Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με τις Joker guitars του Κ. Κακανιάρη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι είναι, όπως τα λές

 

 

Αγαπητοι  odis και marathon βλεπω οτι συμφωνησατε  και βγαλατε και συμπερασμα εμπεριστατωμενο για την joker...

H αποψη ως γνωστον ειναι σαν την κ.......δα.

Ολοι εχουν απο μια ,αλλα επειδη εχω κι εγω ...αποψη επι του θεματος θα μου επιτρεψετε να την πω

Δεν θα κανω καμια κριτικη για την κιθαρα που κληρονομησε ο odis επισης δεν γνωριζω τα ακουσματα σας ουτε και την εμπειρια σας στα ακουστικα οργανα .

Ετυχε ομως τις μοναδικες (προς το παρον) 2 κιθαρες που κατασκευασε ο κ.Κακανιαρης να ειμαι ενας απο τους λιγους (και τυχερους) που τις εχουν παιξει πριν καν φτασουν στο Mblues οπου και μπορει να τις κρινει ο ...πασα εις!

Η συγκεκριμενη κιθαρα που αναφερετε ειναι και η αγαπημενη μου γιατι ηχος της ειναι ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΣ για αυτο που φτιαχτηκε (παιξιμο με δαχτυλα,ρεμπετοακκορντα,μπλουζ )

Καποιος που ΞΕΡΕΙ τι να περιμενει απο ενα ΕΝΤΕΛΩΣ χειροποιητο οργανο σαν κι αυτο πιστευω οτι θα μεινει απολυτα ευχαριστημενος .Κατ αρχην ειναι πουπουλο,παλεται ολοκληρη εχει μπασα σχεδον κλασικης κιθαρας,τα μεσαια της ενω βγαινουν μπροστα ειναι ισοποπημενα και τα πριμα λαμπουν.

Δεδομενου δε οτι η κιθαρα ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ αστρωτη και απαιχτη εχει ολα τα προσοντα να γινει ακομα καλυτερη.

Αυτα για την αποκατασταση της αληθειας γιατι ξερω οτι εκτος απο τα δικα μου ,την εχουν ακουσει και πολυ πιο εμπειρα και επαγγελματικα αυτια και οι κριτικες απεχουν παρασαγγας απο τενεκεδε ...κριτικες

Τελος επειδη ειναι λιγο σπανιο στην Ελλαδα να βλεπει κανεις τετοιες προσπαθειες καλο ειναι να τυγχανουν δημιουργικης κριτικης ωστε να βγαινει ακομα καλυτερο αποτελεσμα  και σε λογικες τιμες (αν το λογοτυπο εγραφε martin η κιθαρα θα κοστιζε απο 5000 και αρκετα παραπανω).Στις μερες μας υπαρχει η ενημερωση και η γνωση να καταλαβει καποιος την ποιοτητα και να μαθει να ξεχωριζει τα καφασια απο τα οργανα.

Αντε γιατι πολυ θεοποιηση εχει πεσει για οτι φτηνοκινεζοινδοσαβουρα κυκλοφορει γενικως....Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chord παρεξήγησες τελείως μα τελείως την περιγραφη μου. Δεν εχω ακουσει το συγκεκριμενο οργανο, και δε με πολυενδιαφερει να το κανω καθως δεν ασχολουμαι με τετοιου ειδους κιθαρες.

 

Η περιγραφη μου ηταν γενικα μια περιγραφη για τις parlour κιθαρες. Εχουν σε συγκριση με μια κανονικη ακουστικη πολλα πριμα και σχετικα αναιμικα μπασα. Που τυγχανει να συμπιπτει με τις ηχητικες ιδιοτητες των ρεμπετοκιθαρων. Αυτο απλα. Ουδεποτε κριτικαρα την κιθαρα που εφτιαξε ο κυριος Κακανιαρης, δεν εχω και λογω να το κανω, το αντιθετο μαλιστα.

 

Μπορει να ειναι μια απλα ΕΞΑΙΡΕΤΗ parlour, απολυτα ισσοροπημενη και να δινει οτιδηποτε ζητα καποιος απο μια parlour, εμενα αυτο ομως δε με ενδιαφερει. Με ενδιαφερει οτι οι κιθαρες αυτου του ειδους ηχητικα φερνουν λιγο στο αντικειμενο της συζητησης (τις ρεμπετοκιθαρες), αυτο αλλοστε ανεφερα.

 

Κατα τα αλλα μπορεις να εισαι λιγοτερο εριστικος, ειδικα οταν δεν εχεις καταλαβει τι εννοουσε καποιος με το ποστ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφερει οτι οι κιθαρες αυτου του ειδους ηχητικα φερνουν λιγο στο αντικειμενο της συζητησης (τις ρεμπετοκιθαρες), αυτο αλλοστε ανεφερα.

Άλωστε και ο ίδιος ο μάστορας, για τέτοιες τις διαφημίζει και σε τέτοιο κοινό απευθύνεται. Όποιος δε με πιστεύει, μπορεί να ρωτήσει τον ίδιο

 

 

Ετυχε ομως τις μοναδικες (προς το παρον) 2 κιθαρες που κατασκευασε ο κ.Κακανιαρης να ειμαι ενας απο τους λιγους (και τυχερους) που τις εχουν παιξει πριν καν φτασουν στο Mblues οπου και μπορει να τις κρινει ο ...πασα εις!

Να είσαι σίγουρος ότι δεν ήσουν ο μόνος

 

Στις μερες μας υπαρχει η ενημερωση και η γνωση να καταλαβει καποιος την ποιοτητα και να μαθει να ξεχωριζει τα καφασια απο τα οργανα.

Σίγουρα, γι αυτό και εγώ έγραψα (εάν διάβαζες το post από την αρχή)..

Έχω παίξει και με τις 2, πιο καλά στο αυτί μου (και στο χέρι μου) έκατσε η άλλη...αλλά δεν είμαι ο καταλληλότερος να κρίνω ακουστικά όργανα

 

Αγαπητοι  odis και marathon βλεπω οτι συμφωνησατε  και βγαλατε και συμπερασμα εμπεριστατωμενο για την joker...H αποψη ως γνωστον ειναι σαν την κ.......δα.

Ολοι εχουν απο μια ,αλλα επειδη εχω κι εγω ...αποψη επι του θεματος...

Και σε αυτό συμφωνούμε...απλά φαίνεται ότι σε σένα σφήνωσε, προκαλώντας ζοχάδες!

 

ΥΓ Είμαι από τους πρώτους (και ίσως λίγους) που διαφήμισαν το Joker site με banners μέσω του δικού μου site...να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έβαζα κάτι στο οποίο δεν θα πίστευα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παράθεση από: odis13 στις 10:52 - 28/07/09

Ηχητικα ισως και να φερνει λιγο (ασθενικα μπασα, ισως και λιγο τενεκεδιξ-πριμος ηχος?)

Έτσι είναι, όπως τα λές

 

 

Aπλως αυτη η συμφωνια δεν μου φανηκε και τοσο διαφημηση...

Οσο για το σφηνωμα... μιλα μονος σου.Τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πάντα θα πρέπει να υπάρχει μία διαμάχη??? Give peace a chance!!!!!! Πάμε να πιούμε μπύρες και να φάμε μεζεδάκια και ας τα αφήσουμε τα υπόλοιπα στην άκρη...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαχώρισα το θέμα γιατί ήταν άσχετο με το αρχικό topic. Δυο παρατηρήσεις:

 

-Τα ασθενικά μπάσα και η τενεκεδίλα είναι τυπικά χαρακτηριστικά μιας parlour κιθάρας (άσχετα αν δεν ισχύουν για κάποιες πιο ακριβές κατασκευές) και ο odis13 έγραψε ότι ίσως να ισχύουν και για τις συγκεκριμένες. Δικαίωμά του.

-Ο marathon που τις έχει ακούσει συμφώνησε. Δικαίωμά του.

 

Αν συνεχιστεί η διαμάχη σε υψηλούς τόνους, το thread θα ανακυκλωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τα αλλα μπορεις να εισαι λιγοτερο εριστικος, ειδικα οταν δεν εχεις καταλαβει τι εννοουσε καποιος με το ποστ του.

 

Οσο για το σφηνωμα... μιλα μονος σου.Τελος.

 

-1 απο μενα :)

Πηγε να δημιουργηθει μια παρεξηγηση, ο odis απαντησε ευγενικα και προσπαθησε να την εξομαλύνει ενω εσυ chord συνεχιζεις ακομα εριστικότερος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου