Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη δωματιου Panel


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Vodkapower για να εχω υγρασια δεν σημαινει οτι πρεπει να εχει διαροη η λαμαρινα ή η οροφη κλπ...και σε ενα δωματιο του σπιτιου ειχα υγρασια (μουχλα στους τοιχους - αυτο εννοω υγρασια) μεχρι που βιδωσα το μπλε φελιζολ στους τοιχους και απο πανω σοβατιστικε.

Αυτο που φοβαμαι δεν ειναι η διαρροη της κατασκευης αλλα τοιχον μουχλα ή υδρατμους στους τοιχους!

Αυτο για το inverter οτι ρυθμιζει και την υγρασια του χωρου δεν το ηξερα παντως!!!

 

Φιλικα Στελιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία.. Λοιπόν όταν έξω έχει πολύ υγρασία 80-90% (δλδ βρέχει) και μέσα 40-50% λόγω οσμωτικής πίεσης η εξωτ. υγρασία μεταφέρεται στο εσωτερικό..

Για αυτό η λύση είναι στα υλικά χρήσης που θα βάλεις (π.χ. στρώμα λαμαρίνα-γύψο-νταου-σοβά). Το καθένα απο αυτά έχει συντελεστή θερμοδιαπερατότητας και υγρασίας. Ανόλογα λοιπόν υπολογίζεις και διαλέγεις.. Αν θες μπορώ να σου προτείνω κάτι.. Αλλά σε παρακαλώ όχι σήμερα γιατί δεν την παλεύω..

Πες μου όμως τετραγωνικά και πόσα άτομα θα υδρώνετε και θα αναπνέαιτε μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δωματιο θα ειναι 8τ.μ. και μεσα θα ειναι 2 ατομα max.3

διαστασεις:(4μ μηκος - 2μ πλατος - 2,5 υψος)

 

Περιμενω απαντηση οποτε μπορεις...Καληνυχτα.

 

Στελιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έψαξα για το θέμα υγρασίας και βρήκα 2 λύσεις.. Θα σου προτείνω την πιο οικονομική..

Σχεδίασε την λαμαρίνα να μπεί μέσα στο έδαφος 40 εκ. περίπου και επένδυσέ την με ασφαλτόπανο (πίσσα) γύρω γύρω, απο την μέσα μεριά..

Επίσης μαζί με τα υλικά που θα βάλεις σχεδιασε να βάλεις και Νταου (το μπλε σκληρό αφρολέξ)..

Έτσι θα έχεις το μικρότερο ποσοστό υγρασίας στον χώρο (και οικονομικά)..

 

Ελπίζω να βοήθησα..

Μάνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα σκοπο να βαλω το πανελ μεσα στο εδαφος και στην μεσα μερια να πεσει τσιμεντογωνια για να σηκωθει το εσωτερικο εδαφος απο το εξωτερικο ετσι ωστε να μην εχω προβληματα με νερα κλπ. Θα βαλω νταου απο την εξωτερικη μερια του πανελ και στο εσωτερικο θα το επενδυσω με πετροβαμβακα-γυψοσανιδα.

Επισεις  προβληματιζει η οροφη επειδη θα ειναι πλαγια για να μην εχω προβληματα ακουστικης σκευτομαι να την κανω ισια με γυψοσανιδα και στο κενο που θα εχει απο την μια πλευρα να βαλω σπιραλ σωληνα που να καταληγει εξω με ενα ανεμιστιράκη μπανιου για εξαερισμο..!

 

Ευχαριστω Στελιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε cyclon τα πάνελ αυτά είναι του σατανά !  ;D (δεν κάνω πλάκα)

 

Πρόσεξε τι μαστόρους θα βάλεις και σε καμία περίπτωση μη τους εξοφλήσεις πριν τους 2-3 πρώτους "κατακλυσμούς" του χειμώνα..

 

Ακόμα μη παραμελήσεις σε καμία περίπτωση μια σωστή μελέτη εξαερισμού-κλιματισμού.

Το καλοκαίρι δεν παλεύεται η κατάσταση με την ζέστη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Παιδια συγνωμη που ανοιγω το θεμα ξανα μετα απο τοσο καιρο.. Γραφτηκα μονο και μονο για αυτο ομως γιατι βλεπω πως εχετε την απαραιτητη τεχνογνωσια.

 

Εχω φτιαξει ενα δωματιο με πανελ (οροφης και πλαγιοκαλυψης). Δεν εχω θεμα με την θερμοκρασια, αλλα εχω με τον ηχο. Μπαινει πολυς ηχος απ εξω και απο επανω. Ειδικα οταν αρχιζει να βρεχει, γινεται χαμος απο ηχο. Ευτυχως δεν εχω θεματα με διαρροες.

 

Ξερω οτι οι περισσοτεροι απο εσας ασχολουνται με την ηχοαπορροφηση, ενω εγω θελω ηχομονωση. Ρωτησα σε εναν τεχνιτη και μου ειπε πως η γυψοσανιδα με την πετροβαμβακα δεν ειναι σωστη λυση γιατι το προβλημα μου ειναι ο ηχος που δημιουργειτε επανω στην πρωτη λαμαρινα του πανελ (δηλαδη αυτη που εχει επαφη με τον αερα), και μου ειπε πως η μονη λυση ειναι (ασχετα με το εαν θα βαλω γυψοσανιδα μεσα για εμφανισιακους λογους, να κανω ενα εξτρα στρωμα , μονωνωντας την οροφη του πανελ.

 

Υσχυει κατι τετοιο? Εσεις τί θα προτεινατε στην περιπτωση μου?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου