Προς το περιεχόμενο

ΕΠΕΙΓΟΝ! Σκληρος δισκος στα καρβουνα...


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης: Καταφερα να καψω τον σκληρο δισκο στον οποιο βρισκονταν ΟΛΕΣ οι ηχογραφισεις της μπαντας, ΔΙΑΟΛΕ! :( :( Πιο συγκεκριμενα, ο δισκος ηταν συνδεδεμενος εσωτερικα, αλλα δεν ηταν βιδωμενος στο rail, ηταν ακουμπισμενος πανω στο pc. Πεφτοντας πανω στο pc αποσυνδεθηκε το ρευμα και απο τοτε καθε φορα που επανασυνδεουμε τον δισκο δεν συμβαινει τιποτα....

 

Εχω ψαξει αρκετα για καποιον να επαναφερει τα δεδομενα απο τον δισκο αλλα τζιφος. Το μονο που βρηκα ειναι εταιριες που ζητανε 400 εως 1000 € για ανακτηση δεδομενων. Τετοια λευτα δεν υπαρχουν διαθεσιμα για αυτη την δουλεια.

 

Ψαχνω για καποιον που θα μπορει να κανει αυτη τη δουλεια με λιγοτερα λευτα απο αυτα που θα παρει μια εταιρια, και να ειναι και αξιοπιστος (μην αποτελειωσει απλα το καψιμο).

 

Υπαρχει ελπιδα? Οι ηχογραφισουλες μας θα ξαναδουν ποτε το φως της ημερας?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειασου FrosT!

 

Το "δεν συμβαινει τιποτα" είναι πολύ γενικό. Φαίνεται ο σκληρός στο bios; Κάνει καμία φασαρία όταν είναι αναμμένος; Δοκίμασε να τον συνδέσεις σε ένα άλλο PC;

 

Άμα όντος από το πέσιμο βάρεσαν οι κεφαλές του σκληρού, κατά 90% μάλλον τα έχεις χάσει τα στοιχεία. Δεν τα έχετε γράψει και πουθενά αλλού; Εταιρίες που κάνουν τέτοια δουλειά στα σοβαρά ζητάνε πάρα πολλά λεφτά (δεν σου λέω για τον λεχρίτη που θα τρέξει κανένα cracked πρόγραμμα να σου πάρει τα λεφτά και να μην σώσει τίποτα). Οι τιμές που λές για σοβαρές εταιρίες πάνε για κάθε 100ΜΒ από data που σώζουν...

 

Δοκίμασε μπας και μπορέσεις μόνος να τον κάνεις να τρέξει και να μεταφέρεις όσα στοιχεία μπορέσεις.

 

Μάθημα της ημέρας: Κρατάτε πάντα backups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

α. φαντάζομαι ότι μετά από αυτό δεν θα ξαναφήσεις το σκληρό χωρίς να τον στερεώσεις...

 

β. τα 400 εως 1000 Ευρω μου φαίνονται λογικά σε σχέση με το κόστος και το χρόνο που θα πάρει για να ξαναδημιουργήσετε αυτά που χάσατε. Βέβαια δεν υπάρχει εγγύηση ότι μπορούν να ανακτηθούν όλα ή ακόμα και μέρος των δεδομένων.

 

γ. Αν και δεν έχω εκτενή εμπειρία πάνω στο θέμα, έχω μάθει ότι αρκετές εταιρίες στον ελληνικό χώρο που προσφέρουν τέτοιες υπηρεσίες απλά τα στέλνουν σε εργαστήρια στην Αμερική ή σε "ιδιώτες" σε κάποιες βαλκανικές χώρες. Προτείνω να ψάξεις σε fora σχετικά με το θέμα σου και θα βρεις feedback από πολλούς που βρέθηκαν στην ίδια θέση με σένα και τις εμπειρίες τους.

 

δ. Το σημαντικότερο: ηρεμία και χαλαρότητα. Α, ψάξε λίγο και το θέμα των backups  ;)

 

Good luck και φρόντισε να μας ενημερώσεις τι γίνεται  :)

 

***

Μιας και ανέφερες ότι:

 

Πεφτοντας πανω στο pc αποσυνδεθηκε το ρευμα και απο τοτε καθε φορα που επανασυνδεουμε τον δισκο δεν συμβαινει τιποτα....

 

βρες κανένα ηλεκτρονικό να τσεκάρει μπας και υπάρχει ζημιά μόνο στο κομμάτι της τροφοδοσίας από το τράβηγμα του καλωδίου, μπορεί ο δίσκος να είναι ανέπαφος και απλά να μην παίρνει ρεύμα  ;)

 

Εδώ που τα λέμε, δώσε μας και τα πλήρη στοιχεία του δίσκου...(a/s/l  :D )

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα! αν έχει πάθει ζημια μονο η πλακέτα αρκεί να αγοράσεις έναν καινούργιο ίδιο σκληρό δίσκο και να αλλάξεις την πλακέτα "προσοχή!!!! να είναι ακριβώς η ίδια".....αν έχει πάθει βλάβη στις κεφαλές δε γλιτώνεις την ανάκτηση δεδομένων από τις αρμόδιες εταιρίες....μην ανοίξεις σε καμια περίπτωση το χορό όπου βρίσκονται οι κεφαλές και οι δίσκοι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ο σκληρός στο bios; Κάνει καμία φασαρία όταν είναι αναμμένος; Δοκίμασε να τον συνδέσεις σε ένα άλλο PC;

 

Άμα όντος από το πέσιμο βάρεσαν οι κεφαλές του σκληρού, κατά 90% μάλλον τα έχεις χάσει τα στοιχεία.

 

Ο σκληρος δεν θυμαμαι να φαινεται στα bios (αν και μπορει να κανω λαθος, δεν εχω τον δισκο στα χερια μου αυτη τη στιγμη)

Παρ' ολα αυτα, ο δισκος δεν επεσε απο το PC απλα αποσυνδεθηκε το ρευμα. Φυσικη ζημια (πεσιμο, χτυπημα, σπασιμο κλπ) δεν υπαρχει.

 

βρες κανένα ηλεκτρονικό να τσεκάρει μπας και υπάρχει ζημιά μόνο στο κομμάτι της τροφοδοσίας από το τράβηγμα του καλωδίου, μπορεί ο δίσκος να είναι ανέπαφος και απλά να μην παίρνει ρεύμα  ;)

Ναι, αυτο ειναι μια πιθανοτητα... Αλλα σε τι ηλεκτρονικο να παω?

 

 

 

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεση σε άλλο pc, socket τροφοδοσίας ή κάποιο USB enclosure έχεις δοκιμάσει; Εφόσον δεν υπάρχει χτύπημα δε φαίνονται τόσο τραγικά τα πράγματα. Κρίμα να χάσετε τόση δουλειά ... Καλή τύχη και dont' panic !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκληρος δεν θυμαμαι να φαινεται στα bios (αν και μπορει να κανω λαθος, δεν εχω τον δισκο στα χερια μου αυτη τη στιγμη)

Παρ' ολα αυτα, ο δισκος δεν επεσε απο το PC απλα αποσυνδεθηκε το ρευμα. Φυσικη ζημια (πεσιμο, χτυπημα, σπασιμο κλπ) δεν υπαρχει.

Τι δίσκος είναι δεν μας έχεις πει τόση ώρα  ;)

Εαν από το τράβηγμα κάηκε ή βραχυκύκλωσε ο controller,σε οποιοδήποτε pc ή enclosure να τον συνδέσει δεν θα κερδίσει τίποτα.

Αν ο δίσκος δεν έχει πάθει φυσική ζημιά,η καλύτερη λύση είναι να βρείς έναν ολόιδιο και να του αλλάξεις την πλακέτα.Το έχω κάνει δυό τρεις φορές με επιτυχία,αλλά σταθηκα και τυχερός γιατί είχα ίδιους δίσκους.

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή μιας και χρειάζεται μόνο ένα εξάγωνο (αστερωτό) κατσαβίδι αλλά εαν δεν το έχεις ξανακάνει καλύτερα να τον δώσεις σε κάποιον που έχει κάποια πείρα στα ηλεκτρονικά.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε, αν τελικα πας για ρικαβερι, και δεν ειναι στην τροφοδοσια το προβλημα, μιλησε μου με pm.

προσφατα εσκασε ενας δισκος και ενας πολυ καλος τυπας μου εκανε σχεδον το 100% των δεδομενων μπακαπ σε ντιβιντι.

μαλιστα ειχαμε κανει και συμφωνια, πως θα πληρωθει μονο αν φερει πανω απο 4 dvd ''σωμενα'' αρχεια

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου