" consortium κατασκευαστων μουσικων οργάνων που μπορουν & παραγουν μαζικα καλα οργανα σε καλη τιμη....

 

Το καπιταλιστικο συστημα το οποιο θελουμε δε θελουμε ισχυει σε ολο τον πλανητη (ιδιαιτερως δε στην ΚΙΝΑ... οπου συνοδευεται & απο ενα απανθρωπο ψευτοκουμουνιστικο κυβερνητικο συστημα) θα κριθει απο την ιστορια & ισως καποτε διαλυθει εκ των εσω (το πιθανοτερο μια και ΕΙΝΑΙ βασισμενο στην αδικια & την καταπιεση) ειτε θα συνεχισει να θριαμβευει.(που δεν το νομιζω..)

 

Απλα ειναι αστειο να ισχυριζομαστε οτι καποιος που παιζει με αθλιο εξοπλισμο ειναι καλυτερος απο καποιον που παιζει με καλο εξοπλισμο.

 

Ετσι και αλλοιως ο εξοπλισμος δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα ΜΕΣΟ αν δεν υπαρχει ΟΥΣΙΑ πισω απο αυτον το ιδιο χαλια θα ακουστει καποιος που παιζει με κιθαρα ΚΑΓΚΕΜΟΥΣΑ & ενισχυτη ΚΟΥΡΟΣΑΒΑ με εναν που παιζει με Suhr & Dumble.....

 

Παντως ,& συγχωρηστε με για τα γαλλικα μου ,το να κανουμε "πολιτικες" συζητησεις του κωλου με επιχειρηματα του τυπου "καψτε τα ολα,καψτε τα" δεν ειναι & οτι καλυτερο.. :wink:

 

& μια διορθωση Yameth οι Jolana ειναι τσεχικες και οχι ρωσικες....(ειχα μια & παραδοξως επαιζε καλα 8O )

 

να και μια φωτο

 

332156d6fb4dd56ae391b0ac89bd05c6.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εν Ελλάδι τιμές της Gibson φαίνεται πως έχουν κάνει τους πάντες ευερέθιστους και αντι-Gibsonιακούς!

 

Δεν εκπλήσομαι που το thread κατέληξε να θυμίζει Αρκάδι και Κούγκι... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις διαβασα ολο το κειμενο. πως τον εχασα εγω τετοιον πανικο?? :lol: :lol:

 

σοβαρα τωρα, την σκεψη που κανατε πολλοι, δηλαδη για το τι θα συνεβαινε αν δεν υπηρχαν οι διαφορες εταιριες, και με τι κιθαρες θα παιζαμε, την κανω εγω για τα ελληνικα καταστηματα.

 

δηλαδη απο την μια δεν με ενδιαφερει καθολου πως πανε τα οικονομικα του ταδε η δεινα μαγαζιου, και λιγο με νοιαζει αν θα κλεισει, ενω απο την αλλη τρομαζω στην ιδεα του να παραγγελνω οργανα και πεταλια μεσω internet, που θα ειμαι τυχερος να εχω ακουσει, μονο αν τα εχει κανενας φιλος.

 

το ολο θεμα εχει μεγαλες κοινωνικοπολιτικες προεκτασεις, και δεν εχω την απαραιτητη γνωση να το αναλυσω.

 

σε καποιο αλλο topic, αναφερθηκα στην εκπληκτικη αντιμετωπιση που ειχα απο την On line πωλητρια στο ishibashi shop(για μια fender japan). η αλλη οψη του νομισματος(και εχω εμπειρια απο αυτο, ευτυχως οχι προσωπικη), ειναι οτι πωλητριες σαν και αυτην, καθονται και μας απαντανε, δουλευοντας σαν τα σκυλια 12ωρα, με μονη ελπιδα να πανε κανενα επαγγελματικο ταξιδι σε καμια εκθεση στην ευρωπη, οπου παλι θα δουλεψουν σαν τα σκυλια παιρνοντας ελαχιστα. και το οτι παιρνουν ελαχιστα χρηματα, σιγουρα εχει μια μεγαλη επιδραση στην τιμη μιας κιθαρας που θα αγορασω εγω φτηνα.

 

ξεφυγα εντελως...τι γραφω βραδιατικα.προβληματιστηκα :?

 

τελικα η πολιτικη ειναι παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καποιο αλλο topic' date=' αναφερθηκα στην εκπληκτικη αντιμετωπιση που ειχα απο την On line πωλητρια στο ishibashi shop(για μια fender japan). η αλλη οψη του νομισματος(και εχω εμπειρια απο αυτο, ευτυχως οχι προσωπικη), ειναι οτι πωλητριες σαν και αυτην, καθονται και μας απαντανε, δουλευοντας σαν τα σκυλια 12ωρα, με μονη ελπιδα να πανε κανενα επαγγελματικο ταξιδι σε καμια εκθεση στην ευρωπη, οπου παλι θα δουλεψουν σαν τα σκυλια παιρνοντας ελαχιστα. και το οτι παιρνουν ελαχιστα χρηματα, σιγουρα εχει μια μεγαλη επιδραση στην τιμη μιας κιθαρας που θα αγορασω εγω φτηνα.

[/quote']

 

Η γιαπωνέζα "φίλη" σου ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να παίρνει ελάχιστα χρήματα,με τους μισθούς που δίνονται στην Ιαπωνία (με ανάλογα τεράστιο κόστος ζωής).

 

 

Ο εργάτης στην Κίνα και την Ινδονησία που φτιάχνει τις κιθάρες μας,παίρνει ΣΙΓΟΥΡΑ ένα κομμάτι ψωμί για μισής μέρας δουλειά.Θα είναι πολύ τυχερός να δεν τον απολύσουν όταν πάει στην τουαλέτα εν ώρα εργασίας,ή αν δεν τραγουδήσει επαρκώς δυνατά τον ύμνο της εταιρίας.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις απολυτο δικιο γιατι μπερδεψα τις χωρες. στο παραδειγμα που αναφερθηκα ειχα στο νου μου την ταιβαν :oops:

παντως αν οντως παιρνει πολλα λεφτα, τοτε απλα ειναι μια εξαιρετικη επαγγελματιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου