Προς το περιεχόμενο

Ροκ και στίχος


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεχνάς το βασικό. Δεν κάνουμε μουσική για να την δείξουμε σε οποιοδήποτε κοινό, κάνουμε μουσική για να εξωτερικεύσουμε κάποια πράγματα, και από κει και πέρα, είτε από ψώνιο, είτε λόγω επαγγέλματος είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο, την βγάζουμε στο κοινό. Δεν νομίζω ότι το ποιος θα ακούσει ή σε ποιον θα αρέσει η μουσική μας θα έπρεπε να πιο βασικό από το να γουστάρουμε εμείς οι ίδιοι αυτό που κάνουμε. Οπότε επαναλαμβάνω. Η γλώσσα δεν έχει σημασία.

 

edit:@marathon: κατ αρχάς σε ευχαριστώ, αλλά δεν είναι αυτό που έχει σημασία. Εξ άλλου, αν θέλεις να κάνεις κάτι αξιόλογο έξω, βγαίνεις απευθείας και ξεκινάς εκεί. ;)

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τίποτα δεν αποκλείεται...εδώ πήγε η Βίσση στο Royal Albert Hall...και ο Σπανουδάκης...και ο Πάριος...φίλε JohnyOh μην τον ακούς, συνέχισε να προσπαθείς (και να ελπίζεις).

 

 

Εχεις απολυτο δικιο,το ειχα ξεχασει,νομιζω πηγε και ο Πανταζης...  

 

Δεν νομίζω ότι το ποιος θα ακούσει ή σε ποιον θα αρέσει η μουσική μας θα έπρεπε να πιο βασικό από το να γουστάρουμε εμείς οι ίδιοι αυτό που κάνουμε. Οπότε επαναλαμβάνω. Η γλώσσα δεν έχει σημασία.

 

αν το θετεις ετσι παω πασο,προσωπικα ομως προτιμω να με ακουν και να μη παιζω για τον εαυτο μου  (και σιγουρα αν μιλησω στη ΓΛΩΣΣΑ μου θα με ακουσουν ΠΟΛΥ περισσοτεροι ανθρωποι).

 

επισης ως ..τελειομανης ;D... θελω να γραφω οσο πιο καλους στιχους μπορω,αρα εξ'ορισμου ΠΡΕΠΕΙ  να γραφω στη γλωσσα που γνωριζω ΚΑΛΥΤΕΡΑ.Τωρα αν γνωριζα καλυτερα αγγλικα απο ελληνικα ισως το σκεφτομουν.... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εκτος κι αν ,οπως πολλα γκρουπ νομιζουν,οι στιχοι ειναι απλα ...ΚΑΤΙ που βαζουμε πανω στη μουσικη για να..ακουγεται... ;D)

 

Γνωρίζεις πλέον (υποθέτω) ότι είμαι υπέρμαχος της ουσιαστικής συνύπαρξης του στίχου με τη μελωδία.

Το ουσιαστικό όμως συνίσταται, πέραν της ουσίας των στίχων και στην συμβολή τους στην ευρύτερη λειτουργικότητα της επιλεγμένης φόρμας.

Δεν είναι λίγες (τουναντίον) οι περιπτώσεις στις λαικές φόρμες (Βλ. δημοτικό τραγούδι, reggae, blues, ρεμπέτικο) ο στίχος να μην είναι ακριβώς το δυνατότερο στοιχείο όταν αυθύπαρκτα απομονωθεί αλλά συμβάλλει τα μέγιστα όταν ενυπάρχει με τη μελωδία.

Δεν είναι λοιπόν απίθανο όταν επιλέγεις να εκφραστείς μέσω κάποιας φόρμας να επιλέγεις και τις νόρμες της συγκεκριμένης.

Το αν το κάνεις καλά ή άσχημα είναι πάντα υπό αίρεση.

Οπως επίσης και το συστατικό που έχει αγνοηθεί, είναι ποιός και αν έχει τη διάθεση να ακούσει αυτό που έχεις να πεις.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο στίχος να μην είναι ακριβώς το δυνατότερο στοιχείο όταν αυθύπαρκτα απομονωθεί αλλά συμβάλλει τα μέγιστα όταν ενυπάρχει με τη μελωδία

 

φυσικα, για αυτο αλλωστε ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να "φερεις" με ΕΠΙΤΥΧΙΑ ("αισθητικη" επιτυχια εννοω) την επιρροη μιας "ξενης" μουσικης (π.χ. του ροκ) σε ενα ΕΛΛΗΝΙΚΟ "μουσικο ιδιωμα" (με ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ στιχους φυσικα)  & φυσικα ΑΔΥΝΑΤΟΝ να υπαρξει πραγματικα "ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ" ,ηλεκτρικη μουσικη με ελληνικους στιχους ναι,"ελληνικο ροκ" ομως οχι.

 

αυτο λεω και εγω τοση ωρα.

 

το 99% των τραγουδιων στον ΠΛΑΝΗΤΗ "σε αγαπω" ή "δεν μπορω να ζησω τωρα που με αφησες" λενε,το ΠΩΣ το λενε ειναι το θεμα...

 

για αυτο και ειναι ΑΣΤΕΙΟ να θεωρουμε ΘΕΟ εναν AΓΓΛΟ (τον Lennon) που λεει "Love me do" & .."υποδεεστερο" εναν...ζεϊμπεκοσκυλα που λεει "Αυτη η νυχτα μενει"....και οι δυο ΜΑΜΑΤΑ το λενε....

 

Οπως επίσης και το συστατικό που έχει αγνοηθεί, είναι ποιός και αν έχει τη διάθεση να ακούσει αυτό που έχεις να πεις.

 

τοτε μαλλον θα πρεπει να επανεξετασεις τις..επιλογες σου... ;D ;D,αν δεν βρισκεις καποιον που να θελει να ακουσει αυτα που εχεις να πεις (κατι που αλλωστε συμβαινει και με τα περισσοτερα αγγλοφωνα γκρουπ που παραπονιουνται για την...αδικη αντιμετωπιση τους απο τους...ζεϊμπεκοσκυλαδες...συμπατριωτες τους...οι οποιοι αντι να τους ακουν ολημερις,καθονται και ακουνε...ακουσον-ακουσον..τραγουδια που ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ τι λενε....(αν ειναι δυνατον δηλ.) ;D) κανεις κατι ΛΑΘΟΣ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε μαλλον θα πρεπει να επανεξετασεις τις..επιλογες σου... ;D ;D,αν δεν βρισκεις καποιον που να θελει να ακουσει αυτα που εχεις να πεις (κατι που αλλωστε συμβαινει και με τα περισσοτερα αγγλοφωνα γκρουπ που παραπονιουνται για την...αδικη αντιμετωπιση τους απο τους...ζεϊμπεκοσκυλαδες...συμπατριωτες τους...οι οποιοι αντι να τους ακουν ολημερις,καθονται και ακουνε...ακουσον-ακουσον..τραγουδια που ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ τι λενε....(αν ειναι δυνατον δηλ.) ;D) κανεις κατι ΛΑΘΟΣ.

Δεν με προσέχεις Νίκο. Ακριβώς αυτό λέω.

Αν δε σ' ακούει κανείς, μάζεφτα και σπίτι. Αν όμως υπάρχει κοινό, όσο είναι αυτό, κάντο.

 

Τώρα γιατί η εμπάθεια για το Ελληνικό ροκ δεν την καταλαβαίνω.

Ναι, ακούγεται σαν αστείο

Ναι, με μέτρο αλλες χώρες, είναι σχεδόν ανύπαρκτη

Ναι, αλλού πατάει κι αλλού βρίσκεται

Ναι, καλά καλά δεν φτιάχθηκε αλλά ακόμα ψάχνεται

 

Αλλά ότι επίθετα κι αν προσδώσεις σε αυτούς, υπήρξαν. Και υπάρχουν (αν και δεν έχω τόση επαφή πλέον)

Είτε Πιλαλί, Πουλικάκος, Σιδηρόπουλος, Τζιμάκος, Τρύπες, Σπαθιά και δεκάδες άλλα γκρουπάκια με μικρή, μεγάλη, αστεία, κι ότι θες συνεισφορά σε απαράδεκτες τρύπες ιδρώναν και παίζαν ένα παιχνίδι που ήταν εκ προοιμίου χαμένο αλλά αποτέλεσαν ένα κομμάτι αυτό που αυτάρεσκα θέλουμε να αποκαλούμε Ελληνικό ροκ στο οποίο θα ήθελα να συμμετέχω αλλά ποτέ μου δεν κατάφερα.

Αλλά μια μπυρίτσα θα τη πιώ ακούγοντας κι ένα παλαμάκι θα το δώσω.

Οχι από υποχρέωση ή εθνικοφροσύνη ή λύπηση.

Απλώς γιατί ενίοτε με κάνουν και γουστάρω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με προσέχεις Νίκο. Ακριβώς αυτό λέω.

 

Nαι ρε συ το καταλαβα και συμφωνω απολυτα..απλα το...αναλυω λιγο παραπανω.. ;D(δυσκολος τελικα ο ιντερνετικος λογος)

 

Αλλά ότι επίθετα κι αν προσδώσεις σε αυτούς, υπήρξαν. Και υπάρχουν (αν και δεν έχω τόση επαφή πλέον)

Είτε Πιλαλί, Πουλικάκος, Σιδηρόπουλος, Τζιμάκος, Τρύπες, Σπαθιά και δεκάδες άλλα γκρουπάκια με μικρή, μεγάλη, αστεία, κι ότι θες συνεισφορά σε απαράδεκτες τρύπες ιδρώναν και παίζαν ένα παιχνίδι που ήταν εκ προοιμίου χαμένο αλλά αποτέλεσαν ένα κομμάτι αυτό που αυτάρεσκα θέλουμε να αποκαλούμε Ελληνικό ροκ στο οποίο θα ήθελα να συμμετέχω αλλά ποτέ μου δεν κατάφερα.

Αλλά μια μπυρίτσα θα τη πιώ ακούγοντας κι ένα παλαμάκι θα το δώσω.

Οχι από υποχρέωση ή εθνικοφροσύνη ή λύπηση.

Απλώς γιατί ενίοτε με κάνουν και γουστάρω.

 

φυσικα και τους περισσοτερους απο αυτους τους σεβομαι και τους γουσταρω,ΔΕΝ ειναι ομως ΡΟΚ κατα την ταπεινη μου γνωμη αλλα συγχρονη ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ (και για αυτο αλλωστε και εχουν ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ),και ουδεμια εμπαθεια δεν εχω με αυτους (ισως εχω με τους...ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟΥΣ ...."αγγλοφωνους"..που δεν βαζουν τον.... απαυτο τους κατω να δουλεψουν με ΕΛΛΗΝΙΚΟ στιχο  ωστε να ΓΙΝΟΥΝ σαν και αυτους.... ;D μια και καμμια τριανταρια γκρουπ το ιδιο σημαντικα/καλα με  τα Σπαθια,τις Τρυπες,τις Ταξιαρχιες ,τα Κρινα και καποιους αλλους  δεν θα κακοπεφτανε στην χωρα μας...ισα-ισα ετσι σιγα-σιγα θα ακουγε και ο ΠΟΛΥΣ κοσμος ΚΑΛΗ μουσικη )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα άποψη. Είναι θέμα εννοιολογικής ανάλυσης.

"Τι είναι το ροκ" ;

Προς συζήτηση.

Μελλοντική  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ δεν έχω καθαρή άποψη επι του θέματος διότι ναι μεν προσωπικά πιστεύω πως μία ελληνική μπάντα χρειάζεται ελληνικό στίχο αλλά από την άλλη δεν μπορώ να σεβαστώ ΜΠΑΝΤΑΡΕΣ που είναι από Ελλάδα και έχουν αγγλικό στίχο αρχίζοντας από τους Socrates και τους Nightstalker και καταλήγοντας σε Potergeist, Routes, Lucky Funeral, Maplerun, Lord13, Mad Leaf, Sugah Galore, Dive, Cube...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......αλλά από την άλλη δεν μπορώ να σεβαστώ ΜΠΑΝΤΑΡΕΣ που είναι από Ελλάδα και έχουν αγγλικό στίχο

Γλώσσα λανθάνουσα.........  ;D

 

καταλήγοντας σε Potergeist, Routes, Lucky Funeral, Maplerun, Lord13, Mad Leaf, Sugah Galore, Dive, Cube...

???

Προφανώς έχω χάσει την επαφή μου με την σύγχρονη σκηνή.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ δεν έχω καθαρή άποψη επι του θέματος διότι ναι μεν προσωπικά πιστεύω πως μία ελληνική μπάντα χρειάζεται ελληνικό στίχο αλλά από την άλλη δεν μπορώ να σεβαστώ ΜΠΑΝΤΑΡΕΣ που είναι από Ελλάδα και έχουν αγγλικό στίχο αρχίζοντας από τους Socrates και τους Nightstalker και καταλήγοντας σε Potergeist, Routes, Lucky Funeral, Maplerun, Lord13, Mad Leaf, Sugah Galore, Dive, Cube...

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΩ!!!!!!!

(ενα μικρό λαθάκι τι κάνει ε?)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου