Προς το περιεχόμενο

Τόνος Φωνής


Casius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

 

Είμαι, ας το πουμε, κιθαριστας. Μαθαίνω δηλαδή εδώ και τρία χρόνια ηλεκτρική κιθάρα. Παίζω όμως και ακουστική. Τελευταία αντιμετωπίζω ένα προβλημα:

 

Εχω μάθει κάποια ωραία ακουστικά κομμάτια και θα ηθελα να τα συνοδέψω με την φωνη μου έτσι ώστε όταν τα παίζω να τα απολαμβάνω περισσότερο. Έλα μου ντε που δεν είμαι καλλίφωνος...  ::) Υπάρχει κανένας τρόπος όμως ώστε να βρω τον τόνο που αποδίδει καλύτερα η φωνή μου για να τα "σκοτώνω" όσο το δυνατόν λιγότερο?

 

Θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΦΥΣΙΚΑ & υπαρχει & τον ακολουθουν εδω και ...αιωνες ΟΛΟΙ οι...κακοφωνοι τροβαδουροι τυπου Dylan & Neil Young,αγοραζεις ενα ΚΑΠΟΤΑΣΤΟ και δοκιμαζεις τα τραγουδια σου σε διαφορετικες θεσεις πανω στην ταστιερα παιζοντας τα ιδια ακριβως ανοιχτα ακκορντα.

E,δε μπορει σε καποιους τονους θα σοναρει η φωνη σου καλυτερα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΥΣΙΚΑ & υπαρχει & τον ακολουθουν εδω και ...αιωνες ΟΛΟΙ οι...κακοφωνοι τροβαδουροι τυπου Dylan & Neil Young,αγοραζεις ενα ΚΑΠΟΤΑΣΤΟ και δοκιμαζεις τα τραγουδια σου σε διαφορετικες θεσεις πανω στην ταστιερα παιζοντας τα ιδια ακριβως ανοιχτα ακκορντα.

E,δε μπορει σε καποιους τονους θα σοναρει η φωνη σου καλυτερα.

 

πες μου πως κάνεις πλακα, σε ΙΚΕΤΕΥΩ  :'(

 

και ως προς Dylan/Young κακόφωνους  :o

 

και ως προς "βάλε καποτάστο και όλο και κάπου θα βγεις καλλίφωνος" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gdevelek σοβαρα τωρα μαλλον εσυ μας κανεις πλακα.

 

Ο Dylan ειναι κατα κοινη αποδοχη απο τους πιο αφωνους tone deaf  ανθρωπους που περασαν απο τον πλανητη γη. Αυτο ομως δεν τον μειωνει ΚΑΘΟΛΟΥ ως τραγουδιστη, καθοτι δεν ακουμε dylan για την ωραια τη φωνη του αλλα για αλλους λογους.

 

Οσο για το καποταστο, ο ανθρωπος θελει να βρει το range της φωνης του. Και του προτεινε ο SF να δοκιμασει ενα τραγουδι σε καθε δυνατο κλειδι να δει σε ποιο του ακουγεται καλυτερα. Τι δεν καταλαβες? Τι σου φαινεται παραλογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διαπύστωση: Όταν ξεκίνησα να κάνω σολφεζ και ντικτέ (δεν είμαι σίγουρος για τις ορολογίες, στην ουσία απλά χρησιμοποιώ το earmaster pro και τραγουδάω ''μαζί'' με την κιθάρα ακκόρντα -1ες,3ες,5ες,7ες- και μελωδίες) παρατήρησα το εξής φαινόμενο, μπορούσα να ακουλουθήσω (φωνιτικά) πάρα πολλά κομμάτια και σιγά σιγά βλέπω να απελευθερώνεται ακόμη περισσότερο η φωνή μου (εύκολη νότα για μένα πάντως είναι η F και C, αν και νομίζω οτι απο ένα σημείο και μετά μπορείς να τραγουδήσεις οποιαδήποτε τονικότητα φυσικά στα πλαίσια οκτάβας-στην περίπτωσή μου).

Οπότε εκτός απο το καποτάστο που είναι και αυτό λύση μπορείς σιγά σιγά και υπομονετικά να δουλέψεις και συ έτσι.. Θα εκπλαγείς απο το αποτέλεσμα και απο τα αυτιά σου (στο πόσα θα αντιλαμβάνωντε όταν ακούς μουσική-ά)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gdevelek σοβαρα τωρα μαλλον εσυ μας κανεις πλακα.

 

Ο Dylan ειναι κατα κοινη αποδοχη απο τους πιο αφωνους tone deaf  ανθρωπους που περασαν απο τον πλανητη γη. Αυτο ομως δεν τον μειωνει ΚΑΘΟΛΟΥ ως τραγουδιστη, καθοτι δεν ακουμε dylan για την ωραια τη φωνη του αλλα για αλλους λογους.

 

Οσο για το καποταστο, ο ανθρωπος θελει να βρει το range της φωνης του. Και του προτεινε ο SF να δοκιμασει ενα τραγουδι σε καθε δυνατο κλειδι να δει σε ποιο του ακουγεται καλυτερα. Τι δεν καταλαβες? Τι σου φαινεται παραλογο?

 

πες μου τώρα πως στο "One more cup of coffee"  ο τύπος είναι άφωνος... ΕΛΕΟΣ...

 

εδώ και πολλά χρόνια τραγουδάει πολύ άσχημα, δεν ξέρω γιατί, ωστόσο μέχρι να το πάθει αυτό έβγαλε κάπου 15 δίσκους...

 

 

ως προς το δεύτερο θέμα

 

ο φίλος ΔΕΝ είπε "δυσκολεύομαι να τραγουδήσω Κοέν γιατί είναι πολύ μπάσος", οπότε ΝΑΙ το σωστό είναι να το ανεβάσει ώστε να το φέρει στο range της δικιάς του φωνής  (ή το αντίστροφο με τον μακαρίτη τον τζάκο)

 

είπε "είμαι κακόφωνος", δηλαδή δεν μπορεί να ακολουθήσει τη μελωδία

 

αυτό ΔΕΝ βελτιώνεται μετακινώντας το range... με τίποτε... ο κακόφωνος παραμένει κακόφωνος σε οποιοδήποτε εύρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό ΔΕΝ βελτιώνεται μετακινώντας το range... με τίποτε... ο κακόφωνος παραμένει κακόφωνος σε οποιοδήποτε εύρος

 

Σίγουρα δεν θα είμαι και η πρώτη φωνή ούτε έχω αυτοσκοπό θα γίνω κάτι τέτοιο. Ένα τόνο προσπαθώ να βρώ έτσι ώστε, όπως είπα, να το "σκοτώνω" το δυνατόν λιγότερο όταν τραγουδώ κάποια αγαπημένα κομμάτια. Ο Σούπερφανκ δεν μου δώσε μια τεχνική για να γίνω καλλίφωνος. Εξ' άλλου και οι λιγότερο προικισμένες φωνές δεν έχουν έναν τόνο που αποδίδουν καλύτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαλαμβάνω, αν το πρόβλημά σου είναι ότι δεν φτάνεις αρκετά χαμηλά (ή ψηλά) για να τραγουδήσεις παράλληλα με το στέρεο καθως τραγουδά ο Α ή ο Β, τότε σίγουρα ανεβοκατεβάζοντας το εύρος με ένα καποτάστο θα βρεις τη λύση

 

αν όμως το πρόβλημά σου είναι ότι αντί για ντο σου βγάινει ντο δίεση, ή κάτι ανάμεσα σε ντο και σε ντο δίεση, δεν θα πετύχεις κάτι με το καποτάστο

 

τι ακριβώς από τα δύο σου συμβαίνει;  ??? το έχεις προσδιορίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου