Προς το περιεχόμενο

Καλιτερο VSTi για πιανο


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τώρα τρέχα γύρευε πιο είναι πραγματικά το καλύτερα...

 

Χρησιμοποίησε google για να τα βρείς.

 

Βάζω 5 υποψήφια (μόνο!)

 

1. Quantum Leap Pianos (270 GB)

2. Garritan Steinway (68 GB σε 24-bit)

3. Modartt Pianoteq (13 MB)

4. Synthogy Ivory (41 GB)

5. Η δική σας επιλογή.

 

Υπάρχει ένα άρθρο που περιγράφει τα παραπάνω, με διάφορα σχόλια. Ψάξε κι αυτό... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο άρθρο αυτό του Νικόλα.

 

Κάτι για το Ivory :

 

Έχω το αρχικό πακέτο και ομολογώ ότι ο ήχος είναι φανταστικός. Αλλά ως λιγο παλαιότερης εποχής ΔΕΝ έχει sympathetic resonance αν και έχει sustain resonance. Στον παλιό μου Η/Υ, έναν P4 2.8 GHz, 2 GB RAM δε δούλευε και πολύ καλά και μάλιστα μέσα στο Cubase ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ με κανένα τρόπο off line bouncing. Έπρεπε πάντα να είναι realtime.

 

Αυτό συνέβαινε στην παλιά έκδοση. Αν βάλεις το patch, διορθώνεται.

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου!Εγω εχω το bosendorfer 290 απο native instruments το οποιο ειναι μολις 4 gb , αλλα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!Εχω δοκιμασει διαφορα!Ενα απο αυτα ειναι το akoustik piano (25gb) το οποιο δε με εντυπωσιασε καθολου!Τωρα οσο αναφορα το  Synthogy Ivory , εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια αλλα δε το χω δοκιμασει!

Θα σου προτεινα να δοκιμασεις το bosendorfer 290 που ειναι και σχετικα φθηνο και μικρο σε μεγεθος σε σχεση με αλλα! Ελπιζω να βοηθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ημουν και θα ειμαι παντα υπερμαχος του Ivory. H αληθεια ειναι οτι δεν εχω δοκιμασει τα Quantum Leap Pianos και Garritan Steinway, αλλα πραγματικα εξαρταται απο το ποσο σοβαρος εισαι στο θεμα πιανο.

 

Το Ivory κατα τη γνωμη μου βρισκεται καπου στη μεση. Δηλαδη, ζηταει αρκετο χωρο στο σκληρο σου αλλα οχι υπερβολικα πραγματα ( βλ. Quantum Leap).

 

Eπισης ο ηχος του ειναι πολυ καλος, και μπορεις να βρεις πιανα και για κλασικο ρεπερτοριο (Bosendorfer, Steinway) αλλα και για πιο Pop παραγωγες(Yamaha).

 

Για την PLAY engine που χρησιμοποιουν πλεον ολα τα προιοντα της Eastwest/ Quantum Leap εχουν ακουστει τα χειροτερα. Nikolas, αν εχεις εμπειρια, let us know ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Vitali: Thanks! Δεν το ήξερα. Θα κοιτάξω να το διορθώσω στο άρθρο. Πάντως, ομολογή, ότι μόνο ο ήχος του Steinway στο Ivory μου άρεσε (τόσο που τα άλλα δύο, απλά τα έσβησα, για να μην πιάνουν χώρο!  :D)

Για την PLAY engine που χρησιμοποιουν πλεον ολα τα προιοντα της Eastwest/ Quantum Leap εχουν ακουστει τα χειροτερα. Nikolas, αν εχεις εμπειρια, let us know ;)

Δεν έχω εμπειρία προσωπική και ομολογώ ότι είμαι λίγο κουρασμένος απο τον γενικό ήχο της EW, άρα δεν ξέρω πότε θα έχω εμπειρία...

 

Παλιά υπήρχαν διάφορα bugs, αλλά είμαι (σχεδόν) πεισμένος ότι έχουν διορθωθεί... Τουλάχιστον οι αναφορές έχουν αρχίσει να εκλύπτουν στα διάφορα φόρα που συχνάζω...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία προσωπική και ομολογώ ότι είμαι λίγο κουρασμένος απο τον γενικό ήχο της EW, άρα δεν ξέρω πότε θα έχω εμπειρία...

 

Κουρασμένος απο το υπερβολικό reverb ;

 

Η play engine, απο παλαιότερα, έχει βελτιωθεί υπεραρκετά, τόσο που δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα όταν χρησιμοποίησα μια library πριν λίγες εβδομάδες. Παραμένει καινούργια engine και λογικό να μην έχει τη σταθερότητα της kontakt ας πούμε (που τέλοσπαντων, δεν θα πω περισσότερα και γι'αυτήν).

 

Btw, βγήκε η έκδοση 3.5 της kontakt, fyi :P

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κουρασμένος απο το υπερβολικό reverb ;

Yup! Η βιβλιοθήκες της έχουν ένα αρκετά συγκεκριμένο ήχο. (Αγόρασα και περιμένω αύριο (σύμφωνα με τη Fedex) το LASS, που πρέπει να πάιζει διαφορετική μπάλα... αναμείνατε review.

 

Btw, βγήκε η έκδοση 3.5 της kontakt, fyi :P

το ξέρω, το ξέρω. 64-bit! YAY!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο απο τα demos και από τις συνομιλίες μου με τον δημιουργό, θέλω να τα αγοράσω, δίχως να έχω δοκιμάσει καν τίποτα.

 

Ρισκάρω να πω ότι δεν θα μετανιώσεις τα χρήματα σου.

 

http://www.audiobro.com/html/demos.html για όσους δεν έχουν δει.

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου