Προς το περιεχόμενο

Tremolo για Tele: μια μικρή έρευνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν κάτοχος μιας τέτοιας TELE με Bigsby & Antiquity σας λέω ότι ο συνδιασμός είναι πολύ καλός, η συγκεκριμένη κιθάρα (αφού διόρθωσα μερικά προβληματάκια που είχε) είναι μιά από τις καλύτερες τις συλλογής μου.....

 

Η strats βγήκαν για να ομορφύνει ο τόπος......  ;D  :D

 

Έλα τώρα... υπονοείς κάτι για την ομορφιά του... κούτσουρου? (=Τέλε)  ;D ;D ;D Το πιο κλασσικό σχήμα κιθάρας στην Ιστορία?

 

Θα είχε ενδιαφέρον να γράψεις τι επεμβάσεις έκανες στο Bigsby. Δεν μπαίνει μόνο σε Tele και θα ενδιέφερε και άλλους! Επίσης, έχεις δει το βιντεάκι του Erlewine για το setup? Περιλαμβάνει ένα "κεφάλαιο" για ρύθμιση του Bigsby (σε archtop σκάφος).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

To Bigsby που φοράει η δική μου είναι ειδικά για TELE και περιλαμβάνει και την γέφυρα, στην συσκευασία είχε και οδηγίες αλλά και την ειδική κόκκινη κλωστή για το "κεντραρισμα".

Είχα ένα πρόβλημα συντονισμού που έφταιγε ένα sandle και ένα ραγισμένο nut. Κατα τα λοιπά το intonation ήρθε άψογα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Β16 δλδ?

 

newesquire_big.jpg

 

Δεν χρειαστηκε να κανεις και shimming?

 

Με αφορμη αυτο το θεμα σκεφτομαι να χτυπησω μια Τσεχα Tele και να της προσθεσω ενα Bigsby!

Το τρεμολο μαλλον θα ειναι πιο ακριβο!  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καταπληκτικο site για την περιπτωση ειναι το TeleTrems and Some Others! Απο εκει πηρα και την προηγουμενη φωτο. Εχει παρα πολυ υλικο, πληροφοριες και μην ξεχασετε να μπειτε στο Bigsby-Gallery!

Μπορει να χαζευετε ωρες...  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρόσφατα έπαιξα λίγο με μια Duesenberg εφοδιασμένη με την κόπια του Bigsby που βγάζει η εταιρεία. Δεν ξέρω τι βελτιώσεις έχουν κάνει, πάντως το συγκεκριμένο ήταν σκέτο βούτυρο και πολύ responsive. Ας μην θεωρούμε ότι καλά tremolo είναι μόνο αυτά που κάνουν ακραία dive bombs... σε πολλά είδη μουσικής κάτι ανάλογο είναι ό,τι πρέπει.

 

PS: Μπράβο στον (συνφορουμίτη, παρεμπιπτόντως!  ;)) για την επιλογή της παραπάνω κιθάρας.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Studio, αυτά τα σελάκια τι λένε από σταθερότητα? Δεν φαίνεται στην φωτό, έχουν σχισμή στη μέση για τη χορδή?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα γιατι το εκανες αυτο?!  :D

....και ο διακοπτης στη μεση!

 

Ποια Tele ειναι?

 

Είναι φτιαχτή Partcaster λέμε... και φυσικά στην μέση ο διακόπτης  ;)  ;)  ;)  ;)  ;)

 

Studio, αυτά τα σελάκια τι λένε από σταθερότητα? Δεν φαίνεται στην φωτό, έχουν σχισμή στη μέση για τη χορδή?

 

Τα σελάκια έχουν πολλές σχισμές και όχι μόνο μία.....

Έχουν σταθερότητα, αρκεί να είναι σωστά στο ύψος που πρέπει.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

να ρωτισω κ γω κατι με τη σειρα μου μιας κ βρηκα την τρεμολοσυζητηση...εχω μια τζαγκουαρ..τζαπαν..παλια μπορω να πω...δεν εχω παιξει με αλλες τζαγκουαρ η τζαζμαστερ,μπορω να το πω κ αυτο...μπορει κανεις να μου πει γιατι το τρεμολο δεν στερεωνεται,εννοω δεν ειναι βιδωτο οπως στις στρατ π.χ και πηγαινει σα διαολεμενο πανω κατω ακουμπωντας το καλωδιο οταν ειναι μεσα στο βισμα της κιθαρας??παει κατι λαθος??ετσι πρεπει να ειναι γιατι ητανε αποψη τοτε στα 60's να βγαλουνε μια κιθαρα που να χει ενα τρεμολο αρμ ετσι περα δωθε περα δωθε??η υποδοχη για το τρεμολο δεν εχει βιδες παντως...το τρεμολο αρμ ουτε κ αυτο εχει βιδες...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου