Προς το περιεχόμενο

Είναι ντροπη 55%


Aiolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"ελληνικη μουσικη, το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο εινα οπως ειπε και ο σεβαστος φιλος παραπανω ρεμπετικη, παραδοσιακη, ηπειρωτικη , μουσικη κρητης ,ποντιακη. αρκετα πλουσια ειδη που κουβαλανε ιστορια ετων.. θα ηθελα την εξελιξη της και οχι τη στασιμοτητα της."

 

Εμένα πάλι, μου έρχονται στο μυαλό ο Θεοδωράκης, ο Χατζηδάκης, ο Σαββόπουλος, ο Μικρούτσικος, το νέο κύμα, ο Σκαλκώτας, ο Χρήστου, ο Ξενάκης και ένα κάρο άλλοι παλιότεροι και μη (μεταξύ των οποίων και οι Socrates, ο Σιδηρόπουλος, οι Τρύπες κ.λπ.) που διαμόρφωσαν και διαμορφώνουν τη σύγχρονη ελληνική μουσική. Γιατί όλοι οι παραπάνω είναι τμήμα της ελληνικής μουσικής, όσο είναι και η Γερακίνα.

 

Η παραδοσιακή μουσική δεν έχει ανάγκη να εξελίσσεται ούτε να αλλάζει. Είναι αυτή που είναι, όπως πήρε μορφή κάτω από τις συνθήκες που τη δημιούργησαν, οι οποίες ελάχιστη σχέση έχουν με τις σημερινές. Ο κύκλος της εξέλιξής της έχει κλείσει, και το μόνο που χρειάζεται είναι να αναπαράγεται ως έχει για να παραμένει ζωντανή.

 

Αυτό όμως που μπορεί να κάνει είναι να ενσωματώνεται και να επιδρά στη σημερινή μουσική. Δυστυχώς το μεγαλύτερο τμήμα αυτής της επίδρασης πηγαίνει χαμένο στις λαϊκοποπ αηδίες - τις οποίες, για να αναφερθώ και στο θέμα του thread, δεν είναι ντροπή να παίζεις, είναι όμως αντιδημιουργικό και κουραστικό, όπως θα ήταν αν ζούσες στο εξωτερικό και έπαιζες με τη Britney...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

είναι όμως αντιδημιουργικό και κουραστικό' date=' όπως θα ήταν αν ζούσες το εξωτερικό και έπαιζες με τη Britney...[/quote']

Εγώ πάλι, αν ήθελα να κάνω καριέρα ως session player, θα χαιρόμουν πολύ να έπαιζα με τη Britney.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι' date=' αν ήθελα να κάνω καριέρα ως session player, θα χαιρόμουν πολύ να έπαιζα με τη Britney.[/quote'] Χμμμ, ακούγεται λίγο σαν ερωτική φαντασίωση, οπότε προσυπογράφω.. :wink:

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με τη Shakira...Και αν δε με ήθελε σα μουσικό,θα ...θυσιαζόμουνα και θα γινόμουνα αμπιγιέζ της...!!!

;)

 

sh_002.jpg

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι' date=' αν ήθελα να κάνω καριέρα ως session player, θα χαιρόμουν πολύ να έπαιζα με τη Britney.[/quote'] Χμμμ, ακούγεται λίγο σαν ερωτική φαντασίωση, οπότε προσυπογράφω.. :wink:

Κάθε άλλο, ίσα-ίσα που δεν είναι του γούστου μου (Καλά!!! Μη βαράτε!!! Μάλλον δε θα της έλεγα και όχι...). Αλλά:

 

1) Τα λεφτά δε θα'ταν άσχημα (BTW, Κώστα, η Gwen σε πλήρωνε καλά; :lol: )

 

2) Η εμπειρία του να παίζεις σε τεράστια venues με αρχι***τους session players.

 

3) Μάλλον το να παίζεις κι εσύ μαζί της δείχνει ότι είσαι τουλάχιστον καλός για να σε εμπιστεύεται η ίδια/ο παραγωγός/tour manager/whatever... :wink:

 

4) Η πρόκληση του να βγουν αυτές οι φοβερές παραγωγές live.

 

(Το παιχνίδι ξαναρχίζει...)

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ειναι λαθος να ψαχνουμε να ανακαλυψουμε την Ελληνικότητα στην μουσικη μεσα απο τα στοιχεια της και απο τα χαρακτηριστικά της (τρόποι, αρμονια, ενορχηστρωση κ.λ.π.). Αυτα ειναι απλως γνωσεις και εφοδια που τα χρησιμοποιούν η μιμουνται ΟΛΟΙ, "καλοι και κακοι, ωραίοι και ασχημοι"

Πιστευω οτι για να ανακαλυψει κανείς το νημα της Ελληνικότητας, πρεπει πρώτα να ανακαλυψει και να αφουγραστεί... ή να μπολιασει,

τον "Ελληνισμό" μεσα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να καταθεσω κιεγω την προσωπικη μου εμπειρια , γιατι ειδα κιαλλους

με 'κοινες ριζες' .

 

αισθανομαι παραδοση για μενα τους deep purple, lynard skynard ,bad company ολα τα classic rock 70-80 . Ρεμπετικα, νησιωτικα , λαικα

δεν τα υποτιμω σαν μουσικα ειδη ,ισα ισα τα σεβομαι , αλλα

στα αυτια μου ηχουν 'εκτος' . Ειδικα ορισμενα , και μονο το ακουσμα

τους μου προκαλει 'ναυτια' και ενα αισθημα ' κακομοιριας' .

Μπορω να τα ακουσω σαν 'φολκλορ'- backround σε καποια

ψησταρια αλλα τιποτε παραπανω .

 

αυτο δεν σημαινει , οτι δεν εχουν αξια , η οτι για καποιους δεν

σημαινουν πολλα.

 

για μενα η μουσικη ειναι σαν την μαγειρικη , δεν αρεσουν σε ολους

τα μεξικανικα , ουτε τα κινεζικα ,και παει λεγοντας

 

αυτα

alp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου