Προς το περιεχόμενο

διαφορά audio intrface από midi intrface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΑΝΩΛΗ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ

ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΔΙΚΑ TO groove agent κατάφερα να το ηχωγραφήσω

Αυτό το πετυχα ως εξής,,,,,,,εβαλα και στο ιν και στο out γροοβε agent. αυτό πως έγινε?

για τα addictive θα μπορούσα να κάνω το ίδιο αλλα στο ιν δεν μου δίνει επίλογη για addictive.......μου δίνει μόνο not connected, groove agent, all midi inputs

Ασ τη κάνουμε γενική την ερώτηση

Αν κάποιος έχει μια audio interface κάρτα (emu 0202 όπως η δική μου) μπορεί να ηχογραφήσει vsts (addictive)??????????????

ευχαριστώωωωωωωωω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Δεν είμαι ειδικός στα VST καθ'ότι τα έχω κυριολεκτικά πετάξει και δουλεύω αποκλειστικά και μόνο με hardware. Βλέπε latency (καθυστερήσεις), ασυμβατότητες Windows , drivers και όοοοοολα τα σχετικά. Μουσική θέλω να γράφω και να μην σπάω τα .... με μικρά - μικρά σφυράκια όποτε θέλω να γράψω κάτι. Βλέπεις δουλεύω σε PC και όχι MAC.

 

1) Σχετικά με το groove agent, συγνώμη αλλά δεν το ξέρω καθόλου.

 

2) Γενικά, εάν κάποιος έχει audio κάρτα σαφώς και μπορεί να ηχογραφήσει.

 

Απλά το πρόγραμμα αυτό δεν το γνωρίζω καθόλου. Όμως κάποιος που το έχει θα σου απαντήσει. Μην σε πιάνει πανικός. Λογικά κάποια ρύθμιση πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη - άσχετο.

Καταραμένο software.

 

Συνεχίστε παρακαλώ  :)

Γεια σου Μανώλη γίγαντα με τις επι της ουσίας πρεμβάσεις σου και τα ρακαριστά σου αυτια ;)

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως με την emu 0202 δεν μπορω να ηχωγραφώ vst όργανα

Δεν ξέρω τι άλλο να πω

εχω όλα μου τα vsts και εδώ και μία εβδομάδα τα ακούω μια χαρα και δεν μπορώ να τα αποτυπώσω στο κανάλι

Δεν γίνεται να ακούς τα vst ins αν δεν δουλεύει το midi interface. Aρα δεν φταίει η    e-mu. Tο πρόβλημά σου έγγειται στο ότι όταν πατάς το στοπ εξαφανίζεται το object που είχε δημιουργηθεί κατά την εγγραφή.  Σωστά?? ή κάτι δεν έχω καταλάβει?

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Groove Agent αν θυμάμαι καλά έχει midi out, μπορεί να στείλει δηλαδή σήμα midi και να οδηγήσει ένα άλλο VSTi ή εξωτερικό drum machine. Στην 2η περίπτωση απαιτείται midi interface για να πάει το σήμα στο εξωτερικό ρυθμοκούτι (πράγμα που απαιτείτα και για να παίξουμε ένα vsti με midi controller), στην 1η όμως όχι. Οπότε μπορεί κάλλιστα να ηχογραφήσεις σε midi κανάλι την έξοδο του Groove Agent χωρίς να έχεις midi interface (όπως πολύ σωστά είπες βάζεις στο midi in του καναλιού το groove agent).

Το Addictive πάλι δεν είμαι σίγουρος αν έχει Midi out αλλά δε βλέπω το λόγο να σε εμποδίζει αυτό να κάνεις τη δουλειά σου. Απλά με drag n' drop παίρνεις από τη λίστα του Addictive τα grooves & breaks που θέλεις και τα βάζεις σε ένα midi κανάλι του οποίου την έξοδο στέλνεις στο Addictive.

Το midi interface και η ηχογράφηση midi με αυτό προϋποθέτει midi controler (keyboard) στο οποίο παίζεις το ρυθμό ή ό,τι άλλο μέρος θέλεις και το ηχογραφείς ως midi σήμα που μετά ελέχγει κάποιο VSTi. Στα μεν VSTi με ήχους πιάνου θα πρέπει (αν δεν έχεις midi controller) να γράψεις τις νότες μία μιά με το "μολυβάκι" στο piano roll editor, στα VSTi με ήχους drums - percusion μπορείς είτε να ηχογραφήσεις είτε να γράψεις τα groove με το "μολυβάκι" είτε να χρησιμοποιήσεις τα grooves που σου προσφέρονται. Εδώ το κάθε vsti έχει το δικό του τρόπο. Πχ addictive, ezdrummer έχουν ρυθμούς σε μορφή midi part που μπορείς να το ρίξεις σε ένα κανάλι και να το επεξεργαστείς, ενώ το groove agent δίνει το midi out σαν λυση.

 

Με κάθε επιφύλαξη για το αν αυτό εννοείς (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα συνδυάζοντας τα 2 ποστ σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά γράφονται ΟΛΑ τα vst ακόμη και αν δεν έχεις κάποιο midi interface.

Απλώς ανοίγεις ένα instrument κανάλι, μετά ένα midi. Στο midi επιλέγεις ως out αυτό του vst και είσαι έτοιμος. Γράφεις νότες στο midi μέσω του midi inspector (το πιανάκι με τα κουτάκια του cubase) και ακούγεται από το vst.

Απλά δώσε βάση σε όσα σου έγραψε και ο κ.Χναράκης για να καταλάβεις τη διαφορά midi και audio.

 

Τελικά μάλλον αυτό δεν έχεις κάνει και στο προηγούμενο thread.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι. Αν υποθέσουμε ότι τα βασικά τα έχεις κάνει σωστά και δεν έχεις παραλείψει κάτι όπως αυτό που αναφέρει ο boukas ή ο Μάκης, τότε πάμε λίγο πιο βαθιά... Δουλεύεις σε laptop ή desktop. Τί μητρική? Τί λειτουργικό? Εχεις ενεργοποιημένο το ASIO ή το WM στο nuendo? ( νομίζω η 0202 δουλεύει και με τα δύο)

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου