Προς το περιεχόμενο

Καλοκαιρινή Μελέτη = Κόλαση..(κάπου να μηλίσω επιτέλους)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κατ'αρχάς... Να πω και γω 2 λόγια που χω σκάσει τώρα τελευταία, και απο τη ζέστη αλλά και απο την.. αμηλισία..

Πάει μια βδομάδα που γύρισα στα πάτρια εδάφη και εκτός απο τους φίλους που ήθελα τόσο να δω, έβαλα μπρος και το πρόγραμμα μελέτης που προσχεδίασα για το καλοκαίρι..

Έλα όμως που όσο και αν το θέλω, το άτιμο δεν βγαίνει.. Το κλιματιστικό μάααλλον θέλει επισκευή..αλλά άμα καπνίζεις κιόλας γίνεται χειρότερα..Μουσικό ενδιαφέρον απο τον περίγυρο, μόνο ένα φιλαράκι σε κατάστημα με μουσικά είδη.. Αλλιώς μόνος..

Βέβαια έχω τώρα 3 μέρες που έχω λιώσει (και απο την ζέστη) αλλά σε πιάνει μια νύστα.. μια βαρεμάρα.. μια ντάγκλα ρε παιδί μου.. που δεν παλεύεται..

σσ.Αν δεν αλλάξει χρώμα η κιθάρα φέτος απο τον υδρώτα τότε θα δώσω προσωπικά συγχαριτήρια στην fender..

Οι μη έχοντες εαρ κοντισιον πως την παλεύουν..;

Περί μουσικού ενδιαφέροντος ομηλούμενοι όμως.. Θέλω να πω πως οι custom shop 69 είναι απίστευτοι μαγνήτες με ένα γλυκό fender αυθέντικο ήχο (ακόμη και σε μια HW1), μια πελώρια πριμάδα με τον επιλογέα στο bridge (χωρίς να τελεκαστερίζει), στις διπλές θέσεις να σε συνεπέρνει η...μουντάδα, στον middle (κατί το οποίο πριν ήταν μια άχρηστη θέση για μένα) να σου δίνει έναν ισοροποιμένο ήχο με ιδιαίτερη έμφαση στα μεσαία.. και φυσικά όταν ο επιλογέας μπαίνει neck τότε αρχίζει ένα ατελείωτο μπάσο άκουσμα για πολύυυυ λιώσιμο.. Με την παραμόρφωση θα έλεγα οτι bridge και middle ανταπολρίνονται άψογα, όχι όμως o neck.. λεπτομέρια..

Δυστυχώς ο ενισχυτής που έχω εδώ είναι 5 watt VOX τραντζίστορ αλλά απο το τίποτα..

Βάζω φράγγα και για κανά delay τώρα μιας και έχω και δουλειά, επιρεασμένος απο νέα ακούσματα αλλά και ιδέες που έχω..

Ξεκίνησα τώρα αυτά τα ακκόρντα που τα πιάνεις λες και έχεις στραμπουλίξει κανά δάχτυλο. Γεμίζει το αυτί σου νότες ρε παίδι μου τι πράγμα ωραίο είναι αυτό..

Κάτι καινούργιες τεχνικές και..πιασίματα ακατόρθωτα απο μένα..μπήκανε και αυτά στο πρόγραμμα..

Νέες απορίες, νέες γνώσεις.. Αυτά τα αρπέτζιο κάποτε θα βγούνε και sweep picking όμως..

Αυτό το σούρσιμο με τις οκτάβες δύσκολο είναι ε..; Α ρε Wes γίγαντα..

Πρόσφατα έπαιξα με μια les paul των 1700 (νομίζω)..εντάξει το μπράτσο είναι χοντρό ωραίος ήχος αλλά θέλει πολύ δουλειά ακόμη για να φτάσει τον ήχο της fender (πλάκα..)..

Ξαναδιαβάζω για 4η φορά την θεωρία της μουσικής, μιας και Σεπτέμβρη λέω να το σοβαρέψω το πράγμα..

Κατάφερα επιτέλους να σπάσω το φράγμα των 100 bpm σε /32.. :D

Λέω επίσης να ηχογραφήσω σε ''φιληκό'' στούντιο κάτι κομμάτια (πρώτα ο λαός) να σας τα στείλω να ακούσετε και τα μαγνητάκια (μαγνητάρες δλδ) αλλά και για να με δασκαλέψετε κιόλας..

Ξεθύμανα λίγο νομίζω τώρα...

Πάντως αυτά vintage κλειδιά κwλολένε..άλλο πράμα..

Επίσης οι 11άρες με ζορίζουν λίγο η αλήθεια είναι αλλά που θα παέι.. Ωραίο ήχο έχουν όμως, δύσκολα κουμαντάρονται αλλά..έχουν όγκο και προσωπικότητα και τα ακκόρντα ακούγονται πιο..ακκόρντα..

Συγνώμη για το παραλλήρημα και για το πρίξιμο αλλά κάπου έπρεπε να τα πω ρε παιδιά..

Καλό καλοκαίρι και καλό λιώσιμο, κυριολεκτικό και μεταφορικό... 8) Να'σται καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήλα φίλε μου, ελεύθερα, μήλα!!!

 

αν δεν θες να φτιάξεις το χαλασμένο κλιματιστικό...

 

αν πρέπει εξάπαντος να καπνίζεις...

 

...πάρε κάναν ανεμιστήρα, κάνει δουλειά αν κάθεσαι κάπου ακίνητος, και είναι και φτηνός, και δεν καίει και ρεύμα

 

...και καλή μελέτη!  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Κάθομαι κι εγώ που λες τώρα καλοκαιριάτικα και μελετάω κλασική κιθάρα για μια εμφάνιση τον Αύγουστο..... χωρίς κλιματιστικό.Κάπου είχα έναν ανεμιστήρα καταχωνιασμένο αλλά δεν ξέρω που... μόνο μια πετσέτα και κάθε εναμισι λεπτό σταματάω για να σκουπιστώ..... και δεν βγαίνουν οι κλίμακες και τα arpeggio.... ΑΛΛΑ,εκεί,τα κεφάλια μέσα !!

 

  Αποτέλεσμα? χθες το βράδυ που έπαιζα,δροσούλα πια,και είχα μια φόρμα στα χέρια απίστευτη!!! ;)  λόγω μελέτης προφανώς.... γι αυτό φίλε δεν έχω να σου πω τίποτα σπουδαίο,απλά καλή δύναμη, και μην το σκέφτεσαι,άνοιξε κανά παράθυρο να κάνει λίγο ρεύμα,πιες και κανα φραπέ,μια μπύρα,οτι γουστάρεις ;)...... και ΠΑΙΖΕ! το όργανο σου και τα χέρια σου θα στο ανταποδώσουν....

 

 

  Υ.Γ. και τα κλιματιστικά φέρνουν ψύξεις και πλευρίτιδες ως γνωστόν...

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα φουσκάλα στον αντίχειρα απο παίξιμο οκτάβων...

Έλεος...!!!! >:(

Παιδιά να'στε καλά για τα ενθαρυντικά σας λόγια... Δεν είμαι μόνος στη ζέστη..ωραία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου