Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής και θόρυβος απο φώτα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(το μόνο που ακούγεται είναι ένας ανεπαίσθητος υψίσυχνος τόνος, αλλά και αυτός με προσπάθεια, ησυχία και μόνο όταν δεν παίζεις).

 

ΟΚ δεν περιμένω να υπάρχει η απόλυτη ησυχία, αυτό δεν γίνετε. Γενικά έχω καλό εξοπλισμό και δεν φοβάμαι θορύβους απο κάτι άλλο, αν δεν κόψει το sustain μου, τότε θα είναι όλα ΟΚ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βαζεις ενα  μετασχηματιστη 1 προς 1 (220 σε 220) και τελειωνεις μια και καλη.δοκιμασμενη λυση πολλα χρονια τωρα...

 

Κάπου το έχω ακούσει αυτό, αλλά.... που το βαζω? Και πρέπει να το φτιάξω μόνος μου ή υπάρχει έτοιμο στο εμπόριο?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κόψιμο"  της γείωσης είναι σαν να σηκώνεις ground lift στο D.I. Γι αύτό σημείωσα και τα περι απαραίτητου ελέγχου μη τυχόν και φέρνει καμμια φαση στο σασί... για αποφυγή ψησίματος  ;D

Καμία σχέση, όσο η ζωή με το θάνατο! Σε ένα DI (που μπορεί να είναι και passive) το ground lift κόβει τη γείωση στο σήμα, όχι στην πρίζα, και οι συσκευές τις οποίες διασυνδέει παραμένουν γειωμένες.

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ΄όσον χρησιμοποιείς d.i ή τέλος πάντων συνδέεσαι στην κονσόλα του μαγαζιού με cannon, ο ενισχυτής σου γειώνει πάνω στο σύστημα ούτως ή άλλως.

Τώρα το θέμα ψητός ή όχι, θέλει πολύ κουβέντα, εννοείται οτι  το κόψιμο της γείωσης, η απομόνωσή της καλύτερα, είναι η τελευταία απο τις προτιμώμενες λύσεις, κι  άν δείς το πόστ μου σε αυτή την θέση βρίσκεται ούτως ή άλλως.  ;)

Είναι τόσο επικίνδυνο όσο λένε οι συμφορουμίτες, άν δέν γειώνεις πάνω στο σύστημα, και άν για κάποιο λόγο έρθει ρεύμα στο σασί του ενισχυτή  σου, πράγμα που άν ελέγξεις με τον τρόπο που έγραψα είσαι ασφαλής, και ο μόνος άλλος τρόπος να συμβεί, είναι βλάβη στο κύκλωμα του ενισχυτή και να ΜΗΝ είσαι γειωμένος στο σύστημα. (π.χ. να παίρνει ο ηχολήπτης την κιθάρα σου με μικρόφωνο), πράγμα το οποίο δέν συμβαίνει καθημερινά, αλλά εννοείται οτι τα ζητήματα ασφαλείας προηγούνται πάντα.

Η γείωση στο cannon είναι γείωση στο σύστημα και όχι σήματος. Και ο λόγος είναι ακριβώς η θωράκιση του σήματος απο τον θόρυβο. Δέν υπάρχει άλλη γείωση για το σήμα κι άλλη για τον θόρυβο, είναι κοινή, εξ ού και μεικές φορές όταν αγγίξεις άλλο μουσικό που αγγίζει τις χορδές του έρχεται θόρυβος στον ενισχυτή του ενός απο τους δύο.

Σε κάθε περίπτωση είναι η τελευταία λύση, και  την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές κάτω απο τις προαναφερόμενες προυποθέσεις. Το ότι σου γράφω τώρα είναι μαλλον αρκετή απόδειξη οτι δέν είμαι μαγειρεμένος κατα κανένα τρόπο  ;) Πάντως άν δέν είσαι σίγουρος για κάτι μήν το χρησιμοποιείς επειδή σου το γράφει ένας τύπος που δέν γνωρίζεις κάπου στο ίντερνετ. Μπορεί να θέλει να σε ψήσει για κάποιο λόγο  ;D ;D ;D Το καλή τύχη το εννοούσα σε σχέση με το πρόβλημά σου και όχι με το "κόψιμο" της γείωσης. Το επαναλαμβάνω (το καλή τύχη) ;Dμε την ίδια καλή διάθεση να βοηθήσω που είχα και στο πρώτο πόστ μου. Και με την ευχή για πολλά και καλά αθόρυβα χρόνια. Συγγνώμη άν αυτό που έγραψα ακούστηκε κάπως,ο γραπτός λόγος γίνεται καμμιά φορά παρεξηγήσιμος, σε κάθε περίπτωση δέν είχα καμμιά  πρόθεση διαφορετική απο το να βοηθήσω στο πρόβλημά σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι γειώσεις πάνε μαζί. Στη γη. Για αυτό και λέγονται γειώσεις. :) Το βύσμα του ενισχυτή είναι συνδεδεμένο με τη γείωση στην πρίζα, μια δοκιμή με το πολύμετρο θα σας πείσει.

 

Αλλά νομίζω άλλο να καταργείς το ground loop κόβοντας τη γείωση στο καλώδιο σήματος και άλλο να κόβεις τη γείωση στο φις. Και στις δύο περιπτώσεις το κόβεις όντως, αλλά σε άλλο σημείο.

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Bassbill, δεν πάω με canon στη κονσόλα, με SM57 all-time-classic, το ξέρω οτι το σήμα μου δεν γειώνει στο PA του μαγαζιού, αλλά μόνο στην πρίζα που καταλήγει το πολύπριζό μου.... απο εκεί και πέρα που πάει η γείωση της πρίζας  ???  ??? δεν ξέρω. Βασικά πρέπει να κάτσω να μετρήσω και αν υπάρχει τελικά γείωση εκεί ή θα πρέπει να τραβήξω απο αλλού. Έχει ζόρι πάντος αυτή η ιστορία με τις γειώσεις, γιατί θα πρέπει να φτάσω μέχρι τον πίνακα για να δω αν τελικά καταλήγει εκεί γείωση.

Τελος πάντων, αυτό που θα κάνω προς το παρόν είναι να βάλω το hum-canceller και μπορεί να βάλω και μία πρόχειρη γείωση (εξτρά) στην μεταλλική βάση του drum-stage.

Πάντος αν καώ εν τέλη, θα το μάθετε.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως sats εχτες εγω δεν ειχα προβλημα καθολου.

Παρατηρησα οτι το power supply της tolelab σου ειναι το αμερικ(λ)ανικο με μετατροπεα για ελληνικο. Αν και δεν ξερω απο αυτα ΜΗΠΩΣ θα μπορουσε να ειναι αυτο? Καποια στιγμη θα σου δωσω το δικο μου να δοκιμασεις και βλεπεις (αν και δε νομιζω να παιζει ρολο)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως sats εχτες εγω δεν ειχα προβλημα καθολου.

Παρατηρησα οτι το power supply της tolelab σου ειναι το αμερικ(λ)ανικο με μετατροπεα για ελληνικο. Αν και δεν ξερω απο αυτα ΜΗΠΩΣ θα μπορουσε να ειναι αυτο? Καποια στιγμη θα σου δωσω το δικο μου να δοκιμασεις και βλεπεις (αν και δε νομιζω να παιζει ρολο)

 

Βασικά είναι "Αγγλικανικό" (220V) με αντάπτορα μόνο για το φις, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. "Δεκτόν και αυτό κύριε πρόεδρε". Let's check it out!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου