Προς το περιεχόμενο

H custom IBANEZ swirl μου (ala steve vai)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον παιδες εχουμε και λεμε:

η κιθαρα ειναι φτιαγμενη απο το μηδεν.

1)το σωμα ηρθε απο αμερικη βαμμενο αλλα χωρις βερνικι.ειναι poplar.λουστραριστηκε στην συνεχεια.

2)το μανικι ειναι παραγγελια στον Jaden Rose.εβενος με pyramid inlays και 5 κομματια απο πισω για αντοχη.κομμενο στα μετρα της floral pattern.τα τελευταια 6 (!!) ταστα ειναι σκαμμενα!

3)το pickguard ειναι κομμενο στα μετρα του σωματος.

4)το τρεμολο κτλ απο thomman

5)κλειδια shaller

6)οι μαγνητες ειναι:neck      paf pro

                        bridge    breed

                        middle    chopper η cruiser (ξεχασα το ονομα)

εχει push pull στο tone για να σπλιταρω τον neck.

ο middle παιζει μονιμα ως single coil.

πρασινοι μαγνητες ηρθαν απο usa καινουριοι

τα πρασινα knobs μου τα χαρισε ο JIMMYS που εχει το rock stuff και με εσωσε γιατι δεν εβρισκα πουθενα!

7)το  headstock ηταν αβαφο και με προβληματιζε να μεινει στο χρωμα του maple...επρεπε να γινει swirl και αυτο.και εγινε!!(θενκς Γιωργο!!!)

 

  το δυσκολοτερο μερος ηταν το δεσιμο και σεταρισμα που ανελαβε ο φιλος μου Γιωργος τον οποιο ευχαριστω πολυ μιας που παντα με βοηθαει και ειναι εξαιρετικος μαστορας.

ωραια ολα αυτα...η ευλογη απορια ειναι: παιζει? ακουγεται καλα?

θα σας πω.........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παρα παρα πολυ ωραια......μπραβο να την χαιρεσαι......και μια χαρη ....τον breed μαγνητη πως τον ακους? κανε ενα  σχολιο....θελω να αλλαξω εναν jb που εχω στην ibanez s series qs540 που εχω και ψαχνω τι να βαλω,,,,βεβαα θα εχει διαφορα αλλα μια γνωμη με ενδιαφερει ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iγνατιε το ηξερα οτι θα σου αρεσε!ειμαστε κολλημενοι με satriano-vai καταστασεις και οι δυο  ;)

ο breed μου φαινεται εξαιρετικος αλλα τι να πω...ειναι αν θα "κατσει" στο οργανο.οπως και με ολους τους μαγνητες νομιζω. μια δοκιμη μονο θα σε πεισει (στην δικη σου κιθαρα παντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι θα ξερει ο Pacino που την πηρε αλλα γενικα το Poplar θεωρειται κατωτερης ποιοτητας tonewood . ΓΕΝΙΚΑ λεω για να μην πεσετε ολοι να με φατε

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωμα ηταν ετοιμο poplar,δεν ειχα περιθωρια επιλογης.μην ξεχναμε ομως οτι εχει χρησιμοποιηθει πολλακις απο κατασκευαστες ροκαδικων κιθαρων.λαμπρο παραδειγμα η peavey adrian vandenberg!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα alder και τα basswood των άλλων JEM κουρδίζονται καλύτερα απ'το poplar, είναι γεγονός.

Kαμμιά φωτογραφία από το κλειδί που κουρδίζει τα ξύλα, έχετε?

Για να μαθαίνουμε και εμείς...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου