Προς το περιεχόμενο

διαφορά audio intrface από midi intrface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάζω στοίχημα ότι κάτι δεν κάνεις καλά.

Στο midi κανάλι πού επιλέγεις να γράψεις,πρέπει να βάλεις στο input- all midi.

Στο output το VSTI που θέλεις να ηχογραφήσεις,τσεκάρεις το κουμπί record enable,

πατάς start.

Εαν δεν δουλέψει,κάνε remove το Nuendo και βάλτο από την αρχή.

Εαν είναι γνήσιο ο αντιπρόσωπος έχει τεχνική υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή όλα αυτά τα all-in-one audio interfaces συνήθως χρησιμοποιούν προσωμοιωμένες direct midi ports και όχι τις απλές windows midi ports, παίζει μία ακραία περιπτωση να δημιουργούνται προβλήματα midi χρονισμού κατά το midi recording. Έχω ακούσει άλλη μια τέτοια περίπτωση. Μπορούσες να ακούσεις αυτό που έπαιζες μέσω midi, όχι όμως να το ηχογραφήσεις. Στην ουσία γράφεται πολύ νωρίς ή πολύ αργά με αποτέλεσμα να μην αποτυπώνεται στο midi object που δημιουργείται.....τρέχα γύρευε δλδ. Μία σπάνια λύση γιαυτό το φαινόμενο είναι να ενεργοποιηθεί το box "use system timestamp" στην περιοχή των direct ports .το οποίο βρίσκεται στο κάτω μέρος του device setup.

Αν δεν δουλέψει ούτε αυτό... τότε ίσως remove and reinstall .

 

aaa... τώρα που το θυμήθηκα...ελπίζω να μην είναι κλειδωμένο το κανάλι στο οποιο πας να ηχογραφήσεις...

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς βεβαίως και να διαβάσεις και τα manuals των προγραμμάτων αυτών. Όλα όσα ρωτάς, αναφέρονται διεξοδικά

 

Επίσης αν μπορείς, μην ανοίγεις παρόμοια θέματα διαρκώς. Έχεις ανοίξει το ίδιο θέμα 2-3 φορές με αποτέλεσμα οι πιθανές λύσεις να είναι κατακερματισμένες και να μην βγάζεις άκρη

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169129.0

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169003.msg333430

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169102.msg334761

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169132.msg335190 και συγκεκριμένα αυτό:

Μια χαρά γράφονται ΟΛΑ τα vst ακόμη και αν δεν έχεις κάποιο midi interface.

Απλώς ανοίγεις ένα instrument κανάλι, μετά ένα midi. Στο midi επιλέγεις ως out αυτό του vst και είσαι έτοιμος. Γράφεις νότες στο midi μέσω του midi inspector (το πιανάκι με τα κουτάκια του cubase) και ακούγεται από το vst.

Απλά δώσε βάση σε όσα σου έγραψε και ο κ.Χναράκης για να καταλάβεις τη διαφορά midi και audio.

 

Τελικά μάλλον αυτό δεν έχεις κάνει και στο προηγούμενο thread.

 

 

 

Και ξανά πάλι, αν διαβάσεις το Manual του groove και του Nuendo και ακολουθήσεις σωστά τα βήματά τους, θα βγάλεις άκρη. Δες πάλι και ΟΛΑ τα θέματα που έχεις ανοίξει και κατά πολύ μεγάλο ποσοστό, η απάντησή σου βρίσκεται εκεί μέσα. Ειδικότερα δες εκεί που λένε πως γίνονται οι συνδέσεις midi καναλιών και vst.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Boukas

Η κατακερματισμενη γνώση φέρνει κατακερματισμενες ερωτήσεις και αυτές με τη σειρά τους κατακερματισμενες πλην όμως πολυτιμες απαντήσεις τις οποίες εγώ πρέπει να συνθέσω........Η άλλη λύση που έχω είναι η σπούδη του συγκεκριμένου προγράμματος από την αρχή..........κάτι τέτοιο όμως δεν είναι στους στοχους μου αφου το πρόγραμμα το χρειάζομαι για πολύ συκγεκριμένα πράγματα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως και συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου δεν είναι πάντα σαφείς

 

Bitcollector είσαι μέσα 100%. Αυτό εννοώ. και εγώ drug n drop έκανα.απλά το drug n drop δεν μου φαίνεται και τόσο βολικό............επίσης  δεν ισχύει και για άλλα προγράμματα όπως το stylus ασ πούμε ή οχι? και επίσης θεωρώ ότι είναι λίγο ποντιακό όταν μπορώ να ηχογραφήσω ένα μεγάλο μέρος εγώ να είμαι συνέχεια με to copy paste.........e?

Να πω επίσης ότι δεν έχω midi controller (ακόμα)

 

ziggy40 γιαυτό που με ρωτάς ναι ακριβώς αυτό συμβαίνει .σβήνεται το object............γιαυτή την ακραία περίπτωση που λεσ , θα το κοιτάξω

 

Boukas μήπως μπορείς να γράψεις κάποια περισσότερα πράγματα για τον τρόπο ηχογράφησης που περιέγραψες πριν με το midi instument................το απόγευμα θα το κοιτάξω..........

 

επίσης αν θέλω να αγοράσω midi controller αλλά η κάρτα μου δεν exei midi in midi out τι κάνω τότε?

 

ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον

με βοηθάτε πάρα πολύ.........

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω επίσης ότι δεν έχω midi controller (ακόμα)

 

επίσης αν θέλω να αγοράσω midi controller αλλά η κάρτα μου δεν exei midi in midi out τι κάνω τότε?

 

Τότε με τί ακριβώς τρόπο προσπαθείς να περάσεις τις πληροφορίες στο nuendo???

(αν ΟΧΙ με drug n drop ή με το mouse)

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε πρώτα ένα usb/midi interface σαν κι αυτό http://www.thomann.de/gr/maudio_midisport_2x2.htm

μετά ένα απλό midi controller keyboard

και μάλλον θα λυθούν όλα σου τα προβλήματα ;)

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οχι με drug n drop? να βάλω το groove  απο την αρχη του τραγουδιού μεχρι το τελος να παιζει και εγω να το ''ηχογραφώ''. Στη συνέχεια φυσικα σε αρκετα σημεία θα κάνω τις διορθώσεις μου με draw (αν ας πουμε θέλω ένα ωραίο μπασιμο σε ένα ρεφρεν).

Οσον αφορά το θέμα της μιντι πληροφορίας ............και την ακούω και μπορώ να την επεξεργαστώ και από όλα.........το θέμα ειναι  ότι δεν μπορώ να την ηχογραφήσω αυτούσια σε ένα μεγάλο μέρος του κομματιού μου. (όπως ας πούμε στο groove agent, το οποίο όμως όπως είπε και κάποιος άλλος φίλος πολύ σωστά διαθέτει midi out)

 

Επίσης ένα άλλο θέματακι είναι ότι παρόλο που το sync το έχω κλειστό, στο play back ανοίγουν πάντα τα addictives και ετσι ακούω πάντα και το patern ton addictives και τα κομμάτια που έχω βάλει εγώ. Αποτέλεσμα? να πρέπει κάθε φορά να ανοίγω το παραθυρο των addictive για να το κλείσω.............έχει κανείς καμιά ιδέα?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ziggy40 μάλλον έχεις δίκιο προς τα εκεί προσανατολίζομαι και εγώ............αλλά από τις λίγες γνώσεις που έχω κατάλαβα πως η κάρτα μου ναι μεν μπορεί να μου αποδόσει σε ήχο την midi πληροφορία αλλά αφενος δεν μπορώ να την επεξεργαστώ με midi controller αφου δεν διαθέτω MIDI Ι/Ο και αφετέρου δεν μπορώ να την ηχογραφήσω σε real time από κάποιο vst όπως ας πούμε το addictive. ειδικα στο γκρουβ ειτζεντ μπορώ γιατί όπως είπαμε και πριν διαθέτει midi out

 

Είναι σωστό αυτό που λέω??????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αλλά είσαι λίγο μπερδεμένος.... Αν δεν αγοράσεις ξεχωριστό midi interface τότε δοκίμασε το εξής: 

-Στο midi track στου οποίου το midi out port έχεις βάλει π.χ. το addictive drums , δημιούργησε ένα άδειο object ,αφού βάλεις τα locators από το μέτρο 1 π.χ μέχρι το μέτρο 9 (έτσι φτιάχνεις ένα 8μετρο κουτάκι) μετά κάνεις double click στην περιοχή ανάμεσα στα locators και στο ύψος του midi track που είσαι. Έτσι μπαίνεις μέσα στο άδειο αυτό event editor εκεί που αριστερά έχει τις νότες ενός virtual keyboard.

-Κλικάρεις με το ποντίκι πάνω στις νότες για να δεις σε ποιες νότες είναι assigned οι διάφοροι ήχοι από το addictive (ή τα διάφορα patterns βέβαια).

- Σε step time, δηλ. χωρίς να πατήσεις το play ,εισάγεις με το μολυβάκι τις νότες που θέλεις με το χρόνο και την διάρκεια που θέλεις να έχουν.

- Πατάς enter και ξαναβγαίνεις στην κανονική οθόνη του nuendo.

-Γυρίζεις το transport στο μέτρο 1 και πατάς play για να ακούσεις τα 8 αυτά μέτρα.

Αν ακους τις νότες (δηλ. τα drum sounds or patterns) που έγραψες με το μολύβι, τότε έκανες ένα πετυχημένο step time midi recording)΄΄Οσον αφορά τώρα στα midi in ports , μην ασχολείσαι με αυτά και ασε την επιλογή μόνιμα στο all midi inputs.

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλό ziggy40 σε ευχαριστώ . θα το δοκιμασω το απογευμα..........

 

όσον αφορα για το problem με το play back? (εγώ θέλω να ακούω μόνο τα parts που έχω κάνει drag n drop από το addictive αλλά δυστυχώς από την αρχή ακούω το groove. έτσι κάθε φορά που κάνω play back τρέχω να προλάβω να ανοίξω το παράθυρο των addictives να πατήσω στοπ κλπ κλπ............το synk το έχω κοιτάξει αλλά τπτ...........αστα μεγάλη ταλαιπόρια .........αλλά αρχίζω σιγά σιγά να εκπαιδεύομαι και στην υπομονή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου