Προς το περιεχόμενο

Aπόλυτη ηχομόνωση σε διαμέρισμα πολυκατοικίας σε όροφο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καλημέρα παίδες.....το ερώτημα είναι φιλολογικό και μόνο.Δηλαδή διαβάζω τα παλιότερα posts περί ηχομόνωσης κλπ και αναρωτιέμαι: Εχω εγώ (λέμε τώρα) ένα μεγάλο και με αρκετά ψηλό δωμάτιο(πες π.χ.

3 μετρα ύψος) σε διαμέρισμα σε όροφο πολυκατοικίας σε πυκνοκατοικημένη περιοχή..... και θέλω να βαράω ελεύθερα !!

  και οταν λέμε να βαράω ελεύθερα εννοώ για drums μπάσσα κιθάρες φωνές κλπ στις τρεις τα μεσάνυχτα !!!

  και λεω εγώ και καλά τώρα ....θα το ηχομονώσω πλήρως... δεν με ενδιαφέρει πως .....γιατί εχω ΛΕΦΤΑ.....για μελέτη,υλικά,εργατικά και τα ρέστα.... έχω όσα χρειάζονται  ::) ::) ;D ;D .....Κέρδισα το lotto ρε αδελφέ!!!

 

    το ερώτημα λοιπόν είναι .... το οικονομικό αδιάφορο..... ΤΕΧΝΙΚΑ γίνεται ?

 

  Υ.Γ.  την φαντάζομαι την απάντηση. "γίνεται,αλλά πιο φτηνά θα σου βγει να αγοράσεις βίλλα σε απομονωμένη περιοχή με υπόγειο studio ΧΩΡΙΣ ηχομόνωση" ;D ;D ;D

 

  Υ.Γ. 2 μην ψαρώνετε,δεν έχω μία..... αυτή τη στιγμή(σοβαρά!!) έχω 35 ευρώ να βγάλω τον Ιούλιο....

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το κόστος της ηχομόνωσης δεν έχει να κάνει με τον όροφο ή την περιοχή αλλά με τις απαιτήσεις σε ηχομείωση, τον διαθέσιμο (για χάσιμο) χώρο και τους πιθανούς περιορισμούς της φέρουσας κατασκευής.

 

Το σε ποιό όροφο βρίσκεσαι λοιπόν ή καλύτερα το είδος της φέρουσας κατασκευής (οικοδομή, αποθήκη, υπόγειο) θα καθορίσει το σε ποιο βαθμό μπορείς να επέμβεις σε αυτήν χωρίς να επηρεάσεις την στατικότητα της και γενικότερα χωρίς να τίθεται θέμα ασφάλειας αλλά και ζήτημα νομιμότητας....

 

Και αυτό μπορεί να απαντηθεί μόνο κατά περίσταση και ΜΟΝΟ από κάποιον έμπειρο πολιτικό μηχανικό (και πολύ πιθανόν ΚΑΙ από την πολεοδομία).  

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ έχω 40 ευρώ για τον Ιούλιο!!!!οπότε καλά είμαστε!!Από κει και πέρα... Με βάση την πείρα π έχω από διάφορα στούντιο... Γίνεται... Απλώς από 3 μέτρα ταβάνι θα έχεις 2 μέτρα τελικά καθότι η μόνωση πάνω και κάτω θα είναι 1 μέτρο... Και αντιστοίχως στους τοίχους!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος της ηχομόνωσης δεν έχει να κάνει με τον όροφο ή την περιοχή αλλά με τις απαιτήσεις σε ηχομείωση, τον διαθέσιμο (για χάσιμο) χώρο και τους πιθανούς περιορισμούς της φέρουσας κατασκευής.

 

Το σε ποιό όροφο βρίσκεσαι λοιπόν ή καλύτερα το είδος της φέρουσας κατασκευής (οικοδομή, αποθήκη, υπόγειο) θα καθορίσει το σε ποιο βαθμό μπορείς να επέμβεις σε αυτήν χωρίς να επηρεάσεις την στατικότητα της και γενικότερα χωρίς να τίθεται θέμα ασφάλειας αλλά και ζήτημα νομιμότητας....

 

Και αυτό μπορεί να απαντηθεί μόνο κατά περίσταση και ΜΟΝΟ από κάποιον έμπειρο πολιτικό μηχανικό (και πολύ πιθανόν ΚΑΙ από την πολεοδομία).  

 

ακριβως..

 

παντως ΑΠΟΛΥΤΗ ηχομονωση (ειδικα αν το σπιτι σου εχει την αθλια ποιοτητα κατασκευης του 90% των Αθηναϊκων σπιτιων) μη περιμενεις ΟΣΑ και να δωσεις.αρα ξεχνα τις προβες στις 3 το πρωϊ. (στα περισσοτερα επαγγελματικα στουντιο που στεγαζονται σε κτιρια με κατοικιες στην Αθηνα η ηχογραφηση τυμπανων και μπασου απαγορευεται δια ροπαλου μετα τις 11 & ας ειναι σε υπογεια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ'όλα αυτά εγώ ξέρω 2 στούντιο που είναι σε πολυκατοικίες και δεν έχουν πρόβλημα με τις πρόβες και μετά τις 11!!! Δεν ξέρω αν διαφοροποιείται από την ηχογράφηση η πρόβα για να είμαι ειλικρινής αλλά αν μπορούν να βαράνε 4-5 άτομα στις τσίτες πως γίνεται να απαγορεύεται η ηχογράφηση?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μόνος τρόπος να δεις πολύ καλή ηχομόνωση είναι με την τεχνική "δωμάτιο μέσα σε δωμάτιο" όπου δηλαδή διαμορφώνεις ένα νέο δωμάτιο που περικλείεται μέσα στο υπάρχον, και στις 6 πλευρές του  --> πολύ μεγάλο κόστος --> ευτυχώς που έχεις ΛΕΦΤΑ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΒΑΡΑΝΕ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΚΟΜΕΝΑ  :P ΑΠΟΧΟΡΟ

 

(Μη μου παρεξηγηθει κανεις και νομισει οτι μιλαω για αυτον προσωπικα, απλα το συνειρμικο λογοπαιγνιο ηταν τοσο ευκολο που δεν μπορουσα να κρατηθω)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να το πιστεψω πως κατι δεν γινεται τεχνικα εαν υπαρχουν διαθεσιμα χρηματα. Ποσο μαλλον κατι τοσο εφικτο οπως η ηχομονωση.

 

Διαβαζα αθλητικη εφημεριδα το πρωι και λεει πηρε η Σιτυ τον Αντεμπαγιορ για 29 εκατ. ευρω. Η ηχομονωση και πιο φτηνη θα σου'ρθει και πιο πιθανη ειναι απ'το να πεισεις τον Αντεμπαγιορ να κανει τσιλιμακια στο σαλονι σου κατ' αποκλειστικοτητα.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου αρέσει που κάθεστε και απαντάτε σε έναν άνθρωπο που φροντίζει να μας ενημερώσει ότι έχει ΛΕΦΤΑ, και μάλιστα είσαστε τόσο χτυπημένοι από τον καύσωνα που το κάνετε ΔΩΡΕΑΝ.

 

Λοιπόν, λεβέντη.. με το πενιχρό ποσό των 2.000 ευρώ, θα χαρώ να σε γνωρίσω σε έναν καλοκάγαθο άνθρωπο που ξέρω, ο οποίος θα σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημά σου (το ηχητικό... διότι για άλλο, δεν ξέρω).

 

Τα υλικά δικά σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου