Προς το περιεχόμενο

Hττα της Gibson!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκεφτεστε τι θα γινόταν εάν μια κιθάρα που κάποιος είχε την ιδέα να κατασκευάσει για πρώτη φορά, να απαγορευόταν σε κάποιον να χρισημοποιούσε το αρχικό μοντέλο ως βάση για κάτι νέο .... Νομίζω πως δεν θα υπήρχε εξέλιξη και αυτό θα ήταν τραγικό μαγκες ....

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες, οι πατεντα δεν ισχυει επ' αοριστον, εχει μια μεγιστη διαρκεια αναλογα με την κατηγορια του προιοντος και φτανει maximum τα 20 χρονια νομιζω. μετα απο το περας της ισχυος της πατεντας ο καθενας εχει το δικαιωμα να την χρησιμοποιησει προς ωφελος του.

αυτος ειναι και ο λογος που η coca-cola δεν εχει πατενταρει τη χημικη formula της, διοτι μετα απο χ χρονια θα μπορουσε ο καυενας να δει το αρχειο του "patents' office" και να δει τα συστατικα επακριβως. βεβαια ειναι λιγο εκτος θεματος η coca-cola αλλα αυτο μου ηρθε τωρα σαν παραδειγμα :oops: 8)

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεε, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.

 

Η Gibson όπως και η PRS, όπως και η Fender, όπως και η Ibanez, όπως και οποιαδήποτε τέτοιου τύπου εταιρεία δεν είναι τίποτε άλλο από καπιταλιστικά μορφώματα, και μάλιστα του χειρίστου είδους, με όλα όσα κάτι τέτοιο συνεπάγεται: Υπερκέρδος, ακραίο marketing, αθέμιτος ανταγωνισμός, ολική βιομηχανοποίηση κτλ.

 

Παρ' όλα αυτά υπάρχουν κάποια ζητήματα ήχου στο χώρο του r'n'r, τα οποία καλώς ή κακώς (κακώς κατά τη γνώμη μου), είναι πλέον ηχητικά trademarks και προκύπτουν μονάχα από συγκεκριμένα όργανα και, όχι μόνο αυτό, από συγκεκριμένα setups για να είμαι πιο ακριβής (τώρα σταυρώστε με, χε χε).

 

Ήμουν για χρόνια υπέρμαχος της άποψης ότι είναι μύθος αυτά τα "κλασσικά κομμάτια", όπως π.χ. μια Gibson Les Paul, είτε γιατί όντως τα standards ποιότητας δεν έχουν καμία σχέση με τα όργανα που κατασκευάζονταν μέχρι και τις αρχές της 10ετίας του '80, είτε γιατί απλά προσπαθούσα να το παίξω αντιδραστικός και, ενδεχομένως λίγο ψαγμένος, αν ανακάλυπτα κάτι ενδιαφέρον μέσα από τους διάφορους πειραματισμούς μου με τον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας.

 

Έτσι ενώ περιπλανήθηκα αρκετά για τις δικές μου αντοχές, που δέχομαι ότι ποικίλλουν στον καθένα μας, κατέληξα εσχάτως να αποκτήσω μια Les Paul Classic (του 2001, ναι, ναι), για την οποία έχω να πώ ότι είναι απλά ένα εξαιρετικό όργανο.

 

Βέβαια το όλο ζήτημα έχει κατ'αρχην να κάνει με αυτό που ανέφερα λίγο μετα το ξεκίνημα, ότι δηλαδή αυτα τα όργανα παράγουν κάτι που πλέον για μένα όρίζεται ως ηχητική στυλιστική πατέντα. Ηχόχρωμα δηλαδή που δε μπορεί να παραχθεί από κανένα άλλο όργανο, εκτος βέβαια αν είναι κατασκευασμένο ακριβως με τον ίδιο τρόπο. Και για να γίνω πιο σαφής: ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ PRS ή οποιαδήποτε άλλη δε μπορεί να αναπαράγει τον ήχο μιας Les Paul, όπως ίσως και το αντίστροφο, αν δεχτούμε ότι μιλάμε για συγκεκριμένα στυλιστικά μοτίβα (όποιος διαφωνεί σκασίλα μου, ας μου βάλει να το ακούσω, από λόγια χόρτασα).

 

Κλείνοντας, θα πρέπει να τονίσω ότι το σχόλιό μου δεν αφορά τη συγκεκριμένη δικαστική διαμάχη. Μακάρι αύριο να φαλήριζαν, ή να καίγονταν τα εργοστάσια όλων τους, θα ήμουν περιχαρής. Αν και είμαι κι εγώ συμμέτοχος στο "έγκλημα", όπως και οι περισσότεροι από εμάς, μιας και τους ακουμπάμε τον οβολό μας κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνοντας, θα πρέπει να τονίσω ότι το σχόλιό μου δεν αφορά τη συγκεκριμένη δικαστική διαμάχη. Μακάρι αύριο να φαλήριζαν, ή να καίγονταν τα εργοστάσια όλων τους, θα ήμουν περιχαρής. Αν και είμαι κι εγώ συμμέτοχος στο "έγκλημα", όπως και οι περισσότεροι από εμάς, μιας και τους ακουμπάμε τον οβολό μας κανονικότατα.

 

& μετα με τι θα επαιζες μεγάλε?με ΣΚΟΥΠΑ?? :lol:

 

Μαλλον δεν σε βλεπω & ιδιαιτερο οπαδο της ελευθερης οικονομίας!

(με τη λογικη σου δηλ.δεν πρεπει να υπάρχουν κανενος τυπου εργοστασια & βιομηχανιες σε κανενα μερος του κοσμου!!)

Ωραια,επιστροφη στη φυση & τις σπηλιές λοιπον :!: :lol:

ΚΑΤΩ Η ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!!!!!!!!!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτια,Φωτια στα κοκκινα σκυλια!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τι λετε????αν γυρισουμε λιγο πισω θα μπορουμε να παιζουμε με τις κιθαρες που φτιαχνουν στην Hawaii....ξερετε...αυτες που το σκαφος ειναι καβουκι χελωνας(για να βγαλει καλο ηχο πρεπει να ειναι 3 ετων,5 μηνων και 14 ημερων) και ξυλο απο φοινικα (καβαλημενο απο 7 μαιμουδες για ελαστικοτητα)...μετα θα σας πω εγω για ηχο :lol: :lol: :lol: φυσικα ουτε λογος για ηλεκτρισμο μιας και αυτος παραγεται απο εργοστασια....

 

οπως ελεγε και ο beavis:FIRE FIRE FIRE FIRE FIRE

 

:P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk: (με τη λογικη σου δηλ.δεν πρεπει να υπάρχουν κανενος τυπου εργοστασια & βιομηχανιες σε κανενα μερος του κοσμου!!)

 

Απάντηση: Τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω...

 

superfunk: Φωτια,Φωτια στα κοκκινα σκυλια!!!!!!!!!!!

 

Απάντηση: ¶ντε κρυφτείτε στις τρύπες σας σας εσύ και οι ομοιοί σου

 

Παρεπιπτόντως: κοκκινόμαυρο σκυλί αν θες να είσαι πιο σαφής, και μάλιστα λυσσασμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου