Προς το περιεχόμενο

Strumming τεχνική ακούγεται σαν octaver! (funkο-fusionοειδές σόλο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα!

 

λοιπόν συχνά σε διάφορα βίντεο στο γιουτιουμπ έχω δεί/ακούσει αυτή την τεχνική που δίνει ωραία αίσθηση και χαλαρώνει λίγο τα funky solo..

δυστυχώς μέχρι τώρα μου ήταν πολύ δύσκολο να βρώ ένα αντιπροσωπευτικό βίντεο γιατί με τα λόγια δεν παίζει να το εξηγήσω καλά ::)

 

 

ιδού λοιπόν το βίντεο και στο 1:04 έως 1:15 ακούγεται αυτή η τεχνική που απο ό,τι ακούγεται και φαίνεται παίζει strumming στο δεξί και το αριστερό πατάει μονο 2 (η και 3 ίσως) νοτες με διαφορά οκτάβας μεταξύ τους. το αποτέλεσμα είναι όμοιο με χορδή λαούτου που αποτελείται απο 2 χορδές μια τυλιχτη και μία καντινι που δίνει μια πολύ γλυκιά χροια.

 

η ερώτησή μου είναι πώς δεν ακούγονται οι ενδιαμεσες χορδές οι οποίες θα έπρεπε να είναι mute-αρισμένες, ωστόσο ούτε καν το mute ακούω. έχω προσπαθήσει να το κάνω και μόνος μου αλλά οι ενδιάμεσες muted χορδές παράγουν αρμονικές (φασαρία που δε θέλω) και ακούγεται σκατά. υπάρχει κάτι προφανές που δε κάνω, η απλά πρεπει να το εξασκήσω μέχρι να ακούγεται καθαρά?

επίσης ο τύπος βάζει το χέρι του (το αριστερό) κάπως περίεργα κατα τη διάρκεια αυτής της τεχνικής.. γιατί?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, απλή τεχνική είναι. Παίζεις κανονικά το strumming στις τρείς συγκεκριμένες χορδές (root και οκτάβα), και την ενδιάμεση τη mute-άρεις απαλά με το δείκτη. Αν τυχόν φύγει το χέρι σε πιο πάνω χορδές μπορείς να βάλεις και το μέσο να ακουμπάει απαλά (όχι όπως βγάζουμε αρμονική) την αμέσως προηγούμενη χορδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ διαδεδομενη "τεχνικη", μαλλον φρασεις θα ελεγα καλυτερα. Ενα προχειρο παραδειγμα ειναι το Manhattan του Eric Johnson....O George Benson επισης το χρησιμοποιει πολυ καθως και ενα σωρο αλλοι jazz-παιχτες. Θελει εξασκσση καπως ωστε να μην ακουγεται η ενδιαμεση χορδη καθως επισης και ο τροπος που χτυπας τις χορδες. Εγω προτιμω να το κανω με τα ελεθευρα δαχτυλα οπως κραταω την πενα, ακουγεται πιο smooth και ζεστο. Ο Eric Johnson πολλες φορες το κανει και με τον αντιχειρα. Εξασκησου μεχρι να βγει αυτο που θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις χορδες που δεν πρεπει να ακουγονται τις μιουταρεις με την ψυχα απο τα δαχτυλα (εννοω το μεσα μερος του δαχτυλου που ειναι σαν μαξιλαρακια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενξ για τις απαντήσεις!

 

θα ακούσω και τα παραδείγματα που μου λέτε. οι χορδες που παιζουν είναι η μι και σολ έτσι?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενξ για τις απαντήσεις!

 

θα ακούσω και τα παραδείγματα που μου λέτε. οι χορδες που παιζουν είναι η μι και σολ έτσι?

Οχι.

Οκταβες θα παιξεις.

Για αρχη παιξε τριτη και πρωτη χορδη (G και E ψιλη) με αποσταση μεταξυ τους, 3 ταστα.

πχ 3η χορδη 5ο ταστο και 1η χορδη 8ο ταστο, θα ακουστει C νοτα.

Πηγαινε ενα τονο πιο ψηλα (δυο ταστα δεξια), 3η χορδη 7ο ταστο και 1η χορδη 10ο ταστο, θα ακουστει D νοτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι.

Οκταβες θα παιξεις.

Για αρχη παιξε τριτη και πρωτη χορδη (G και E ψιλη) με αποσταση μεταξυ τους, 3 ταστα.

πχ 3η χορδη 5ο ταστο και 1η χορδη 8ο ταστο, θα ακουστει C νοτα.

Πηγαινε ενα τονο πιο ψηλα (δυο ταστα δεξια), 3η χορδη 7ο ταστο και 1η χορδη 10ο ταστο, θα ακουστει D νοτα.

 

ναι κατάλαβα πως οκτάβες πρέπει να παιχτούν  :P απλά ρωτούσα ποιες χορδές χρησιμοποιώ, στην αρχή προσπαθούσα να το κάνω με τι μι και τη ρε αλλα έτσι μπάινουν 2 "αχρηστες" ενδιάμεσα και ακούγεται πολλή φασαρία απο τις αρμονικές. το δοκίμασα χρησιμοποιόντας την μι και τη σολ και ήδη ακούγεται πολύ κοντά στο επιθυμητό, ο θόρυβος είναι πολύ ελεγχόμενος. το μόνο που μένει είναι εξάσκηση ;D

 

thx παιδια για τη βοήθεια!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....στην αρχή προσπαθούσα να το κάνω με τι μι και τη ρε αλλα έτσι μπάινουν 2 "αχρηστες" ενδιάμεσα και ακούγεται πολλή φασαρία....

Και αυτο γινεται, αλλα καντο για αρχη οχι με strumming αλλα με συνδυασμο πενα και δαχτυλου (δεξιου χεριου), με πενα στην ρε και τριτο δαχτυλο στη μι καντινι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου