Προς το περιεχόμενο

PRS standard 24- γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...

 

θα ήθελα τι γνώμη σχετικά με τη συγκεκριμένη κιθάρα από καποιον που την έχει χρησιμοποιήσει...

 

με ενδιαφέρει η αναφορά σε πρόσφατες-καινούριες σειρές και όχι σε σειρές πχ του 86...

 

θεώρειται ότι σε χαμηλό κούρδισμα (πχ ένα τόνο κάτω) θα ανταποκρινόταν καλά?

 

με ενδιαφέρει κυρίως ο ήχος του HFS σε κούδισμα πχ ένα τόνο κάτω....

και πως θα χαρακτηρίζατε το ήχο σε σχέση με την αντίστοιχη custom 24...

 

έχω ήδη μία πολύ συγκεκριμένη άποψη αλλά μία δεύτερη θα με ενδιέφερε πολύ....

 

thanx

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μαγνητες της PRS δεν ειναι και για πολλα πολλα. δεν εχουν αρκετο Output και λασπωνουν σε high gain και συ μαλλον θες να παιζεις μεταλ. Αρα αμα επιλεξεις prs θα πρεπει αργα η γρηγορα να τους αλλαξεις.

Επισης ειναι προτιμοτερο οταν θες να παιζεις ενα τονο κατω να επιλεξεις κιθαρα με 25,5 scale.

Αυτα καθαρα τεχνικα.

Αμα σου αρεσει τοσο πολυ παρτη να

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μαγνητες της PRS δεν ειναι και για πολλα πολλα. δεν εχουν αρκετο Output και λασπωνουν σε high gain και συ μαλλον θες να παιζεις μεταλ. Αρα αμα επιλεξεις prs θα πρεπει αργα η γρηγορα να τους αλλαξεις.

Επισης ειναι προτιμοτερο οταν θες να παιζεις ενα τονο κατω να επιλεξεις κιθαρα με 25,5 scale.

 

Θα διαφωνήσω.

Οπως και οι παρακάτω....

 

# Anthrax - Dan Spitz

# Anthrax - Joey Belladonna

# Black Label Society - Nick Catanese

# Cradle of Filth - Gian Blade

# Cradle of Filth -Paul Allender

# Daath - Emil Werstler

# Eat the Day - Wes Borland

# Guns & Roses - Axl Rose

# Guns & Roses - Dizzy Reed

# Jack Frost

# Korn - Munky

# Linkin Park - Brad Delson

# Linkin Park - Mike Shinoda

# Living Colour - Vernon Reid

# Megadeth - Marty Friedman

# Motley Crue - Mick Mars

# Motorhead - Phil Campbell

# Nine Inch Nails - Danny Lohner

# Nine Inch Nails - Trent Reznor

# Opeth - Fredrick Akesson

# Opeth - Mikael Akerfeldt

# Primus - Larry Lalonde

# Quiet Riot - Alex Grossi

# Sevendust - Clint Lowery

 

(απο το artist list του PRS)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δηλαδη θες να μου πεις οτι αυτοι κιθαριστες που παρεθεσες σε καθε τους κιθαρα πανε και βαζουνε PRS μαγνητες ?  8)

Με αυτη την λογικη στο site της η Gibson και η fender θα πρεπει να παραθετουν ολο τον κοσμο  .

Custom 24 εχω και την αποψη μου την λεω απο πρωτο χερι

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ...καλά ο belladonna δεν τραγουδούσε στους anthrax...??

 

custom 24...xm...μηπως ενδιαφέρεσαι να μου την πουλήσεις??

δηλαδή στην 24 έχεις βγάλει τον HFS?

 

τώρα σχετικά με high gain..τι εννοούμε..πχ για μένα engl 50άρης παράγει στο 6-7 high gain..

 

έχω μία gibson με EMG 81/85...οι οποίοι είναι κλασικοί .. τον ήχο τους πάντως θα τον χαρακτήριζα ξερό....

βασικά δε με ενδιαφέρει το μέταλ με την έννοια της jackson...με ενδιαφέρει ο βαρύς/μπάσσος ήχος με ελαφρύ distortion...

 

δηλαδή να παίζεις με distortion συγχορδίες με 6 χορδές και να ακούγονται τα πάντα καθαρά....και νομίζω ο συνδιασμός 1 τόνο κάτω,HFS και  standard θα δίνει ενα τέτοιο αποτέλεσμα...

 

με ενδιαφέρει πάντως πάρα πολύ η άποψη σου...και ευχαριστώ για το χρόνο σου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η κιθάρα και οι μαγνήτες της για metal/rock/κλπ., δεν χρειάζεται να'χεις το υπερ-output στον μαγνήτη για να παίξεις metal, υπάρχει και το gain στον ενισχυτή. Και η κλίμακα καλά είναι, ιδιαίτερα αν βάλεις μεγαλύτερο gauge χορδές (έχω μια LP style με ακόμα μικρότερη κλίμακα κ την παλεύει μια χαρά σε Ρε). Προσωπικά όντως θα προτιμούσα μια κιθάρα με μεγαλύτερη κλίμακα αλλά και η συγκεκριμένη μια χαρά θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε αφου θες ελαφρυ distortion , δηλαδη πιο πολυ overdrive αλλα να ακουγονται pinch harmonics καλα , μια χαρα ειναι η κιθαρα που θες . Και με τους HFS θα τονισεις ακομα πιο πολυ τον χαρακτηρα της.

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως οι μαγνητες δεν εχουν μεγαλη εξοδο αλλα δεν τη χρειαζεσαι αν παιζεις με οποιοδηποτε

high gain-modern amp ισα ισα που αν θες "χορδιλα" αποφευγεις τη μεγαλη εξοδο..

playability  φοβερο,βαρος καλο και στο χαμηλο κουρδισμα δεν θα εχεις προβλημα λειτουργικο αλλα βεβαια εσυ ξερεις καλυτερα τι θα γαργαλησει τα αυτια σου...μια δοκιμη  σε dropped D θα σε πεισει...γενικα δεν ειναι τυχαιο γεγονος οτι μετα απο gibson-fender σε live-studio χρησιμοποιηται απο πολυ κοσμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο hfs...με 15κ res....δεν θεωρειται και πολυ medium output αν τον συγκρινουμε με εναν seymour duncan jeff beck που ειναι στα 16κ...o οποιος ειναι high output 8)....αρα μονο κ μονο απο τα specs τους μιλαμε ηδη για high output μαγνητη..ο vintage bass στο λαιμο ειναι οντως πιο χαμηλου output (στα 8.5κ) αλλα αυτο μαλλον δινει αλλη χαρη στον ηχο στη Neck θεση..(ποο καλα σα σπονσορας prs ακουγομαι ;D)....για το χαμηλο κουρδισμα τωρα...αν αντεχει μια λες πολ κουρδισμα σε Βb standard ή drop A δε βρισκω λογο γιατι να μην το αντεχει κ μια Prs..Προβλημα με το Intonation θα υπαρχει αλλα αυτο λυνεται μονο με την αγορα μιας baritone Κιθαρας...τωρα για ενα τονο κατω D standard δε θα υπαρχει κανενα προβλημα....το μονο σιγουρο ειναι οτι με prs custom πας για ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ (και δεν εννοω τα χρηματα....) ;D ;D!

 

ziko αν εισαι δυσαρεστημενος με την prs σου στειλε μου π.μ την αγοραζω :P :P :P

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου