Προς το περιεχόμενο

1η Ιουλιου.Θα το κοψετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μα εδώ είναι το ρεζουμέ!!!! Άν θεωρείς ότι σκοτώνει το τσιγάρο (που σκοτώνει), ε τότε είναι απλή η λύση...

 

Το απαγορεύεις ΠΑΝΤΟΥ και δεν επιτρέπεται η πωλησή του πουθενά. Τόσο απλά!!! Και στο προηγούμενο post το έγραψα! Επί της ουσίας το ίδιο λέμε απλά το τραβάω στα άκρα...

 

Πλάκα κάνεις; Ξέρεις τι τζίρο έχουν οι καπνοβιομηχανίες ανά τον κόσμο (και πόσοι καπνοπαραγωγοί υπάρχουν/ ψηφίζουν στην Ελλάδα); Μην ξεχνάτε ότι όλες οι πολιτικές αποφάσεις είναι αποτελέσματα ισορροπιών και συμβιβασμών. Και αυτή η απαγόρευση είναι ΜΕΓΑΛΟ μέτρο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά είναι εύκολο να λέμε ό,τι μας κατέβει από τον καναπέ μας, αλλά νομίζω ότι όταν κρίνουμε οφείλουμε να σκεφτόμαστε και κάποιους πραγματικούς παράγοντες.

 

Πρώτα απ'όλα, από πού και ως πού να απαγορευθεί το κάπνισμα; Ακόμα και τα ναρκωτικά κακώς απαγορεύονται. Δικαίωμά μου είναι να πεθάνω όπως θέλω στην τελική, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΜΩΣ ότι αυτό που κάνω δε βλάπτει τους άλλους. Επιτρέπεις λοιπόν το αλκοόλ, αλλά όχι την οδήγηση σε κάποιον που είναι πίτα. Αντιστοίχως, επιτρέπεις το τσιγάρο, αλλά απαγορεύεις την χρήση του μπροστά σε άλλον κόσμο που δεν θέλει να επιβαρύνει την υγεία του. (άρα λοιπόν καλώς απαγορεύονται ναρκωτικά που προκαλούν παραισθήσεις που οδηγούν συχνά σε βίαιες συμπεριφορές ;))

 

Δεύτερον, ωραία τα μέτρα, αλλά πρέπει να ισχύσουν κιόλας. Ακόμα λοιπόν και αν κάποιος συμφωνεί με την ολική απαγόρευση του τσιγάρου, θα πρέπει να σκεφτεί και ότι ένα τέτοιο μέτρο ΔΕ θα αποδώσει, διότι απλώς θα πήξουμε στα λαθραία. Διότι ακόμα και τον καλύτερο νόμο να βγάλεις, εάν δε μπορείς να ΠΕΙΣΕΙΣ τον κόσμο για την ορθότητά του.... δε θα πετύχεις πολλά.

 

Τρίτον, το "κλείστε όλες τις καπνοβιομηχανίες" δεν είναι όσο απλό ακούγεται. Πέραν του ότι αν κάποιος πάει να το κάνει θα βρεθεί νεκρός, πέραν του ότι δε θα έχει αποτέλεσμα γιατί ακόμα και αν δεν τον "φάνε" απλά δε θα τον αφήσουν να ξαναδεί εξουσία (και ως εκ τούτου το μέτρο δε θα εφαρμοστεί), πέραν λοιπόν όλων αυτών, πρέπει κανείς να σκεφτεί ότι as we speak υπάρχουν κάτι εκατομμύρια άνθρωποι που εργάζονται σε αυτές τις δουλειές. Άρα για να τις κλείσεις πρέπει να κάνεις μια τεράστια (χρονικά) προετοιμασία, ώστε αυτοί οι άνθρωποι να μπορούν να ζήσουν με κάποιον τρόπο.

 

Είναι το ίδιο ακριβώς με τα λαθραία, τις νομιμοποιήσεις και τις καταπατήσεις.... Για να μην τρελαθούμε, ρωτάω... Αγοράζει κάποιος οικόπεδο εκτός σχεδίου και χτίζει...

 

Το κράτος σωστά επιτρέπει τις αγοραπωλησίες οικοπέδων, στην τελική εγώ μπορεί να θέλω να βάλω λάχανα, ή να σκάω με τροχόσπιτο. Σαφέστατα όμως θα έπρεπε να κατεδαφίζονται ΑΜΕΣΑ τα αυθαίρετα, και εννοώ Ο Λ Α τα αυθαίρετα, με σωστή όμως πολιτική, κάτι που σημαίνει ότι δεν πας να ξεσπιτώσεις τσιγγάνους ή κάποιον άστεγο που έχει βάλει 2 κεραμίδια. Πας και κατεβάζεις ΟΛΑ τα εξοχικά κλπ, είτε 50τμ είτε βιλάρες. ΟΛΑ όμως.

 

Δυό πράγματα έχω να πώ....

Α) Ο λόγος είναι η προστασία όχι των καπνιστών αλλά των ασφαλισμένων

Β) Ας το κόψουν στην Βουλή πρώτα και μετά στα εστιατόρια- κέντρα κλπ

Γ) Τα πρώτα πρόστιμα να πέσουν στην Βουλή και στα Υπουργεία (μπιπ μπιπ τα υπουργεία τους)

Δ) Η αντικαπνιστική υστερία έχει δημιουργήσει κοινωνικό ρατσισμό....

 

Και κλείνω με δυό στροφές από το λαϊκό άσμα: "Αν δεν καπνίσω κι αν δεν πιώ κι αν δεν ξενυχτήσω, έτσι που με κατάντησες τους πόνους πως θα σβύνω???" Αφιερωμένο στην EU και στους νόμους της (αυτή είναι που ήθελε να μας κόψει το κοκκορέτσι τα γαρδουμπάκια και το σπληνάντερο......)

 

Πρώτα απ'όλα δε μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάνε αρκετοί στο αν αυτό γίνεται για ανθρωπιστικούς ή για οικονομικούς λόγους. Επίσης δεν κατανοώ γιατί μας απασχολεί το ΠΟΙΟΣ το προωθεί. Συμφωνείς με το μέτρο; Συμφωνείς. Διαφωνείς με το μέτρο; Διαφωνείς. Τώρα το αν το πρότεινε η Πειραϊκή Εκκλησία, η Βολιβιανή Κοινοπολιτεία, η Ευρωπαϊκή Ένωση, το Γαλατικό Χωριό ή ο Σύλλογος Φίλων Ζακ-Υβ Κουστώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μπαίνει καν στη συζήτηση.

 

Τώρα...

α) Καμία διαφορά. Στο κάτω κάτω υπάρχει παγκόσμιο πρόβλημα με τα ασφαλιστικά ταμεία, δεν κατανοώ γιατί πρέπει εγώ να πληρώνω τον καρκίνο που μόνος σου αποφάσισες να προκαλέσεις στον εαυτό σου. Αν σκεφτείς ότι πχ έστω 3 εκατομμύρια εργαζόμενοι δίνουν συνολικές εισφορές 100 εκατομμύρια ευρώ (έστω ότι δεν υπάρχει φοροδιαφυγή κλπ), τότε τα ταμεία πρέπει με αυτά τα 100 εκατομμύρια να καλύψυν όλους τους ασφαλισμένους. Λεφτά από τον αέρα δεν ξέρω να προκύπτουν, ως εκ τούτου αυτά υπάρχουν και παραπάνω δεν πάνε (χωρίς να αυξηθεί η φορολογία). Άρα λοιπόν δεν καταλαβαίνω γιατί είναι λάθος το να προσπαθούν τα ασφαλιστικά ταμεία/κράτη να μετριάσουν μια συνήθεια που αυξάνει κατά ΠΟΛΥ τα χρήματα που θα χρειαστεί να πληρωθούν για τον κάθε ασφαλισμένο. Στην τελική υπέρ μας είναι. Όχι μόνο το να μην πάθω κάτι ΕΓΩ, ούτε το να μην πάθεις κάτι ΕΣΥ επειδή άνθρωπος είσαι και προφανώς θα λυπηθώ να ακούσω ότι κάτι έπαθες. Αλλά και από οικονομικής πλευράς είναι πάλι υπέρ μας.

β) Ας το κόψουν παντού ταυτόχρονα. Αυτά τα επιχειρήματα του "πρώτα" και "μετά", συγνώμη αλλά είναι επιχειρήματα 12χρονων. Ας κοπεί παντού.

γ) Εδώ μαζί σου 100%

δ) Ισχύει. Αυτό είναι στο χέρι όλων μας να το αλλάξουμε, και πρώτα απ'όλα στο χέρι των ίδιων των καπνιστών.

 

Για κοκορέτσια κλπ από την άλλη, θεωρώ βλακώδη και απαράδεκτη την απαγόρευση, καθώς εδώ ισχύει το ότι ΕΓΩ το τρώω και μόνο σε ΕΜΕΝΑ κάνει κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα όμως θα έπρεπε να κατεδαφίζονται ΑΜΕΣΑ τα αυθαίρετα, και εννοώ Ο Λ Α τα αυθαίρετα, με σωστή όμως πολιτική, κάτι που σημαίνει ότι δεν πας να ξεσπιτώσεις τσιγγάνους ή κάποιον άστεγο που έχει βάλει 2 κεραμίδια. Πας και κατεβάζεις ΟΛΑ τα εξοχικά κλπ, είτε 50τμ είτε βιλάρες. ΟΛΑ όμως.

 

δεν είμαι υπερ των διακρίσεων που σημαίνει πως ότι ισχύει για τον φτωχό πρέπει να ισχύει και για τον πλούσιο προφανώς!

 

όμως θεωρείς εσύ ότι ειδικά οι τσιγγάνοι που ανέφερες έχουν ξεσπιτωθεί? Μιλάς σοβαρά? Η πιο αβανταρισμένη 'φυλή' κατόπιν ντιρεκτίβας της ΕΕ ? Μιλάς σοβαρά? Τα παραπήγματα της Αττικής οδού πλησίον αεροδρομίου που πριν από 1 χρόνο ήταν 5 παράγκες, τώρα είναι 50 παράγκες σε ΙΔΙΩΤΙΚΟ χώρο, πιθανότατα, πάντως όχι δικής τους ιδιοκτησίας και αν ακολουθηθεί η 'ανθρωπιστική' προσέγγιση σε λίγα χρόνια θα έχουν γίνει συνοικισμός με χιλιάδες τσιγγάνους. Και μην ξεχνάς ότι στην ηλικία μας πάνω κάτω έχουν ΕΓΓΟΝΙΑ όταν εμείς δυσκολευόμαστε να κάνουμε με το ζόρι ένα παιδί... Έχουν πληρώσει ποτέ φόρους? Έχεις πληροφορηθεί πόσα και τι είδους επιδόματα παίρνουν μηνιαίως? Έχεις μάθει τι επιδοτήσεις παίρνουν για νέες επιχειρήσεις? Μάθε τα και αναθεωρείς μετά..

 

Για το τσιγάρο έχουν ειπωθεί όλα! Τι άλλο να πει κανείς. Προσωπικά ΔΕΝ με ενοχλεί να καπνίζει ο άλλος... εγώ το έκοψα τέλος. Απο κει και πέρα, μάλλον λίγη αυστηρότητα δεν θα έβλαπτε. Γιατί η κουβέντα περι ελευθερίας είναι τεράστο θέμα και θέλει σοβαρότητα... Η ελευθερία έχει προυποθέσεις για να με βρίσκει σύμφωνο. Όταν αυτές οι προυποθέσεις παύουν να υπάρχουν πρέπει να υπάρχουν ΘΕΣΜΟΙ που διατηρούν και υπερασπίζονται τα δικαιώματα του κοινωνικού συνόλου.

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το θέμα αν ο άλλος είναι τσιγγάνος, πακιστανός ή Έλληνας. Απλώς εννοώ ότι άλλο το να έχεις εξοχικό και άλλο να είσαι άστεγος και να έχεις κάνει μια παράγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου