Προς το περιεχόμενο

Ήρθε το 6χορδο μπάσσο της ΗΒ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αδέρφια.

Χθες ήρθε το 6χορδο μπασσάκι ΗΒ από Θωμα (που αλλού!)

 

το κουβάλησα από το μοσχάτο στο κερατσίνι γιατί τα ΕΛΤΑ (μεγάλη η χάρη τους!) είχαν γράψει πως πήγαινε νίκαια

και επειδή δεν βρήσκαν την διεύθυνσή μου περιμένανε να το πάνε πίσω... (τα σχόλια δικά σας...)

 

λοιπόν όταν το πρωτοείδα ένιωσα πως με αυτό το όργανο θα περάσω την υπόλοιπη ζωή μου! ακόμα έτσι νιώθω!

 

 

 

Γενικά

 

μόλις το άνοιξα και το κράτησα πρόσεξα πως είχε πάνω αυτοκολλητάκι (μικρό) που έλεγε από πιο δάσος

(της Κινας προφανώς) είχαν κοπεί τα ξύλα του. το αυτοκολλητάκι ξεκολλήθηκε πάραυτα γιατί ήταν κακόγουστο...

(αν και η ιδέα αυτή με το δάσος μου άρεσε λίγο!)

έψαξα να βρω ατέλειες ("επαναστατικά" βαλμένα τάστα και τέτοια που η ΗΒ είναι φημησμένη για αυτά) αλλά τίποτα.

πραγματικά το όργανο είναι άψογα στημένο και βαμμένο αρκετά καλά (θα μπορούσε και καλύτερα σε αυτόν τον τομέα)

 

 

πρόκειται για ένα active μπασσάκι με πολύ (πολύ όμως) χοντρή ταστιέρα και 3πλό equalizer

 

ξεβίδωσα το καππάκι στο πίσω μέρος και με το που βγήκε ένιωσα μια υπέροχη μυρωδιά κόλλας να βγαίνει από εκεί

μέσα. το εσωτερικό ήταν λουστραρισμένο (φυσικά) αλλά όχι βαμμένο και έτσι είδα πως το ξύλο δεν είναι

κόντρα-πλακέ αλλά κανονικό κομμάτι ξύλου.

 

για να μην τα πολυλογώ για 166 ευρώ (ψίχουλα) πήρα και γαμώ τα όργανα.

 

 

 

 

 

Ήχος

 

όταν το συνέδεσα στον ενισχυτή φάνηκε απαραίτητο να αλλάξω τις ρυθμίσεις γιατί η χορδή ΝΤΟ (η πιο πρίμα)

ακουγόταν ελάχιστα.

ο ήχος του είναι ένας τυπικός ήχος active οργάνου αλλά καθόλου πριμαριστός (όπως τα πιο πολλά)

το equalizer δεν το πείραξα (όλα στη μέση) και τονίζει όπως θα έπρεπε όλες τις συχνότητες. γενικά τα

ποτενσιόμετρα του κάνουν αυτό που θα έπρεπε να κάνουν (και το κάνουν πολύ καλά)

 

το δοκίμασα με wah και σχεδόν τα'χασα. πολύ ωραίος ήχος και πολύ μπλουζάτος (ένα overdrive μου λείπει τώρα!!!).

 

 

 

 

Playability

 

βαρύ και ασήκωτο όργανο. λες και το ήξερα και πήρα μια minotaur αλλιώς θα είχα σοβαρό πρόβλημα...

η ταστιέρα του είναι πραγματικά χοντρή. βασικά παρόλο που είναι τεράστια δεν έχω πρόβλημα (ομολογώ πως μου αρέσει κιόλας)

ίσως τελικά είναι θέμα γούστου...

δεν γλυστράει καθόλου (δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό...) και οι χορδές του είναι αρκετά καλύτερες από

μπουγαδόσκοινα. (πήρα φυσικά ανταλακτικές)

 

 

 

Μέρη

 

Κλειδιά: το ένα κλειδί κουδουνίζει λίγο, αλλά δεν ξεκουρδίζεται εύκολα, γενικά κρατάει το κούρδισμα κανονικά

Τάστα: σωστά βαλμένα και λεία, καμιά ατέλεια δεν παρατηρηθηκε

Μαγνήτες: πλάκες μαγνήτες (μάλλον θα τους αλλάξω, για EMG το βλέπω). ανέβασα τον έναν και κατέβασα τον άλλον

πέτυχα ακριβώς τη ρύθμιση που ήθελα.

Γέφυρα:εδώ το όργανο ήτανε τσίρκο. Ήρθε όσο πιο ασετάριστο γινόταν. προσπάθησα να του σετάρω αρμονικές αλλά μου έβγαλε

την παναγία και το παράτησα σε μία καλύτερη κατάσταση. πάντως τώρα οι αρμονικές μου ακούγονται σωστές.

Μπαταρία: ένα σημαντικό μειονέκτιμα, η μπαταρία μπαίνει μέσα στο καπάκι που πρέπει να ξεβιδώσεις.

αυτό καθιστά κάπως δύσκολο να την αλλάξεις σε λάιβ (εκτός αν κουβαλάς μαζί σου κατσαβίδια)

 

 

ΠΟΡΙΣΜΑ!

 

πολύ καλή αγορά, ένα αξιόπιστο οργανάκι που αν το δοκίμαζα στα τυφλά θα πίστευα πως κάνει σίγουρα ένα 400άρι.

απλά χρειάζεται εξοικίωσει με την ταστιέρα (που είναι τέρας) και λίγο γερή μέση και πλάτες...

 

 

Υ.Γ οι φωτογραφίες είναι από κινητό, δεν είχα φωτογραφική μηχανή.

 

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτο!

 

Επιτέλους κι ένα εξάρι με πιο γεμάτο μανίκι, ένα ibanez 6αρι που είχα το'δωσα γι'αυτόν ακριβώς το λόγο! Άιντε ν'ακούσουμε και κανένα clipάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτο!

 

Επιτέλους κι ένα εξάρι με πιο γεμάτο μανίκι, ένα ibanez 6αρι που είχα το'δωσα γι'αυτόν ακριβώς το λόγο! Άιντε ν'ακούσουμε και κανέναν clipάκι.

 

κατά το βραδάκι θα ανεβάσω ένα!

και αν το ξεχάσω ίσως αύριο.

το έχω υπ' όψη όμως.

 

ευχαριστώ πολύ!

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για το review σου στο συγκεκριμενο μπασο γιατι σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το αγορασω.εχω αγορασει εδω και ενα μηνα το ιδιο μοντελο σε 5χορδο αταστο και ειναι τα πιο αξιοξοδευτα 155 euro που εδωσα.να φανταστεις δεν το εχω σεταρει στα μετρα μου ακομα ελεω ελλειψης χρονου και εχει ακομα πανω του της ΗΒ χορδες του ενω θελω να του βαλω flat.εχει αρχισει να στρωνει παρ' ολα αυτα και πραγματικα το χαιρομαι.

 

οσον αφορα στο equalizer και τον ηχο που εχει πιστευω οτι οι active μαγνητες κανοθν ολη τη δουλεια.εχω παιξει αρκετα με το eq του και διαπιστωσα οτι εχει μεγαλο φασμα ηχων απο μονο του,χωρις κανενα πολυεφφε πεταλι,για τοσο φθηνο οργανο.απο mood jazz ηχο κοντραμπασου μεχρι μεταλ ηχο με πολυ δυνατο σημα απο το ιδιο το οργανο.

 

το μονο προβλημα που εχω αντιμετωπισει εως τωρα ειναι το οτι οταν γυρναω το eq σε τερμα active παλλεται και μου κανει θορυβο η μπασα ΣΙ αλλα πιστευω οτι με το σεταρισμα και με την αλλαγη χορδων που θα του κανω θα λυθει.

 

εχω βρει και παραθετω μερικα videos απο το youtube οπου καποιος παιζει με το αταστο ΗΒ 5αρι ωστε να παρετε μια γευση απο τις δυνατοτητες του και αλλα 5 videos αλλου ατομου με ΗΒ 6χορδο αλλα με αλλαγμενους τους μαγνητες,εχει βαλει 2 EMG active,οπου κανει δοκιμες με το eq.προσωπικα νομιζω πως οι EMG μαγνητες εκατσαν πολυ καλα στο συγκεκριμενο μπασο και του εχουν δωσει ακομα πιο γεματο ηχο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=2con7ADuFzE

 

http://www.youtube.com/watch?v=qVfv-crdG_4

 

http://www.youtube.com/watch?v=N2vbs42XfbE

 

http://www.youtube.com/watch?v=Kxr2v9YHjFI

 

http://www.youtube.com/watch?v=Mja6eqo1KXg

 

http://www.youtube.com/watch?v=MvqT35E2Pd4

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου