Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για μικρόφωνο all around for ultra low budget


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/rode_m3.htm

 

το χρησιμοποιω στο δωματιο μου,οπου ηχογραφω κλασσικες κιθαρες,ακουστικες,και φωνη,ακομα και ηλεκτρικη.πολυ βολικο μιας και ειναι ...πως να το πω....αρκετα κατευθυντικο

 

 

+123456789 

το εχω και εγω κ απολυτα ικανοποιημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το κακό είναι ότι δεν το βλέπω άμεσα διαθέσιμο πουθενά (skroutz.gr) και το χρειάζομαι εως Σάββατο. Καμιά εναλλακτική λύση πάντα σε αυτό το budget ?

 

Επίσης να ρωτήσω, δυναμικά mics όπως π.χ. το shure sm57-58 δεν κάνουν για ηχογράφηση εντός κλειστού χώρου ? όπως π.χ. σπίτι ? δηλαδή τι διαφορά έχει η φωνή ας πούμε από εναν που τραγουδα σπίτι ή σε έναν κλειστό χώρο με έναν που τραγουδά live σε ότι αφορά στο mic ? για τους ενισχυτές να το καταλάβω, είναι άλλη η ένταση του ήχου προφανώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το Rode m3 δεν είναι διαθέσιμο σε κανένα μαγαζί

 

Αναγκαστικά και επειδή το επείγομαι, μήπως να πάω σε κάποιο shure SM57 ?

 

Διευκρινίζω ότι πρόκειται για ηχογράφηση σε κλειστό χώρο (σπίτι), αλλά κάθε όργανο ξεχωριστά (σε κάρτα ήχου) και τα φωνητικά επίσης ξεχωριστά. Δηλαδή θα ηχογραφηθούν ένα ένα.

 

Τι λέτε ?

 

Επίσης αν κανείς από Αθήνα πουλάει κάποιο shure sm57 (αν και εφόσον κάνει γιαυτή τη δουλειά), ας μου στείλει ένα pm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To SM57 που το εχω δοκιμάσει για φωνή σε πρόβα δεν μου άρεσε, ήταν κάπως μουντό. Αν θέλεις για αυτή τη δουλειά ( ηχογράφηση φωνής - ακουστικού οργάνου ) θα πάς σε πυκνωτικό μικρόφωνο και μάλιστα μεγάλου διαφράγματος για να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Αν πάς σε δυναμικό κοίτα για κάνα Beta της Shure, το οποίο θα σου κάνει τι δουλειά στα live αλλά στο recording θα βλέπεις πολλά κενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το κακό είναι ότι το βιάζομαι αρκετά. Δηλαδή, μέχρι το Σάββατο πρωι. Είχα καταλείξει στο rode m3 αλλά δυστυχώς έχει εξαντληθεί από παντού.

 

Σκέφτηκα το shure sm57 επειδή κιθάρα και φωνητικά θα ηχογραφηθούν ξεχωριστά (ένα ένα), αλλά και εγώ έχω διαβάσει ότι στα φωνητικά είναι λίγο μουντό όπως λες.

 

Η κιθάρα (ηλεκτρική) θα ηχογραφηθεί με μικρόφωνο μπροστά σε ενισχυτή οπότε δεν ξέρω αν το πυκνωτικό είναι απολύτως αναγκαίο.

 

Θα πάω σε λίγο κέντρο Αθήνα και θα ήθελα 2-3 προτάσεις, μην με αρχίσουν οι πωλητές τα δικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου