Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη δωματιου Panel


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

.... τώρα ξαναδιαβάζω το "project studio".

...

 

Και καλά κάνεις  :) όπως και έτσι θα έπρεπε να κάνει (για αρχή) όποιος ετοιμάζεται να φτιάξει ένα τέτοιο χώρο.

 

Όπως προανέφερε και ο Νικόδημος, δεν υπάρχουν μαγικά υλικά.... τα οποία τα τοποθετείς "κάπου" και παρέχουν ηχομόνωση, ηχοαπορρόφηση κλπ.

 

Cyclon, δεν μας έχεις πει ΤΙ έχεις σκοπό να βάλεις μέσα στο δωμάτιο..... Drums? Ενισχυτές κιθάρας? Ηχεία PA? Ολόκληρη μικρή μπάντα? κλπ...

 

Για να έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα, πρέπει να καθορίσεις τη χρήση του χώρου και την επιθυμητή συμπεριφορά. (π.χ. Τι στάθμη "επιτρέπεται" να φτάνει στους γείτονες?)

 

Η δε υγρασία (  :) ) δεν ξέρω πως έχει μπει στη συζήτηση  ;D Τι φοβάσαι? Μην μπάζει βροχή? Αυτό πρέπει να το ελέγξεις απο έξω... όχι από μέσα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν κατάλαβα καλά σε ενδιαφέρει (για την υγρασία που έλεγες στην αρχή) αν θα έχεις υγρασία (υδρατμούς) εσωτερικά του δωματίου;

Αν ναι δώσε μου κάποια στοιχεία:

θερμοκρασία έξω απο το δωμάτιο:έστω μέση

Θερμοκρασία μέσω απο το δωμάτιο: έστω μεση (όταν θα παίζεις)

υλικά μόνωσης

και αν μπορείς να υπολογίσεις την υγρασία του αέρα εντώς (όταν παίζεις) και εκτός δωματίου. Υπάρχουν ειδηκά όργανα (γύρω στα 20 ευρά εκτός και αν μπορείς να δανηστείς κάποιο).

Αλλιώς βάλε και το ''μπλε'' αφρολέξ που λες για να είσαι σίγουρος, κατα προτίμηση δυο φύλλα, δηλαδή-> λαμαρίνα-''μπλε''-υλικά τις προτίμισης σου-''μπλε''-εσωτερική κάλυψη με οτι άλλο θες.

Επίσης μια μικρή τρύπα διαμέτρου 20 με 30 εκ. και ανεμιστήρα για να κάνει ρεύμα θα έχει πολύ καλό αποτέλεσμα στην εσωτερική θερμοκρασία και υγρασία!!

Και αμα θες να δώσεις φράγγα (μάλλον όχι απο οτι είπες) μπορείς να βάλεις inverter air condition που θα σου κάνει την καλύτερη δουλεία απο όλα!!! Αλλά κοστίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δε υγρασία (  :) ) δεν ξέρω πως έχει μπει στη συζήτηση  ;D Τι φοβάσαι? Μην μπάζει βροχή? Αυτό πρέπει να το ελέγξεις απο έξω... όχι από μέσα.  :)

Όταν θα παίζουν μέσα κάποια άτομα επειδή ο χώρος είναι κλειστός θα αναπτυχθεί μεγάλο ποσοστό υγρασίας με αποτέλεσμα να καταστρέψει την γυψοσανίδα σε ένα βάθος χρόνου, να προκαλέσει φουσκώματα και γενικότερα μια όχι τόσο όμορφη ατμόσφαιρα για να αφεθείς στην μουσική..

Αν όχι τότε αφαιρέσται τα 2 posts μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σα μετρα συγκρισης περα απο τις "επιστημολογικο" σουσουρο, εχω στην διαθεση μου ενα drumbooth το οποιο αποτελειται απο πατωμα σε αναρτησεις απο καουτσουκ με πετροβαμβακα στο διακενο, πλωτη οροφη απο διατρητη γυψοσανιδα με πετροβαμβακα στην οροφη και τοιχους απο 3πλη γυψοσανιδα με πετροβαμβακα στο εσωτερικο...

 

ολο αυτο προσφερει μια ηχομειωση της ταξεως 75dB

 

μετρημενο με δωδεκαεδρη πηγη το SIP95 της 01DB... αυτο εν ολιγης σημαινει οτι μεσα στο booth παιζει το ηχειο στα 110dBspl και στον χωρο της μετρησης πριν την μετρηση ο θορυβος βαθους ειναι 24dBspl ενω κατα την μετρηση (το ηχειο δλδ ενεργο να βαραει) 25... τιμη δλδ οριακα η ιδια...

 

το γεγονος ομως οτι ηταν κατω απο τον θορυβο βαθους ειναι ικανοποιητικο... αρα κατι τετοιο θα βολεψει στην περιπτωση σου

 

οπου βλεπεις πετροβαμβακα μιλαμε για 5cm 80kg/m3

 

Οσον αφορα τα υπολοιπα νομιζω οτι πρεπει να γινει ενας διαχωρισμος σε μερικα πραγματα...

 

Η ιστορια Μαζα-ελατηριο-μαζα ειναι απολυτα λογικη αλλα αχρηστη στην συγκεκριμενη περιπτωση.

 

Οταν προσπαθεις να ηχομονοσεις κατι αυτο που σε ενδιαφερει ειναι η αποροφηση και ο δεικτης μεταδωσης... οι συντονισμοι οι οποιοι προκειπτουν απο τους τυπικους συνθετους απορροφητες (και μη) που κυκλοφορουν στην πιατσα (τυπου σαντουιτς οπως αναφερθηκε η με διακενα αερα) δεν κατι το οποιο να επιδρα αρνητικα.. ισα ισα. Ενα σωμα η συστημα το οποιο εξαναγκαζεται σε ταλαντωση λογο συντονισμου οσο πιο εντονα κινειται τοσο μεγαλυτερη ενεργεια απορροφαει. Η αναφορα που εγινε παραπανω περι ενισχησης καποιων συχνοτητων λογο του συντονισμου κλπ δεν ισχυει μιας που το συστημα δεν εχει αποθηκευμενη ενεργεια για να ενισχυσει και να συνησφερει σε ενα ηχητικο κυμα που προσπιπτει σε αυτο. Με αλλα λογια το μονο που μπορει να γινει μεσω του συντονισμου ειναι να χαθει ενεργεια και οχι να δημιουργηθει αρα και κατ επεκταση να απορροφηθει η ηχητικη ενεργεια

 

Απο την αλλη δε, οταν προσπαθεις να δημιουργησεις καταλληλο χρονο αντηχησης για καποιο χωρο, το μονο που σε ενδιαφερει ειναι η αποροφηση...

 

Η απορροφηση δεν λειτουργει με τον ιδιο τροπο (παρολα αυτα παραμενη ιδια σα ποσοτητα) οταν μιλαμε για ηχομειωση και οταν μιλαμε για ακουστικη διαμορφωση (και κατ'επεκταση χρονο αντιχησης) δεν θα μιλισω για στασημα κυμματα κλπ γιατι παει αλλου το θεμα...

 

Εαν χρησημοποιειθουν συνθετοι απορροφητες για την ακουστικη διαμορφωση ενος χωρου πρεπει οντως να δωθει βαση στο σωστο κουρδισμα των απορροφητων τυπου Μ-Α-Μ κλπ... εκει τα κενα που θα δημιουργησει ενας αποροφητης αυτου του τυπου θα ειναι ακουστα... γι'αυτο το λογο πρεπει να γινει η επιλογη της απορροφησης με προσοχη..

 

γενικα παει μακρια η βαλιτσα απο εδω και μετα γι'αυτο θα σταματησω εδω.

 

Ενας γενικος κανονας παντως ειναι οτι ειναι διαφορετικη διαδικασια η ακουστικη απομονοση (ειτε απο περιβαλλον ειτε απο χωρο σε χωρο) και διαφορετικη η ακουστικη διαμορφωση και σχεδιασμος ενος χωρου... Ιδια υλικα, ιδιες ποσοτητες αλλα διαφορετικη νοοτροπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον η χρηση του χωρου θα ειναι αποκλειστικα για κιθαριστικες ηχογραφησεις οποτε μεσα θα πεζουν μονο ενισχυτες κιθαρας.

Τωρα οσον αφορα την υγρασια, το δωματιο θα ειναι στην πισω αυλη του σπιτιου οχι μεσα στο σπιτι αν εδωσα κατι τετοιο να εννοηθεί δικο μου λαθος.!! Οποτε λογικο ειναι νομιζω να φοβαμαι τον χειμωνα μηπως εχω υγρασια μεσα στον χωρο μου.!

 

Vodkapower το inverter πως θα βοηθεισει στην περιπτωση μου? Εχω σκοπο να βαλω για θερμανση το χειμωνα και ψυξη το καλοκαιρι.

 

Στελιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αγαπητέ κακέ σκύλε

 

αυτά που έγραψα  παραπάνω δεν αναφέροντε σε ηχοαποροφητικές διατάξεις αλλά σε μια 2 leaf ηχομονωτική κατασκευή δηλαδή ένα room in a room σχεδιασμό. Σε κάθε τέτοιο σχεδιασμό ο πιο καθοριστικός παράγωντας είναι κατ'αρχήν ο σχεδιασμός του συστήματος ΜΑΜ που δημιουργήται και κατ'επέκταση η ακρίβεια με την οποία υλοποιήται (σε ότι αφορά το decoupling, τον σωστό υπολογισμό της συχνότητας συντονισμού κλπ κλπ). Ίσως δεν διάβασες καλά αυτά που έγραψα και θεώρησες ότι μιλάω για ηχοαποροφητικά πάνελ ή κατι τέτοιο....

 

Αυτά εν προκειμένω είναι η δική μου άποψη για τις κατασκευές ακουστικού ενδιαφέροντος σε ότι αφορά την ηχομείωση και δεν τράβαω κάνεναν νταλκά να πείσω τον οποιονδήποτε για την ορθοτητα της άποψης μου....από την άλλη όμως τυχαίνει να είναι και άποψη πολλών και πολύ σοβαρών και καταξιωμένων διεθνώς σχεδιαστών και κατασκευαστών όπως οι P.Newell, Eric Desart, J.Sayers, R.Gervais και πολλοί άλλοι.

 

...πίστεψε με και εγώ εχω στην διάθεση μου αρκετούς χώρους (από μικρά booth έως μεγάλα live room) σχεδιασμένους και κατασκευασμένους με διαφορετικούς τρόπους ώστε να μπορώ να έχω μια επαρκή άποψη για τα υπέρ και κατά της κάθε άποψης (από τραγικά λάθη έως ακριβέστατη μεταφορά ενός σωστού και άρτια υπολογισμένου 2 leaf room in a room). Παρ'όλα αυτά προσπαθώ πάντα να έχω ανοικτά τα μάτια και τα αυτιά μου και να μην είμαι δογματικός.

 

Πολύ πιθανόν οι ανάγκες του καθένα από εμάς να είναι διαφορετικές όπως διαφορετικός να είναι και ο βαθμός στον οποίο μπορούν αυτές να συμβιβαστούν ...αυτό όμως σε καμμιά περίπτωση δεν αλλάζει την λογική και την φυσική πίσω από το όλο θέμα. Το ότι κάποιος θέλει να φτιάξει ένα iso booth για "ερασιτεχνική χρήση" δεν το καθιστά λιγώτερο απαιτητικό ως σχεδίαση και υλοποίηση από το αντίστοιχο "επαγγελματικό" από την στιγμή που το ζητούμενο είναι το ίδιο...εκτός αν η "έκπτωση" αντικατοπτρίζει πρωτίστως τις απαιτήσεις μας και όχι την χρήση....ή εκτός βέβαια αν ο "ερασιτέχνης" ντράμερ,κιθαρίστας, θορυβοποιός παράγει λιγώτερο (ερασιτεχνικό?) θόρυβο και ενοχλεί λιγώτερο τον γείτονα του από ότι ο αντίστοιχος επαγγελματίας.

 

Σκοπός μου στο συγκεκριμένο θέμα ήταν να επισημάνω πως η ύπαρξη σταθμημένων συντελεστών ηχομείωσης για κάθε δομικό υλικό δεν σημαίνει και πολλά πράγματα καθώς στην πραγματικότητα μας ενδιαφέρει μια ολοκληρωμένη κατασκευή και όχι μια αδιάφορη εργαστηριακή μέτρηση των επιμέρους συστατικών της ενώ και η ίδια η κατηγοριοποίηση STC που χρησιμοποιήται κατά κόρον στα δομικά υλικά δεν έχει ιδιαίτερη χρησιμότητα στις μουσικές εφαρμογές (ή για την ακρίβεια είναι παραπλανητική). Κατ'επέκταση ήθελα να διαχωρίσω τον λόγο για τον οποίο χρησιμοποιήται ο ορυκτοβάμβακας σε μια τέτοια κατασκευή, καθώς είναι ένα από τα υλικά που του αποδίδοντε μυθολογικές ιδιότητες. Και αυτές ακριβώς οι μυθολογικές προεκτάσεις του θέματος είναι που οδηγούν στην διαιώνιση μιας αποστηματικής κατάστασης (όπως συμβαίνει γενικότερα με το recording και την μυθολογία τους).

 

Τώρα σε ότι αφορά την ιδιοταλάντωση, τον συντονισμό, τα συστήματα ΜΑΜ, την φυσική συχνότητα συντονισμού και το πως συμμετέχουν στο όλο θέμα ηχομείωση ο καθένας μας σε ένα φόρουμ μπορεί να λέει ότι θέλει και να πιστεύει ότι θέλει....στην τελική από τα έργα μας κρινόμαστε και όχι από τα λόγια μας.

 

Επαναλαμβάνω πως δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν και για τίποτα...ούτως ή άλλως κανείς δεν σώζεται παρά την θέληση του, και σίγουρα τουλάχιστον εγώ δεν αποτελώ εξαίρεση στον κανόνα αυτό.

 

Φιλικότατα και χωρίς ίχνος εμπάθειας...και σόρρυ για το ανελέητο όφτόπικ

 

over & out

 

:)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σκας ρε Νικοδημε.. αλλωστε για αυτο υπαρχουν τα φορουμ! Ο καθενας παραθετει τις αποψεις του και ο καθενας βλεπει, διαβαζει, ψαχνεται και σωζεται..

 

Καταλαβα εξ'αρχης τι ελεγες απλα θελω διαχωρισω τον σχεδιασμο για ακουστικη απομονωση απο το σχεδιασμο για διαμορφωση ακουστικης.

 

εχοντας γνωσεις ακουστικης εχω συμετασχει κατα καιρους σε διαφορους σχεδιασμους και εχω δει μεσα απο την δουλεια μου αμετρητα booth recording και control rooms

 

Γνωμη μου και εμπειρια μου ειναι οτι τα εργαστηριακα στοιχεια δεν παραπλανουν... υπαρχουν βεβαια μερικες εταιριες που βγαζουν κατι συντελεστες απορροφησης 1.2πχ λες και ειναι ακουστικη μαυρη τρυπα... αλλα αυτε συνηθως δεν ειναι γενικα αξιοπιστες...

 

οπως και να εχει παντως το θεμα, με σωστη υλοποιηση και καλο σχεδιασμο τα θεωριτικα-εργαστηριακα στοιχεια δεν απεχουν και παρα πολυ απο την πραγματικοτητα... και πολλες φορες σημαινει τα παντα...

 

εαν πας να κανεις μια επενδυση 250000 ευρω δεν πας με γνωμονα την εμπειρια... δεν θα επενδυε κανεις αυτο το κεφαλαιο για την εμπειρια κανενος...

 

Τωρα οσον αφορα την φυσικη... οντως μπορει να πιστευει και λεει οτι θελει ο καθενας.. παρολα αυτα τα πραγματα ειναι συγκεκριμενα

 

anyway, ξεφευγουμε πολυ.. το κοβω εδω... δεν μπορω να αντισταθω σε τετοιου ειδους συζητησεις  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

man, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω  την εμπειρία ή την γνώση σου, σου λέω απλά πως δεν έχεις καταλάβει τι λέω και πως δεν βλέπω να υπάρχει περίπτωση να συννενοηθούμε...τουλάχιστον όχι ιντερνετικά  ;)

 

 

anyway, καλό βράδυ

 

:)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Τωρα οσον αφορα την φυσικη... οντως μπορει να πιστευει και λεει οτι θελει ο καθενας..

...

 

Μάλλον κάτι άλλο εννοείς  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον η χρηση του χωρου θα ειναι αποκλειστικα για κιθαριστικες ηχογραφησεις οποτε μεσα θα πεζουν μονο ενισχυτες κιθαρας.

Τωρα οσον αφορα την υγρασια, το δωματιο θα ειναι στην πισω αυλη του σπιτιου οχι μεσα στο σπιτι αν εδωσα κατι τετοιο να εννοηθεί δικο μου λαθος.!! Οποτε λογικο ειναι νομιζω να φοβαμαι τον χειμωνα μηπως εχω υγρασια μεσα στον χωρο μου.!

 

Vodkapower το inverter πως θα βοηθεισει στην περιπτωση μου? Εχω σκοπο να βαλω για θερμανση το χειμωνα και ψυξη το καλοκαιρι

Φίλε Cyclon εγω κατάλαβα οτι σε ενοχλεί η υγρασία αυτή καθ'αυτή, και οχι κάποια πιθανή διαροή της λαμαρίνας, με αποτέλεσμα βλάβη των μηχανιμάτων σου..

Αν έχεις πρόβλημα βροχής αυτό είναι εύκολο να λυθεί, Βάλε διπλό φύλλο λαμαρίνας για οροφή και φυσικά επικληνές.. Λαστιχάκια στις τρίπες που θα ανοίξεις για τις βίδες και όλα καλά..

Πάντως το καλοκαίρι θα βράζεις κυριολεκτικά μέσα με την λαμαρίνα..

Το inverter εκτός απο την θέρμανση ή ψύξη ρυθμίζει και την υγρασία στον χώρο, οπότε το καλοκαίρι και τον χειμώνα κυρίως δεν θα έχεις σαπίσματα μούχλες και τα συναφή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου