Προς το περιεχόμενο

Είναι ντροπη 55%


Aiolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα δεν είναι με τον Κραουνάκη ή την Νικολακοπούλου (τους οποίους θεωρώ γνήσιους εκφραστές της ιδεολογίας που επικρατούσε ανάμεσα στις κουλτουριάρες γκόμενες της Νομικής της δεκαετίας του 80, αίτινες και έχουν μνημονευθεί από τον Σαββόπουλο ως ψηφοφόροι του Κύρκου), αλλά με όλους τους υπόλοιπους, που ενώ λένε ότι ακούνε ροκ και ασπάζονται την "ιδεολογία" του, διαπιστώνεις πολύ εύκολα ότι δεν ξέρουν ούτε αγγλικά.

 

Εκεί που ο 20χρονος εγγλέζος θέλει να βγει έξω από το σπίτι και να ζήσει τη νιότη του, ο αντίστοιχος έλληνας ψάχνει να βρει τρόπο να πάρει αναβολή, πιέζει τη μάνα του να του έχει έτοιμα τα κεφταδάκια κατά τις 2μμ, πίνει νεσκαφέ των 5 ευρώ σε καφετέριες της πλάκας, θεωρεί ότι ζει στην καλύτερη χώρα του δυτικού κόσμου (ενω ζει στην χειρότερη), αποφεύγει να βγει στο εξωτερικό (εκτός αν πάει εκδρομή με την ποδοσφαιρική του ομάδα), πίνει σκατοποτά στα μπαράκια (όχι ότι ξέρει ποια είναι τα καλά ποτά) και ΑΣΦΑΛΩΣ θα γυρίσει στο σπίτι για να κοιμηθεί δίπλα στο δωμάτιο των γονιών του μέχρι την επόμενη μέρα το μεσημέρι.

 

Τώρα, εσείς θέλετε αυτός ο τύπος να γράψει ροκ ή να ζήσει ροκ; Πλάκα μου κάνετε; Εγώ θεωρώ απίθανο να εξακολουθεί να ακούει μουσική μετά τα 30 του ούτως ή άλλως.

 

Ο νεοέλληνας είναι τόσο ούφο, που αν το καλοσκεφτείς φίλε Aiolos θα χαρείς που δεν έχει σχέση με την σημαντικότατη μουσική κληρονομιά του, καθώς δεν θα ήταν σε θέση ούτε να την τιμήσει, ούτε να την επεκτείνει, ούτε τίποτε. Απλώς πλατσουρίζει στις λαϊκές μουσικές άλλων ανθρώπων, μην έχοντας απολύτως τίποτε να πει ο ίδιος: έτσι ακούει ραπ, παίζει μπλουζ, θέλει να κάνει d-j-ing, πηγαίνει σε σκυλάδικα, βλέπει πολύ τηλεόραση και γενικά έχει τα χάλια του τα μαύρα.

 

Οι έλληνες, εδώ και πολλά χρόνια αποτυγχάνουν να συνδέσουν τα τραγούδια τους με τη ζωή τους. ¶λλη ζωή ζούν και για άλλη ζωή τραγουδάνε. Αντιλαμβάνονται ως "σύνθεση" την συμμόρφωση με συνθετικά κλισέ και υφάκια. Δεν έχουν τα κότσια να μιλήσουν με ειλικρίνεια γι' αυτό που νιώθουν. Αν το κάνανε, τότε θα ήταν πραγματικά ροκ.

 

Υ.Γ. Να πω και κάτι για την Ελληνίδα: είναι ο μόνος εκπρόσωπος του ζωϊκού βασιλείου που όταν ακούγεται μουσική από τα ηχεία θεωρεί ότι είναι το "σύνθημα" για να ανοίξει το στόμα της και να μιλήσει για τις ανείπωτες ηλιθιότητες που την απασχολούν. Στα ενδιάμεσα των τραγουδιών, χαμηλώνει τον τόνο της φωνής της (μην καρφωθούμε κι' όλας), και αμέσως μόλις ξαναρχίσει η μουσική, αυτή ξαναρχίζει να μιλάει. Ο άρρεν έλληνας έχει την μεγάλη τιμή να εμπνέεται, να ποθεί, να ταίζεται και να συν-διασκεδάζει με τέτοια κτήνη, οπότε αυτό επιβαρρύνει ολέθρια την όποια προσπάθειά του να είναι ειλικρινής - πρώτα με τον εαυτό του και μετά με την κιθάρα του.[/i]

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμμ...

 

Καλά τα λες εν μέρει,αλλά δε νομίζω ο νεοέλληνας να έχει τόση διαφορά από τον νεοάγγλο,για παράδειγμα.Μπορεί ο ¶γγλος να μη ζει με τη μάνα του,αλλά η συμπεριφορά του είναι πλήρως ανάλογη με αυτή του εγχώριου μ@λ@κα.

 

Απλά αντί να ακούει "λαϊκά" (τα κακώς εννοούμενα) ,ακουει rock-pop-country και αντί να πηγαίνει στα σκυλάδικα γίνεται τύφλα κάθε Παρασκευή βράδυ.Δεν έχουν ιδέα τι γίνεται στον κόσμο,μαθαίνουν μόνο ότι λένε οι "δημοσιογραφοι" του δελτίου των 8.Γενικά το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να φάει και να γ@μήσει...

 

Αντίθετα,υπάρχουν,οι "άλλοι Έλληνες",οι "άλλοι ¶γγλοι,Γάλλοι,Πορτογάλοι".Αυτοί μπορούν να γράψουν γράψουν και μουσική και να ζήσουν στο εξωτερικό και να πάρουν πρωταθλήματα,να κάνουν ανακαλύψεις και πάει λέγοντας.

 

Όλα αυτά που αναφέρετε δεν είναι μόνο συμπτώματα του Νεοέλληνα,αλλά σημεία των καιρών.Απλά ενισχύονται από κάποια εγγενή χαρακτηριστικά της,όπως η πονηριά (καλώς και κακώς εννοούμενη) ,η αλαζονεία,ο ωχαδερφισμος κλπ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι οι φελλοί επιπλέουν (ή τουλάχιστον εμείς τους αφήνουμε να το κάνουν...)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ καλά τα λες, αλλά (και εσύ) εν' μέρει. Φίλε μου κάποια ερμηνεία πρέπει να υπάρχει για το γεγονός ότι άλλοι έχουν κινηματογράφο, μουσική, θέατρο κλπ και εμείς όχι. Μπορεί να υπερβάλλω λίγο - δες το σαν αντιστάθμισμα στην πλύση εγκεφάλου που μας κάνουν περί της ανωτερότητας του ΕΛΛΗΝΑΤΑ από το νηπιαγωγείο μέχρι σήμερα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΕ ΕΙΣΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ!!!!

 

Νομιζω οτι αυτα που γραφεις στο ποστ σου θα πρεπει να δημοσιευθουν ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ,ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΚΑΝΑΛΙΑ,ΜΑΝΑΛΙΑ κτλ γιατι αποτελουν την ωραιοτερη κοινωνικη ανάλυση για τον μεσο νεοέλληνα που εχω διαβασει ποτε!

 

Ευγε!!!!!!!!!!!!

 

Gangster θα σε λυπήσω αλλα ΟΛΑ τα βρεττανικα & αμερικανικα συγκροτηματα προέρχονται απο τις ΙΔΙΕΣ & ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ταξεις των χωρων τους με αυτες τις Ελλάδας πιστεψε με δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση η καθημερινοτα του μεσου Αγγλου η Αμερικανου με αυτη του Ελληνα (εχω ζησει & στις 2 χωρες)

 

Η μουσικη πηγαζει απο τον τροπο ζωης & για να το πω και πιο σκληρα με τον ΦΛΟΥΦΛΙΚΟ τροπο ζωης των περισσοτερων Ελληνων ροκ δεν βγαινει... :wink:

 

Υ.Γ. Το καλοκαιρι ειχα την τυχη να συμπαραθερισω και να κανω παρεα για μια εβδομαδα με τους Green Day στη Σαντορινη.

Πιστεψε με οι συνθηκες,οι εμπειριες τους & ο τροπος ζωής τους ΜΟΝΟ στις ΗΠΑ υπάρχουν & για αυτο άλλωστε εγιναν αυτοι που εγιναν.

Οπως μου ειπε και ο ιδιος ο τραγουδιστης τους "YOU CAN'T DO ROCK N ROLL WITHOUT YOUR BACK IN THE WALL!!"

O νοων νοειτω... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow!, ειλικρινα χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι με τον τροπο σκεψης σου σε αυτο το forum. δεν μπορουσες να τα περιγραψεις καλυτερα :wink:

 

το θιεμα ειναι κατα ποσο τα αντιλαμβανομναστε ολα αυτα. ας πουμε εμενα μου πηρε 22 χρονια ζωης να αντιληφθω οτι ειμαι ενα κακομαθημενο κω@#παιδο απολυτ εξαρτουμενο απο τον μπαμπα και την μαμα. απο δω και περα τι γινεται ομως??

βεβαια απο την αλλη, δεν θα ηθελα να ειμαι "rock"(τον συχαινομαι αυτον τον ορο) :twisted: , αν αυτο σημαινει οτι θα επρεπε να ενστερνιστω ολο το attitude του κωλοπαιδισμου των 70's , και χαιρομαι που οι o mick jagger και οι αφοι gallaher δεν ειναι προτυπα μου.προτιμω να θαυμαζω ατομα οπως ο θανασης παπακωνσταντινου, και δεν εννοω μουσικα(διαβαστε 2-3 συνεντευξεις του και θα καταλαβετε τι εννοω)

για μενα παντα ο ορος rock ηταν νεκρος. ποσοι απ αυτους που συμμετειχαν στο summer of love η στο woodstock, σημερα ψηφιζουν μπους?? ποσοι συνεχιζουν να ακουνε μουσικη??(οχι την ιδια, γενικα μιλαω)

ελπιζω ο συλλογισμος μου να μην ειναι ατοπος, αλλα μεσα σε τοσες εξελιξεις καθημερινα, σε τοσες ριζοσπαστικες αλλαγες στην ξαθημερινοτητα μας τετοιες ορολογιες δεν χωρανε πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αντίστοιχος έλληνας ψάχνει να βρει τρόπο να πάρει αναβολή' date=' πιέζει τη μάνα του να του έχει έτοιμα τα κεφταδάκια κατά τις 2μμ, πίνει νεσκαφέ των 5 ευρώ σε καφετέριες της πλάκας, θεωρεί ότι ζει στην καλύτερη χώρα του δυτικού κόσμου (ενω ζει στην χειρότερη)[/quote']

 

για εμενα παντως ειναι η καλυτερη και οχι η χειροτερη.εχω ταξιδεψει σε παρα πολλα μερη του εξωτερικου και σαν την ελλαδιτσα μας παιδια δεν υπαρχει..οκ εχουμε πολλα κακα αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα λεγοντας οτι ειμαστε η χειροτερη χωρα του δυτικου κοσμου :wink:

για εμενα η ελλαδα ειναι παραδεισος ωρες ωρες.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ που λες eye συμφωνω εν μερη τελικα....em.icon.wink.png

βασικα οχι οτι δεν καταλαβα με ποιο νοημα ειπες οτι ειμαστε οι χειροτεροι του δυτικου κοσμου...em.icon.wink.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νεοέλληνας είναι τόσο ούφο, που αν το καλοσκεφτείς φίλε Aiolos θα χαρείς που δεν έχει σχέση με την σημαντικότατη μουσική κληρονομιά του, καθώς δεν θα ήταν σε θέση ούτε να την τιμήσει, ούτε να την επεκτείνει, ούτε τίποτε. Απλώς πλατσουρίζει στις λαϊκές μουσικές άλλων ανθρώπων, μην έχοντας απολύτως τίποτε να πει ο ίδιος: έτσι ακούει ραπ, παίζει μπλουζ, θέλει να κάνει d-j-ing, πηγαίνει σε σκυλάδικα, βλέπει πολύ τηλεόραση και γενικά έχει τα χάλια του τα μαύρα.

 

με παιρνει και εμενα η μπαλλα δηλαδη;; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ΄αρέσει ρε φιλαράκια' date=' που όλοι σας έχετε ξεκάθαρη άποψη για το τι είναι ροκ!

No harm feelings, ah?[/quote']

 

βασικα...δεν εχεις και αδικο.

εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει ουτε να το συζητησω(να μου πειτε τοτε γιατι εκανα Post...ελα ντε; ) και τοσο αυτο το θεμα ουτε νομιζω οτι χρειαζεται απαραιτητα να βγει μια ακρη και ενας"ορισμος" για το τι ειναι ροκ.ουτε χρειαζεται να βγαζουμε ολους τους αλλους λαους γαματους και εμας τους ελληνες τους χειροτερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου