Προς το περιεχόμενο

Κάρτες ήχου μέχρι 200ε - crash test


melkiathes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Ποιά είναι η καλύτερη κάρτα ήχου -ανεξαρτήτως σύνδεσης (firewire,usb,pci)- μέχρι 200 ευρώ.

(για desktop)

Γνώμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:

Θέλω να πάρω μια κάρτα ηχου μέχρι 200ε γιατί έχω μια audigy 4 και ενώ έχω πάρει τα άλλα απαραίτητα για ηχογράφηση

(μονιτορ,μικροφωνα,αρκετα γρήγορο υπολογιστή -desktop-,ακουστικά κτλ),  με τη audigy έχω καταλάβει οτι δεν θα μπορέσω να κανω κάτι αξιοπρεπές.

Και το ερώτημα είναι, λαμβανοντας υπόψιν ότι από λεφτά είμαι περιορισμένος - το πολύ μέχρι 200- παίρνω μια κάρτα ήχου

μεχρι 200ε που θα μου προτείνετε εσείς ή δεν παίρνω τίποτα και γραφω με την audigy.

Θέλω να ηχογραφήσω ηλεκτρικα όργανα (κιθάρα,μπασο,ηλεκτρικο πιάνο κτλ) και ακουστικά όργανα(πνευστά, κρουστά, εγχορδα) αλλά δεν με ενδιαφέρει να γράφω πολλά κανάλια ταυτόχρονα

Απλά επειδή  έχω βαλτώσει , και έχω διαβάσει και παλαιότερα θέματα στο φορουμ αν γίνεται λίγη βοήθεια για να βγάλω άκρη  :D

Α επίσης εχω και μια κονσόλα μικρή η οποία έχει phantom power.

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1088874&catalog=19&category=69980727&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE68B75B7650F4D0E8725A7D401A42FECE3A17A353D64A7C250F80B6316508C0F49E3B6B03B052773E0C9BAD39EAA59012905C1D9D124656B0246F21CCC9E1AD2749E52CF1A3304C6A3945257364B9771F48087DA1F1A7C7BD0AB155794EAEDAFCD19C3AA36338C4EFB137F400AF1D399C995A4534E24EB7EA

 

 

Δεν νομιζω να βρεις κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα.

Το μονο που της λειπει ειναι συνδεση Firewire (αν ειχε κι αυτο,θα σημειωνε ρεκορ πωλησεων) αν κι εγω δεν το θεωρω αρνητικο

για διαφορους λογους που σου εξηγω αν εχεις απορια.

Εχει 48V για τα μικροφωνα σου και ηχογραφει εως 4 σηματα ταυτοχρονα.

 

αλλά δεν με ενδιαφέρει να γράφω πολλά κανάλια ταυτόχρονα

 

Ειναι σημαντικο,πιστεψε με.

Επισης αν θελεις να ηχογραφισεις μια ακουστικη κιθαρα πχ θα εχεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα ηχογραφωντας την

με 2 mic (και παραπανω),πραμα στο οποιο ειν απαραιτητο το μουλτιτρακ ρεκορντιν...

Ελπιζω να βοηθησα λιγο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες κάρτα ήχου ή interface? Εγώ έχω πάρει την Line6 UX1 και στις ηχογραφήσεις με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. http://www.noiz.gr/index.php?topic=169171.0 (άκου ένα μισοτελειωμένο τραγούδι) Το καλό με αυτή την κάρτα είναι πως έχει input για μπάσσο και κιθάρα με απίστευτα ρεαλιστικές προσομειώσεις, input για μικρόφωνο με πάρα πολύ καλό preamp και πολλές ωραίες επιλογές και 2 ανεξάρτητες input χωρίς interface.

http://www.thomann.de/gr/line6_pod_studio_ux1.htm

Μετά μπορείς να αγοράσεις από την behringer (δεν είναι όλα της τα μηχανήματα χάλια) αυτό

http://www.behringer.com/EN/Products/MX400.aspx

και έτσι θα μπορέσεις να αναβαθμίσεις τον αριθμό των καναλιών που μπορείς να επεξεργαστείς.

Στα αρνητικά είναι όμως πως δεν θα μπορείς να γράψεις πολλά κανάλια ταυτόχρονα (ή αν γίνεται και το ξέρει κάποιος ας το πει και σε εμένα γιατί εγώ δεν το έχω καταφέρει) και με το behringer που σου έδειξα παρ'όλο που θα έχεις 4 επιπλέον κανάλια αυτά θα περνάνε ως 1 στην κάρτα ήχου...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

melkiathes το cd μου "Η ζωή είναι στιγμές" είναι με audigy και pentium 3.  :o ;D

Εχει να κάνει πάνω από όλα με το τι θες να κάνεις.

Νομίζω από τις προτάσεις που σου κάναν θα βρεις πολλές στο ίδιο μήκος. Το θέμα ειναι τι θες να κανεις και αρα τι σε βολευει περισσότερο. Πχ. mackie satellite θεωρειτε κομπλε. Η line που σου αναφερουν επίσης και σου δίνει άλλα πράγματα. Ζυγισε τι θες και ψάξε για reviews και το φορουμ φυσικά που είναι γεμάτο από ολόιδια τόπικ.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H satellite δεν είναι όμως με το μεγάλο πρόβλημα στο θέμα "Firewire-drivers-support"?

 

Εγώ θα σου πρότεινα την Fast Track Pro M-Audio πάντως

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Και γω την Fast track pro σκεφτόμουνα , με βάση τα όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ.

Επίσης tugito που μπορώ να ακούσω κάτι απο το σι ντι σου γιατί να δω τον ήχο σου με την audigy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω την fast track pro έχω...so far so good.

 

Καλό όμως θα είναι να μην χρησιμοποιούμε τέτοιες περιγραφές για κάρτες αυτού του βεληνεκούς...

...input για μικρόφωνο με πάρα πολύ καλό preamp ...

 

Ένα "πάρα πολύ καλό" preamp κοστίζει πολύ περισσότερα χρήματα απο αυτά που συζητάμε... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

melkiathes στο λινκ που σου είχα μπορεις να ακουσεις αλλά δεν θα έλεγα ότι έχει νόημα. Ειναι μετριος ήχος, δεν ασχολουμαι παρα εδώ και εναν χρόνο με τα ηχοληπτικά.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου