Προς το περιεχόμενο

Visuals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν σορρυ αν έχει ξαναγίνει τέτοιο τοπικ, δε βρήκα κάτι σχετικό. Επίσης σόρρυ αν αυτό που ζητάω είναι χαζό/απλοϊκό κλπ, αλλά είμαι παντελώς άσχετος με ότι αφορά το η/υ σκέλος της όλης ιστορίας. Έχουμε και λέμε:

 

Θέλουμε να στήσουμε visual θέματα με τη μπάντα στα live, τα οποία δε θα είναι χύμα video art αλλά θα "κινούνται" ανάλογα με τις δυναμικές του κομματιού. Για αρχή λογικά, θα πρέπει να συνδέσουμε triggers με διάφορα μέρη των τυμπάνων, των οποίων το σήμα θα περνάει από midi εγκέφαλο και θα καταλήγει σε ένα λάπτοπ όπου με το ανάλογο software θα γίνεται η δουλειά.

 

Είμαι σωστός; Αν ναι, πείτε μου σχετικές εταιρίες-προϊόντα κλπ να ψάξω γιατί είμαι παντελώς άσχετος.

 

Ευχαριστώ.

www.myspace.com/nechayevschina

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχετε ορεξη για λιγο παιδεμα στην αρχη Jitter και παλι Jitter!! (cycling74)

τα κανει ολα και μαμαει..

 

σε κατι πιο απλο δες to arkaos (δε το'χω δουλεψει ποτε οποτε δε ξερω. Ειναι ψιλοστανταρ software για VJing παντως.

 

Αυτο που θα σου προτεινα παντως ειναι να καταληξετε ακριβως τι θελετε να κανετε με το video (το να "κινούνται" ειναι λιγο γενικο) και μετα να ψαξετε για software...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προέχει κάτι συγκεκριμένο. Και μία χρωματιστή μπάλα που να φουσκώνει με τις δυναμικές μας κάνει για αρχή.

 

Περί midi controller κι αυτά θέλω βοήθεια επίσης, από hardware κατέχω ακόμη λιγότερα.

www.myspace.com/nechayevschina

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχετε ορεξη για λιγο παιδεμα στην αρχη Jitter και παλι Jitter!! (cycling74)

τα κανει ολα και μαμαει..

 

σε κατι πιο απλο δες to arkaos (δε το'χω δουλεψει ποτε οποτε δε ξερω. Ειναι ψιλοστανταρ software για VJing παντως.

 

Αυτο που θα σου προτεινα παντως ειναι να καταληξετε ακριβως τι θελετε να κανετε με το video (το να "κινούνται" ειναι λιγο γενικο) και μετα να ψαξετε για software...

 

To jitter περα οτι ειναι πολυ δυσκολο να το βρεις σπασμενο και να λειτουργει σωστα... ειναι επισεις πολυ δυσκολο να προγραμματισεις σε αυτο... εννοειται οτι κανεις τα παντα οπως τα θες με μονο οριο τον υπολογιστη αλλα ρε warpie θα φαει την μιση του ζωη για να καταφερει να παιξει ενα video... ποσο μαλλον να το κανει να "κινειται" :P

 

παρολα αυτα φιλε, ειναι μια λυση!

 

το arkaos ειναι και αυτο μια λυση.. σκεψου οτι λειτουργει σαν ενα πιανακι οπου στο καθε πληκτρο του αναθετεις ενα βιντεο με την δυνατοτητα εφφε...

 

ενα πολυ καλο προγραμμα το οποιο ειναι και freeware, μοιαζει με το jitter,  αλλα ειναι πιο ευκολο... ειναι το vvvv... ετοιμασου για διαβασμα ομως... (στο jitter παρολα αυτα θα εριχνες περισοτερο)

 

το resolume avenue ειναι πολυ καλο επισεις... οπως το εχω δει και το εχω δουλεψει, εχει την λογικη του ableton live αλλα για βιντεο! (νομιζω ειναι η πιο απλη και δημιουργηκη λυση)

 

τωρα εαν παιζει κανα mac στην παρεα... δοκιμασε το modul8... νομιζω οτι ειναι μακραν το καλυτερο...

 

τωρα, οτι και αν αποφασισεις να χρησημοποιησεις... θα προτεινα να βρεις ενα vj οπως βρισκεις ηχοληπτη η φωτιστη να ειναι στο live απο κατω μαζι σου... το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο μιας που το installation που επιχειρεις να κανεις ειναι αρκετα δυσκολο και θελει πολυ προγραμματισμο απο πισω... εαν εχεις ομως ορεξη!! Δοκιμασε το.. δεν χανεις τπτ!

 

ξεχασα να πω οτι ειναι εφικτο σε ολα αυτα (με επιφυλαξη σε ολα.. τουλαχιστον στα περισοτερα) υπαρχει η δυνατοτητα να στειλεις audio και μεσο της εντασης του audio που στελνεις να ελεγχεις διαφορες παραμετρους στο προγραμμα... πχ το zoom ενος βιντεο και καθε φορα που θα βαραει μποτα ο τυμπανιστης να σκαει στην μουρη σου ενα βιντεο... λεω γω τωρα... ψαξε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ρε warpie θα φαει την μιση του ζωη για να καταφερει να παιξει ενα video... ποσο μαλλον να το κανει να "κινειται"

 

οχι απαραιτητα. Υπαρχουν πολλα ετοιμα patches για απλα πραγματακια που θελει. Και αν παλι δυσκολευτει ας κανει μια βολτα απο 'δω. Για αυτο ειναι το φορουμ... :)

 

ξεχασα να πω οτι ειναι εφικτο σε ολα αυτα (με επιφυλαξη σε ολα.. τουλαχιστον στα περισοτερα) υπαρχει η δυνατοτητα να στειλεις audio και μεσο της εντασης του audio που στελνεις να ελεγχεις διαφορες παραμετρους στο προγραμμα... πχ το zoom ενος βιντεο και καθε φορα που θα βαραει μποτα ο τυμπανιστης να σκαει στην μουρη σου ενα βιντεο... λεω γω τωρα... ψαξε το

 

αυτο ειναι αληθεια και μαλιστα στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι (σχεδον) το ιδιο ευκολο οσο και μεσω μιδι. Το μονο προβλημα ειναι οτι θα χρειαστεις 1 line input για καθε παραμετρο σε αντιθεση με τα 127 που προσφερει το μιδι... Αν παλι παιζεις λαιβ θα πρεπει να χρησημοποιησεις τα direct outs (η' inserts) της κονσολας.

 

stam and the witches -> Αν εχεις μακ μπορω να σου στειλω καποια πραγματακια που ισως σ'ενδιαφερουν

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειαζεσαι... ενα πολυ δυνατο υπολογιστη (συνηθως mac) με πολυ γρηγορους σκληρους, το οποιο θα αφιερωθει σε αυτη τη δουλεια. software... αναφερθηκαν αρκετα παραπανω αλλα επιτρεψτε μου να πω οτι ειναι "απλα" με περιορισμενες δυνατοτητες. οταν ασχολεισαι με εικονα χρειαζεσαι full ταυτοχρονη επεξεργασια σε πολλα παραπανω απο ενα βιντεο (για αυτο και ο δυνατος υπολογιστης) πραγμα στο οποιο αυτα τα προγραμματα υστερουνε. απο εκει και περα αν το προγραμμα επεξεργασιας που διαθετεις εχει midi control in και μπορεις να προγραμματισεις εντολες που να τις αποθηκευσει σε μια cue list καλως. αλλιως πρεπει να εχει smpte και να το τριγκαρεις απο εκει. η δυνατοτητα προγραμματισμου και αποθηκευσης cue list ειναι ακρως απαραιτητη παντα.

απο εκει και περα φαντασια υπομονη και εχεις ενα ωραιο αποτελεσμα....

 

και για να σου δωσω λιγο να καταλαβεις. κανω αυτο ακριβως το πραγμα για να ζησω (κοινως η δουλεια μου) και το συστημα που δουλευω αυτη την εποχη ειναι στημενο ως εξης

 

smpte code (ερχεται απο τον μαεστρο)-->μπαινει στην κονσολα φωτισμου (Hog III) --->dmx output (στελνει την εντολη απο το cue list)---> luminex dmx to ethernet converter--->mac φορτωμενο με catalyst v4

στο mac επισης εχω συνδεδεμενη live camera, ενω εχω τη δυνατοτητα να τρεχω 12 video ταυτοχρονα σε full επεξεργασια, σε καθε παραμετρο που μπορεις να φανταστεις

 

σιγουρα αυτο ειναι ενα πολυ μεγαλο συστημα (πιο πολυ απο οτι χρειαζεσαι) αλλα παιρνεις μια ιδεα για το πως δουλευουν τα πραγματα... αν θες αυριο (τεταρτη) βαζω και μια φωτο  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου