Προς το περιεχόμενο

Είναι ντροπη 55%


Aiolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Π.χ. επειδή ένας ράπερ ανέφερε σαν επιρροή του το Miles' date=' σημαίνει ότι όλοι ο οι αμερικάνοι ράπερς έχουν γνωρίσει και αναλύσει το μουσικό τους παρελθόν, και έχουν εμβαθύνει στην πολιτιστική τους κληρονομιά? Μην τρελαθούμε?[/quote']

 

 

Εχεις δικιο σε αυτο. Ξεχνας ομως το πιο σημαντικό: Οι Αμερικάνοι που αναφερεις ΠΑΙΖΟΥΝ την δικια τους κληρονομιά. ενω εμεις παζουμε επισης την δικια τους κληρονομια, παρεα με τα πεταλακια στου γιαλου τα

βοτσαλακια

 

 

 

Δεν χρειάζεται να έχεις δουλέψει σε βαμβακοφυτία στη Νέα Ορλεάνη και να έχεις πιει τη λάσπη του Μισισιπή για να παίξεις blues. Μπορείς να το κάνεις και με λιγότερο ?περιπετειώδες παρελθόν' date=' ακόμα και αν είσαι Έλληνας.[/quote']

 

 

Και 18000 τονους λασπης του Μισισιπη να φαει ενας ΜΗ Αγγλοσαξωνας δεν προκειται να παιξει μπλουζ σαν τους Αμερικάνους.

Αν κανω λαθος θα ηθελα να μου πειτε εστω και εναν που καταφερε να τον γραψει η ιστορια του μπλουζ

 

 

 

 

Οι Rolling Stones έμαθαν τα blues από τον Muddy Waters' date=' εμείς τα μάθαμε από τους Rolling Stones, τον John Mayall και το Stevie Ray Vaughan, οι πιο πιτσιρικάδες θα τα μάθουν απ τον Johnny Lang και είναι όλοι ευχαριστημένοι [/quote']

 

 

Ολοι αυτοί ειναι Αγγλοσαξωνες!!!

 

 

 

 

(Και κυρίως οι Αμερικάνοι που έχοντας τα φράγκα και την πρόθεση' date=' έχουν καταφέρει να διαδώσουν τον πολιτισμό τους ? ναι υπάρχει τέτοιο πράγμα ? σε όλο τον πλανήτη. Αυτό που οι κνίτες αποκαλούσαν πολιτιστικό ιμπεριαλισμό, αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση).[/quote']

 

 

Εχεις δικιο. Οι Αμερικάνοι (Αγγλοσαξωνες) καταφεραν να κανουν ολο τον Πλανητη να προσπαθει να τους μιμηθει. Και μαλιστα να μιμηθει την χειροτερη και φθηνοτερη πλευρα τους.

Εδω συζηταμε τι κανουμε εμεις!!! Μπας και καποιος απο τους δεκαδες αναγνωστες του ΝΟΙΖ καταλαβει το αυτονοητο και κανει τη σωστη κινηση:

Να παψει να παιζει μπαλα βλεποντας τα ποδια του και να σηκωσει το κεφαλι του μηπως και δει το γηπεδο.

 

 

 

 

Τέλος (γιατί τα δάχτυλά μου έχουν αρχίσει να με βρίζουν)' date=' δεν έχουμε κινηματογράφο, κυρίως γιατί είναι ακριβό σπορ και δεν υπάρχουν λεφτά για να το υποστηρίξουν,[/quote']

 

 

Η ιστορια του κινηματογραφου ειναι γεματη με χαμηλου προυπολογισμου αριστουργηματα τεραστιας εμπορικης επιτυχιας

Ο Ελληνικος Κινηματογράφος ακολουθει την τυχη του Ευρωπαικου. Και εδω κανουν παιγχνιδι οι Αμερικανοι. Οι υπολοιποι Αγγλοσαλωνες πανε κοντρα στους ομοφυλούς τους και τα καταφερνουν φτιαχνοντας καλο ευρωπαικο κινηματογραφο.

 

 

 

 

αλλά γιατί θεωρείς ότι δεν έχουμε μουσική και θέατρο; Εδώ θα ήθελα πραγματικά μια απάντηση' date=' γιατί εγώ βλέπω μια τελείως διαφορετική πραγματικότητα.[/quote']

 

Οντως μουσικη εχουμε. Το κακο ειναι οτι απλα και μόνο αμυνομαστε. Ειμαστε απο τις ελαχιστες χωρες του δυτικού κοσμου που δεν εχει αλωθει τελειως απο την Αμερικανικη παγκοσμιοποιηση. Αυτο οφειλεται γιατι καποιοι ελαχιστοι συνεχιζουν και εχουν Συνειδηση! Ξεπερασαν καποια στιγμη την εφηβικη αρρωστια της μιμησης και πηγαν παρακατω.

Αυτο συμβαινει τα τελευταια ελαχιστα 150 χρονια... στην αρχη μιμουμασταν το ιταλικο ροκοκο, αργοτερα την ευρωπαικη κουλτουρα, αργοτερα τα μαμπο και τις ρουμπες και εσχατως τα ποπ ροκ κλπ

 

Θεατρο δεν το συζηταω ακομα τους διδασκουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι υπολοιποι Αγγλοσαλωνες πανε κοντρα στους

 

 

"Αγγλοσαξωνες" ηθελα να γραψω και οχι Αγγλοι απο τα Σαλωνα :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος (γιατί τα δάχτυλά μου έχουν αρχίσει να με βρίζουν), δεν έχουμε κινηματογράφο, κυρίως γιατί είναι ακριβό σπορ και δεν υπάρχουν λεφτά για να το υποστηρίξουν, αλλά γιατί θεωρείς ότι δεν έχουμε μουσική και θέατρο; Εδώ θα ήθελα πραγματικά μια απάντηση, γιατί εγώ βλέπω μια τελείως διαφορετική πραγματικότητα.

 

κινηματογραφο ΔΕΝ εχουμε γιατι πλην ελαχιστων εξαιρεσεων ασχολουνται με αυτον ΜΟΝΟ οι κρατικοδιαιτοι,ΓΕΡΑΣΜΕΝΟΙ,αποτυχημενοι σκηνοθετες & μια πλειαδα "κολλητων" ΑΤΑΛΑΝΤΩΝ ηθοποιων που η υποκριτικη τους ικανοτητα ειναι για γέλια (μια και η ΠΑΙΔΕΙΑ τους & η σχεση τους με την συγχρονη υποκριτικη πραγματικοτητα ειναι για γελια...) (το ιδιο ισχυει & για τα σηριαλ της τηλεόρασης)

 

Η ελειψη χρηματων ΔΕΝ ειναι δικαιολογια,ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ εργα εχουν φτιαξει οι Αμερικανοι ανεξαρτητοι,οι Ιρανοι,οι Κορεατες & οι Ιαπωνες με ΕΛΑΧΙΣΤΑ χρηματα (πολυ λιγοτερα παντως απο αυτα που καταναλωνει ο Βουλγαρης για τις ξεπερασμενες μπουρδες του...)

 

ΘΕΑΤΡΟ???? :lol: :lol:

Αν εννοείς πλην ελαχιστων και εδω εξαιρεσεων τους ΓΕΡΑΣΜΕΝΟΥΣ & κολλημενους στα υποκριτικα μοτιβα του ΚΟΥΝ (καλος ρε παιδι μου αλλα ΕΛΕΟΣ 2005 εχουμε..) ηθοποιους & σκηνοθετες που παραγουν "τεχνη" τι να πω.....

 

ΜΟΥΣΙΚΗ????????????????

Εδω οντως χωραει ΠΟΛΥ συζητηση,οι εξαιρεσεις ειναι οντως ΠΟΛΛΕΣ αλλα & εδω η συγχρονη ελληνικη μουσικη ΧΩΛΑΙΝΕΙ τραγικα οσον αφορα την εξελιξη,την αισθητικη & τη ζωντανια της σε συγκριση με οτιδηποτε παραγεται στο εξωτερικο.

Δυστυχως αν και underground γινονται φοβερες προσπαθειες & εξαιρετικες δουλειες ,overground :lol: εχουμε ακομα κολλησει στα 80's & στην "ποιοτητα"....ενω βεβαια το βασιλειο των "ημετερων" καλα κρατει.... :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haris, οι απαντήσεις του Aiolos στα -όντως λογικά- ερωτήματά σου με καλύπτουν. Οπότε δεν θα επανέρθω. Θα κάνω μόνο ένα σχόλιο για την επισήμανσή σου όσον αφορά τις "γενικεύσεις" που λες. Λυπάμαι, αλλά όλοι θαρρώ ότι σχηματίζουμε τις απόψεις μας κάνοντας τέτοιες γενικεύσεις στο νου μας. Όταν κάποιος λέει "τι μεγάλος συνθέτης ο Μπαχ" δεν σημαίνει ότι έχει απαραιτήτως εντρυφήσει στο σύνολο του έργου του - απλά έχει "γευτεί τη σούπα" και είδε ότι είναι νόστιμη, τόσο νόστιμη ώστε να αισθανθεί την ανάγκη να επαινέσει το μάγειρα.

 

Κατά τον ίδιο τρόπο, οι δικές μου απόψεις οπωσδήποτε ΔΕΝ αφορούν τους πάντες και τα πάντα, αλλά είναι σίγουρα η "γεύση της σούπας". Τώρα, αν θέλεις εσύ (ή εγώ) να πιστεύουμε ότι γενικώς η σούπα είναι καλή, αλλά κάποιο μυρωδικό παραπάνω έχει πέσει, τότε ας εργαστούμε για τον εντοπισμό του προβλήματος. Επειδή όμως είναι απαραίτητη προϋπόθεση να πούμε ότι κάπου υπάρχει πρόβλημα (πριν αρχίσουμε να το λύνουμε), γι' αυτό και παίρνω το θάρρος να τα γράφω κάπως "χοντρά".

 

Τέλος, εννοείται ότι όταν λέω πως δεν υπάρχει μουσική και θέατρο, είμαι σκόπιμα υπερβολικός - απ' την άλλη όμως είμαι και απίστευτα ακριβής, διότι για όσους δεν έχουν καταλάβει αυτά που συζητάμε σε αυτό το thread ΟΝΤΩΣ δεν υπάρχει ελληνική μουσική και θέατρο, διότι στην πράξη αρκούνται στο να δέχονται τους αντικατοπτρισμούς της αμερικανικής πολιτισμικής παγκοσμιοποίησης, όπως ορθότατα λέει και ο Aiolos.

 

Εγώ Haris είχα την τύχη να κληρονομήσω περίπου 100 δισκάκια 45 στροφών με γνήσιο λαϊκό και δημοτικό υλικό από τον πατέρα μου (μην αρχίσετε να μου την πέφτετε, δυστυχώς δεν το έχω πια αυτό το υλικό). Αυτά τα δισκάκια τα έλιωσα πάνω σε ένα μικρό ηλεκτρόφωνο - σε αυτό το ηλεκτρόφωνο πρωτοέπαιξα και το Rubber Soul των Beatles. Έτσι - ενώ ήξερα ποια ήταν η κληρονομιά μου (κυριολεκτικά και μεταφορικά) - αποφάσισα για 10-15 χρόνια να αυνανίζομαι με κάθε άλλη μουσική παράδοση εκτός από τη δική μου. Αυτά τα 15 χρόνια θεωρούσα ιδιωτική μου υποχρέωση να μην δίνω σημασία στην κληρονομιά μου - αλλά μόνο στην κληρονομιά άλλων (εκεί πάει και το γέλιο στο οποίο αναφέρθηκα σε προηγούμενο ποστ). Και ναι μεν δεν υπήρχε λάσπη του μισισιπή για να πίνουμε, αλλά υπήρχε άφθονη κόκα-κόλα και άφθονα μάρλμπορο.

 

Πολλοί άλλοι ήταν και είναι σαν εμένα - εκούσιοι αποκυρηχτές της κληρονομιάς τους, αναζητούν κληρονομιές άλλων. Αυτό είναι το πρόβλημα. Αυτή είναι η πραγματική "φτώχεια". Και αυτά είναι τα ερωτήματα, τα οποία (επειδή εδώ συζητούμε) επιχειρούμε να εκλεπτύνουμε και σιγά-σιγά να τα λύσουμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Αμερικάνοι που αναφερεις ΠΑΙΖΟΥΝ την δικια τους κληρονομιά. ενω εμεις παζουμε επισης την δικια τους κληρονομια, παρεα με τα πεταλακια στου γιαλου τα

βοτσαλακια

 

δηλαδη προτεινεις να παιζουμε με το ζορι την δικια μα κληρονομια;

 

Και 18000 τονους λασπης του Μισισιπη να φαει ενας ΜΗ Αγγλοσαξωνας δεν προκειται να παιξει μπλουζ σαν τους Αμερικάνους.

Αν κανω λαθος θα ηθελα να μου πειτε εστω και εναν που καταφερε να τον γραψει η ιστορια του μπλουζ

 

οποτε αυτο τι σημαινει για οσους θελουν να παιξουν για την ευχαριστηση τους blues aiolos;λες οτι καλυτερα μην παιζουν και οτι,οτι προσπαθεια και να κανουν θα παρουν τα φριδια τους;thanks ρε :wink: απο σημερα σταματαω τα blues γιατι γεννηθηκα στην κερκυρα :lol:

 

παιδια σημαντικη ανακοινωση:λυπαμαι που το λεω αλλα ηρθε η ωρα να παψω να παιζω μπαλα βλεποντας τα ποδια μου και πρεπει να σηκωσω το κεφαλι μου μηπως και δω το γηπεδο :lol:

 

εχουμε ξεφυγει ρεεεεεεεε

χομπι μας ειναι η μουσικη και ευχαριστηση μας που την..παιζουμε

μην κολλατε ουτε σε ταμπελες ουτε σε εθνικοτητες.

εχω παθει πλακα με αυτα που διαβαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Haris είχα την τύχη να κληρονομήσω περίπου 100 δισκάκια 45 στροφών με γνήσιο λαϊκό και δημοτικό υλικό από τον πατέρα μου (μην αρχίσετε να μου την πέφτετε' date=' δυστυχώς δεν το έχω πια αυτό το υλικό). Αυτά τα δισκάκια τα έλιωσα πάνω σε ένα μικρό ηλεκτρόφωνο - σε αυτό το ηλεκτρόφωνο πρωτοέπαιξα και το Rubber Soul των Beatles. Έτσι - ενώ ήξερα ποια ήταν η κληρονομιά μου (κυριολεκτικά και μεταφορικά) - αποφάσισα για 10-15 χρόνια να αυνανίζομαι με κάθε άλλη μουσική παράδοση εκτός από τη δική μου. Αυτά τα 15 χρόνια θεωρούσα ιδιωτική μου υποχρέωση να μην δίνω σημασία στην κληρονομιά μου - αλλά μόνο στην κληρονομιά άλλων (εκεί πάει και το γέλιο στο οποίο αναφέρθηκα σε προηγούμενο ποστ). Και ναι μεν δεν υπήρχε λάσπη του μισισιπή για να πίνουμε, αλλά υπήρχε άφθονη κόκα-κόλα και άφθονα μάρλμπορο.

 

Πολλοί άλλοι ήταν και είναι σαν εμένα - εκούσιοι αποκυρηχτές της κληρονομιάς τους, αναζητούν κληρονομιές άλλων. Αυτό είναι το πρόβλημα. Αυτή είναι η πραγματική "φτώχεια". Και αυτά είναι τα ερωτήματα, τα οποία (επειδή εδώ συζητούμε) επιχειρούμε να εκλεπτύνουμε και σιγά-σιγά να τα λύσουμε.[/quote']

 

ΟΚ!Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις...Εξακολουθώ να σε βρίσκω λίγο υπερβολικό,αλλά μάλλον αυτό πηγάζει από την τάση να κάνουμε τον "δικηγόρο του διαβόλου" σε κάθε συζήτηση,αλλά και από τη διάθεσή σου να μας δώσει να καταλά βουμε κάποια πράγματα.

 

 

Και τι προτείνεις για να διορθωθεί το πρόβλημα;Πιστεύεις οι συνθήκες που ζούμε με τις παγκόσμιες αλληλεπιδράσεις και τα λοιπά παρελκόμενα,επιτρέπουν την δημιουργία κάτι ξεχωριστού με ελληνική ταυτότητα;

 

Και τι είναι αυτό το ξεχωριστό με ελληνική ταυτότητα;Έχετε δώσει κάποιο σχήμα στο μυαλό σας;Είναι η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων;Είναι η μουσική του Πορτοκάλογλου;Κάτι άλλο;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τι λέτε βρε αχρείοι, δεν υπάρχει επιχειρηματική πρόοδος στην Ελλάδα?

κάθε στενό έχει δυο τυροπιτάδικα(με την τυροπιτά 1 ευρω και τον καφέ 1,50...μάλλον έχει περισσότερα έξοδα για να παραχθεί)και δυο ψιλικατζίδικα.. έχετε και παράπονο!!!

τους ξένους τους έχουμε για την πλάκα μας,να φαντασθείτε αυτοί οι ηλίθιοι(οι ξενοι)όταν θέλουν να στρίψουν με το αυτοκίνητο τους ανάβουν φλας για να ειδοποιήσουν τον από πίσω η όταν θέλουν να αγοράσουν τσιγάρα παρκάρουν το αμάξι τους κανονικά και όχι μεσ’τη μέση του δρόμου κλείνοντας μια η δυο λωρίδες κυκλοφορίας όπως εμεις.

Ακόμη δεν έχουν καταλάβει οι άχρηστοι πως αυτά τα φωτάκια είναι μόνο όταν κερδίζει ο ολυμπιακός η παντρεύετε η ξαδελφη μας.

τι είπατε?? είναι επικίνδυνα αυτά ???ε και???

το πολύ πολυ,αν αντιδράσει ο πίσω (που παραλίγο να ξεκληρίσεις την οικογένεια του με την απότομη στροφή χωρίς φλας)να του ρίξεις και κανένα γαμο-σταυριδι από πάνω και ας μην φταιει... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

αρε νέο-ελληνα βλάκα!

(οι παρόντες εξαιρούνται…ελπίζω)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου