Προς το περιεχόμενο

Έμποροι μουσικών οργάνων στη Θεσσαλία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω εμπειρια απο μαγαζια του Βολου και τις Καρδιτσας.Το κλιμα ειναι σχεδον συνηθως μετριο με μερικες εξαιρεσεις βεβαια!!!

Στην Καρδιτσα ειναι ουσιαστικα 2 μαγαζια.Το ενα του Νακα και το αλλο ενα συνοικιακο.

Στο συνοικιακο εχει ποικιλια σε οργανα και εξοπλισμο τα οποια βρισκονται μεσα στο μαγαζι(οποιος εχει περασει απο την βιτρινα ξερει).Η συμεριφορα του ομως ειναι τελειως αντιεπαγγελματικη!!!Και το λεω αυτο με ολη την σημασια της λεξης.

Ο νακας ελλειπεται σε ποικιλια απο οργανα και μαρκες αλλα ο ανθρωπος που διαχειριζεται το μαγαζι ειναι πολυ εξυπηρετικος.Οσες φορες εχω παει η εξυπηρετηση ηταν αψογη.

 

Στο Βολο εχω εμπειριες μονο απο 3 μαγαζια.Τον κεχαιδη το αλλο στην καρταλη και ενα αλλο πανω στην Φερραιου.

Ο Νακας,σε αντιθεση με αυτον της Καρδιτσας,ειναι λιγοτερο εξυπηρετικος.

Το μαγαζι που βρισκεται στην Φερραιου εχει μεγαλη ποικιλια σε οργανα και αρκετες μαρκες επισης.Για σερβισ δεν το εχω δοκιμασει και δεν μπορω να εκφερω γνωμη.Καποιες φορες που πηγα να δοκιμασω καποια οργανα οι ανθρωποι ηταν αρκετα εξυπηρετικοι,αυτο αφορουσε τα μοντελα της βιτρινας.

Τα καλυτερα ομως εχω να τα πω για αυτο στην Καρταλη.Ο ανθρωπος ειναι εξυπηρετικοτατος και συνεπεστατος.Προσφατα ειδα οτι εβαλε και αρκετη ποικιλια(κιθαρες κυριως).Εμενα προσωπικα δεν μ εκανε καμια κακη εντυπωση.

 

ΥΓ. Θελω να πιστευω οτι το μηνυμα τροποιηθηκε επαρκως.

Κατάθλιψη... να τί παθαίνω κάθε φορά που επιχειρώ να "στηρίξω" τις ντόπιες επιχειρήσεις πώλησης μουσικού εξοπλισμού. Αγένεια, κουτοπονηριά, σοβαρότητα καμμία, ρατσισμός. Όλα αυτά στη Θεσσαλία όπου διαμένω, στας Αθήνας δεν ξέρω τί γίνεται.

 

Οπότε όχι, δεν θα πάρω. Και το να πληρώνω ακριβότερα κάτι είναι βαρύ, αλλά πληρώνεται. Το ΠΩΣ ΝΙΩΘΩ όμως μετά από την επαφή με τα εν λόγω υποκείμενα, δεν πληρώνεται... Γερμανός και πάλι Γερμανός, έτσι, απρόσωπα, άνευ διακρίσεων όμως και με σεβασμό, έστω μόνο στα λεφτά μου. 1000 φορές! Γλιτώνεις και τα έξοδα για ψυχοθεραπεία ή φάρμακα, συμφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω αγαπητε μου φιλε που ζω στη καρδιτσα μπορω να σου πω οτι για το συγκεκριμενο καταστημα που αναφερεσαι στη καρδιτσα οτι εχω ψωνισει απο fender μεχρι και gibson κιθαρες οι τιμες που μου εκανε το παληκαρι ειναι τιμες τουλαχιστον thomann χωρια την διευκολυνση στο τροπο πληρωμης και οταν κανω set up τις κιθαρες μου ο τυπος δεν μου παιρνει φραγκο.προφανως δεν ζεις στη καρδιτσα. αλλωστε για να εχει τοση ποικιλια ενα τετοιο μαγαζι σε μια τοσο μικρη πολη οπου μπορεις να δοκιμασεις απο fender  gibson και λαμπατους ενισχυτες παει να πει πως ο τυπος ξερει και να πουλαει και να ειναι εξυπηρετικοτατος ισως επεσες σε καμια ατυχη στιγμη. τσεκαρε το παλι αν βρεθεις καρδιτσα γιατι μου φαινεται παραξενο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως Βολιότης αλλά και απο..αλλού.. Έχω να πω οτι όπου και να πας κάτι θα σε πειράξει, κάτι δε θα σου αρέσει.. Αν ο άλλος είναι καλός επαγγελματίας και κάνει την δουλεία του καλά, τότε εντάξει.. Όχι όμως να πηγαίνεις για σέρβις και να βλέπεις την κιθάρα χειρότερη και με ατέλειες που βγάζουν μάτι κυριολεκτηκά!!! Όχι όμως να σου λέει οτι floating ρύθμιση είναι λάθος στο set up..!! Όχι όμως να ζητάς πληροφορίες μουσικά πάντα περιεχομένου καθώς και κατασκευαστικού και να τα κρίβει λες και είναι τα μυστικά της επιτυχίας του..!! Όχι να σου συμπεριφέρεται με κατωτερότητα..γιατί το ίδιο πάθος μοιραζόμαστε ρε μεγάλε απλά εσύ είσαι επαγγελματίας..

Κάτι τέτοια δεν τα ανέχομαι, και τα αποφεύγω όπως μπορώ.. Αν κάποτε ανοίξω μαγαζί σκέφτομαι οτι θα προσέχω και τον κάθε τελευταίο..με διάθεση θα χαρώ να δείξω και σε άλλους την δουλεία μου και τις γνώσεις μου.. άραγε και αυτοί να ξεκίνησαν με αυτήν την λογική..;;

Περιτριγυριζόμαστε απο ξερόλες, κομπλεξικούς, ημιμαθείς αλλά πάλι καλά (σπάνια όμως) και απο παιδιά άξια, με όρεξη για δουλειά και που αγαπάνε αυτό που κάνουν..

Είμαι χαρούμενος απο το τελευταίο set up μου.. (μαγνήτες αλλαγή, κλειδιά αλλαγή, χορδές 11άρες) μέχρι στιγμής όλα κομπλέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εχεις απολυτο δικιο . συμφωνω απολυτα μαζι σου. εμεις αγαπαμε την μουσικη και εχουμε παθος μ αυτη . πιστευω λοιπον πως υπαρχουν  κακοι επαγγελματιες εμποροι και  μερικοι που λατρευουν την δουλεια τους αν βρηκες κανα παληκαρι στη πολη σου που αξιζει . συνεχισε μαζι του την συνεργασια . η μουσικη ειναι συναισθηματα ειναι μια σχεση παθους αν βρεις καποιον που σε καταλαβαινει και δεν σε εκμεταλλευεται συνεχισε μαζι του εγω φιλε μου στον τομεα αυτον μεχρι στιγμης ειμαι τυχερος . βεβαια θα δειξει και η πορεια αλλα μεχρι στιγμης ολα αψογα και ανθρωπινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αγαπητε μου φιλε που ζω στη καρδιτσα μπορω να σου πω οτι για το συγκεκριμενο καταστημα που αναφερεσαι στη καρδιτσα οτι εχω ψωνισει απο fender μεχρι και gibson κιθαρες οι τιμες που μου εκανε το παληκαρι ειναι τιμες τουλαχιστον thomann χωρια την διευκολυνση στο τροπο πληρωμης και οταν κανω set up τις κιθαρες μου ο τυπος δεν μου παιρνει φραγκο.προφανως δεν ζεις στη καρδιτσα. αλλωστε για να εχει τοση ποικιλια ενα τετοιο μαγαζι σε μια τοσο μικρη πολη οπου μπορεις να δοκιμασεις απο fender  gibson και λαμπατους ενισχυτες παει να πει πως ο τυπος ξερει και να πουλαει και να ειναι εξυπηρετικοτατος ισως επεσες σε καμια ατυχη στιγμη. τσεκαρε το παλι αν βρεθεις καρδιτσα γιατι μου φαινεται παραξενο .

 

Απο Καρδιτσα ειμαι.και σπουδαζο στο βολο.Δεν λεω οτι δεν ειναι θετικο που υπαρχει ενα μαγαζι με τοση ποικιλια σε μια μικρη πολη.Και το βρισκω πολυ καλο.Αλλα το θεμα ειναι οτι οσες φορες εχω παει σε αυτο το μαγαζι και ειναι αρκετες(Εχω παει για να δοκιμασω/αγρασω εγω κιθαρα,εχω με φιλο μ για τον ιδιο λογο,για σερβισ).Τις περισοτερες φορες δεν εφυγα ικανοποιημενος.

Στο σεταπ μπορει ναι μεν να ηταν μια παλια μ κιθαρα.Αλλα ειπα να του την παω και μετα διαπιστωνω οτι η κιθαρα ετριζε αρκετα.

την παω και μ λεει οτι δεν μπορει να κανει κατι γτ δεν το εκανε αυτος.τελικα καθησα μονοσ μ και την εφτιαξα.Οταν πηγα με προοπτικη αγορας παλι τον βρηκα αντιεπαγγελματια.Βεβαια αν θες περισσοτερες λεπτομερειες μπορουμε να τα πουμε απο πμ.

Αλλα εγω προσωπικα τον νακα τον βρηκα παρα πολυ επαγγελματια και το μονο κακο ειναι οτι δεν εχει τοσο πολυ μεγαλη ποικιλια.

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας φιλε μου εχει τις εμπειριες του. δεν εχω να προσθεσω κατι αν δεν σου αρεσει μην ξαναπας. εγω το παληκαρι το ξερω καλα και το set up sthn fender deluxe πεταει καργα χαμηλωμενη χωρις τασταρισματα και χωρις να πληρωσω φραγκο αν εχεις παραπονο μην ξαναπας και με το δικιο σου .  εγω παντωσς φιλε μου να σου πω οτι στο κεφαλι marshall jvm 410 head που παραγγειλα ο τυπος μου το εδωσε 1050 ευρο ενω στον τηομανν το βρηκα 1245 και στο dv 247 1073 ευρο μπορει απο την πλευρα σου να εχεις δικιο . και στο λεω γιατι επετρεξε μου ειμαι 35 χρονων και εχω δει καταστηματα και καταστηματα  ισως φιλε μου κακη  χημεια . παντως εσυ να πας εκει που σου αρεσει . και σε προσεχουν .να σαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω ότι οι ανθρώποι είναι κακοί επαγγελματίες όλη την ώρα. Και το περί "άτυχης στιγμής" να το δεχτώ. Είχα και καλές εντυπώσεις από τους ίδιους ανθρώπους κατά καιρούς. Και, όπως και να το κάνουμε, μικρές -κατά κύριο λόγο- επιχειρήσεις είναι με 1-2, άντε 3 άτομα, φτάνει κι η ώρα που δεν την παλεύουν γιά διαφόρους λόγους και πληρώνει τα σπασμένα ο πελάτης...

 

Αυτό που με τρελαίνει είναι το ψυχολογικό αντίτιμο μιάς τέτοιας κατάστασης. Δεν μπορώ μετά από κόπους κι οικονομία μηνών, μες στην κ@υλα που θα πάρω επι τέλους το ονειρεμένο gear να πηγαίνω όλο προσμονή και να μού γ@μεί ο καθένας την ψυχολογία! Δεν γίνεται και κάθε φορά, αλλά ούτε και σπάνια. Τούς καταλαβαίνω εν μέρει, απλά αυτό δεν το ανέχομαι. Όλα έχουν και το όριο τους.

 

Κι αφού προτάσσουν την "προσωπική σχέση" και την "κατ' ιδίαν επαφή" σαν πλεονεκτήματα τών επιχειρήσεων τους, ας ζητήσουν κι ένα "συγγνώμη" κάποτε! Ο γερμανός, σε περίπτωση λάθους, ζητάει κι επανορθώνει πάραυτα. Οπότε ποιά σχέση είναι ποιοτικότερη και πιό προσωπική;

 

Με ΜΗΔΕΝ πλεονεκτήματα και ΟΛΑ τα κουσούρια, κάθονται και μαλώνουν με τα ρούχα τους και τούς φταίει ο κάθε γερμανός γιά τις αναδουλειές... Είναι άξιοι τής μοίρας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στο Βολο εχω εμπειριες μονο απο 3 μαγαζια.Τον κεχαιδη το αλλο στην καρταλη και ενα αλλο πανω στην Φερραιου.

 

σε ποια καρταλη λες? Κ καρταλη, Γ καρταλη , Ι καρταλη (μεγαλο σοι) . μηως λες τον θανο που ελεγαν τα παιδια? σε ρωταω γιατι αν λες αυτον στην Κ καρταλη εχει κλεισει εδω και καποια χρονια.

 

 

 

η δικη μου εμπειρια τελευταια ειναι η εξης.

ο νακας με εκπλησει ευχαριστα τελευταια σε μερικα προιοντα , με πολυ ανταγωνιστικες τιμες.Σε καποια αλλα φωτια....! πχ yamaha dtxplorer oso και ο thomann . ta καινουργια cd της stanton 100 ευρω πιο ακριβα απο τα ονλαιν μαγαζια. πριν λιγο καιρο ομως τα πουλαει σε σετ 2 μαζι + μικτη + ενα υπεροχο case μεταλικο σε τιμη συνολικα καλυτερη του thomann και των αλλων ονλαιν καταστηματων. καποια αλλα φυσικα παραμενουν ακριβα. αλλα φετος μετα απο χρονια αρχισα ξανα να αγοραζω απο ελλαδα γιατι αρχισα να βρισκω (επιλλεκτικα) καποια προιοντα σε παρομοιες τιμες. 20 ευρω παραπανω στα 400 ευρω δε τα θεωρω διαφορα.

ο νακας βολου , πολυ εξυπηρετικος τα τελευταια χρονια. με μερικα μικροπροβληματα αμελητεα (καποιες μικροκαθυστερησεις που συγχωρουνται)

ο νακας στο πανθεον (το νεο εμπορικο) στην λαρισα: εντυπωσιακα εξυπηρετικα τα ατομα εκει μεσα, με ευγενια που σε σκλαβωνει. καθομουν με τις ωρες και "πειραζα " οτι εβρισκα , και οποτε τους χρειαστηκα ηταν στην διαθεση μου.Δουλευει και ο γνωστος παναγιωτης εκει μεσα , που τραγουδαει και παιζει κιθαρα σε πολυ γνωστο κρουπακι της πολης σας και μου διαφευγει το ονομα τους. εξαιρετικος καλλιτεχνης αλλα και υπαλληλος.

και για οσους ενδιαφερονται για Hifi και p.a προιοντα καθως και cd player μεικτες αλλα και πιο "ακριβα" προιοντα για φετιχιστες του ηχου , abc στην ρηγα φεραιου . τιμες λογικοτατες και αμεση υποστηριξη (προφανως γιατι εφοδιαζει και υποστηριζει τα περισσοτερα καταστηματα). εχω συνεργαστει παρα πολλες φορες γιατι νοικιαζει κιολας ηχητικα.

Ο koch οταν εκλεισε αγορασε κανεις σας τιποτα? το πηρα αργα χαμπαρι οτι ξεπουλουσε οσο οσο και στεναχωρηθηκα. ολο και κατι θα μπορουσα να τσιμπησω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αγαπητε μου φιλε που ζω στη καρδιτσα μπορω να σου πω οτι για το συγκεκριμενο καταστημα που αναφερεσαι στη καρδιτσα οτι εχω ψωνισει απο fender μεχρι και gibson κιθαρες οι τιμες που μου εκανε το παληκαρι ειναι τιμες τουλαχιστον thomann χωρια την διευκολυνση στο τροπο πληρωμης και οταν κανω set up τις κιθαρες μου ο τυπος δεν μου παιρνει φραγκο.προφανως δεν ζεις στη καρδιτσα. αλλωστε για να εχει τοση ποικιλια ενα τετοιο μαγαζι σε μια τοσο μικρη πολη οπου μπορεις να δοκιμασεις απο fender  gibson και λαμπατους ενισχυτες παει να πει πως ο τυπος ξερει και να πουλαει και να ειναι εξυπηρετικοτατος ισως επεσες σε καμια ατυχη στιγμη. τσεκαρε το παλι αν βρεθεις καρδιτσα γιατι μου φαινεται παραξενο .

 

+1

αν μιλαμε για το ιδιο καταστημα διοτι η καρδιτσα εχει 3 καταστηματα..

αλλα αν μιλαμε για gibson fender κλπ μιλαμε για τον ιδιο..

εμενα με υποστηριξε αψογα για πανω απο 10 χρονια ως μουσικο κ να σκεφτεις οτι ζω στην αθηνα απ το 98!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο koch οταν εκλεισε αγορασε κανεις σας τιποτα? το πηρα αργα χαμπαρι οτι ξεπουλουσε οσο οσο και στεναχωρηθηκα. ολο και κατι θα μπορουσα να τσιμπησω.

 

Πρέπει να καταγραφεί ως απο τις μεγαλύτερες καφρίλες-ατάκες!βρε συμπατριώτ',στεναχωρέθηκες επειδή έκλεισε ή επειδή δεν πρόλαβες το ξεπούλημα?  ;D ;D

Έκλεισε γιατί απο τη δύναμη της συνήθειας πηγαίναμε αλλού&δεν τον στηρίξαμε τον άνθρωπο...αν και πιστεύω οτι η μετακόμισή του στον ΆγιοΝικόλα θα τον "ρούφηξε" στα ενοίκια...καλύτερα μπουτίκ!πιο κερδοφόρο!

 

Ομολογώ οτι&εγώ στεναχωρέθηκα που δεν τσίμπησα κάτι  ;D &σκέφτομαι να βαράω τον ξάδερφο που τσίμπησε κιθαρούλα-ενισχυτή 60% κάτω(είχε και καλές τιμές!)

 

Στο abc έχω περάσει αλλά φευγαλέα(απο έξω!) και δεν ήξερα καν τη φάση?απο εξηπηρέτηση-τιμές τι παζει?(γιατί στον τομέα του hi-fi,hi-end δεν ξέρω τίποτα!),ρωτάω στην περίπτωση που πάρω τον καφέ μου και αράξω εκεί για σεμινάριο...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου