Προς το περιεχόμενο

τρυπημα σωματος για floyd rose


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ειμαι στη φαση  συναρμολογισης μιας κιθαρας αλλα διστυχος το σωμα δεν εχει τρυπες για γεφυρα.Αρα ανακαστικα πρεπει να μπω στη διδικασια του τρυπηματος.Συγουρα θα χρσιμοποιησω βαση τρυπηματος. Αποτι ξερω  διαδικασια εχει ως εξης.

1)τρυπημα του σωματος με τρυπανι

2)εισαγωγη φωλιων (δεν ειμαι συγουρος για το ονομα ενοω τις μεταλικες θηκες που μπαινουν μεσα στην τρυπα)

3)βιδομα της γεφυρας.

Θελω να μου πειτε τυχων λεπτομεριες που θα πρεπει να προσεξω ωστε να γινουν σωστα οι τρυπες,πως μπορω να υπολογισω που πρεπει ακριβος να τρυπησω καθως και που μπορω να βρω τις φωλιες.

Τωρα το μπρατσο ουτε και αυτο εχει τρυπες βεβαια ειναι κομενο για Locking nut.Εχω δει οτι υπαρχει  neck through nut οπου γινονται στο μπρατσο 2 μεγαλες τρυπες (πραγμα οχι και τοσο ωραιο) και top mount στο οποιο δεν εχω καταλαβει ακομα πως στερεωνεται στο μπρατσο.Δωστε μου καμια πληροφορια αν ξερετε .Λετε να βοηθουσε αν πηγενα με το σωμα σε καναν ξυλουργο ωστε να κανουμε σε αυτον τα τρυπηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το σώμα σου δεν είναι σκαμμένο για FR δεν μπορείς να βάλεις έτσι απλά με δυό τρύπες. Ακόμα και η σταθερή γέφυρα χρειάζεται ακόμα δυό τρύπες (αν μιλάμε για TOM bridge).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να ειναι floating αρα δε θα χριαστει routing

 

Για tremolo και FR χρειάζεται routing το σώμα ΚΑΙ από μπροστά, αλλά ειδικά από πίσω, για το όλο σύστημα (ελατήρια, block κλπ.). Τι FR θες να βάλεις χωρίς routing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θέλεις για dive only (σαν τις musicman axis) τότε θέλεις μόνο 2 τρύπες για τα posts(έτσι λέγονται οι μεταλλικοί πόλοι)

Για το nut (και την εγκατάσταση γενικά) διάβασε εδώ:

http://www.georgemangos.com/floyd/index.htm

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για την αμεση βοηθεια

Αν το θέλεις για dive only (σαν τις musicman axis) τότε θέλεις μόνο 2 τρύπες για τα posts(έτσι λέγονται οι μεταλλικοί πόλοι)

Για το nut (και την εγκατάσταση γενικά) διάβασε εδώ:

http://www.georgemangos.com/floyd/index.htm

ακριβος μονο για dive το θελω. Οι μεταλικοι πολοι τοποθετουντε και στις τρυπες των μπρατσων (στο δεσιμο με το σωμα) ? Επισεις τα βρισκεις ευκολα ...?

τωρα για το μπρατσο αποτι καταλαβα οταν ειναι top mount το nut πρεπει να γινουν δυο τρυπες πολυ μικροτερες απλα απο το αν ηταν Neck through ετσι ειναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θα τρελαθούμε τώρα, αν η κιθάρα δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ σκάψιμο για γέφυρα/FR/tremolo ΤΙ FR μπορεί να μπεί?!!?!? Σχεδόν όλα αυτά τα συστήματα θέλουν σκάψιμο, τουλάχιστον από την πίσω μεριά της κιθάρας!  ???  ???  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα και για dive μονο να το θες, πρέπει να υπάρχει block και ολόκληρη τρύπα απο πίσω για να μπουνε τα ελαττηρια που θα τραβάνε το μπλόκ...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορίστε ενα πολύ ωραίο θέμα που στην ουσία έχει πολλά να κάνει με την περίπτωσή σου και έχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169164.0

 

8)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου