Προς το περιεχόμενο

Strat style...mahagony ή alder ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρεπιπτώντος ΤΙ ΩΡΑ ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΤΕ?Huh? Παναγιά μου βόηθα δλδ!!!! Βλέπω τις ώρες και τρομάζω!!!!!

 

δεεεεεεεεεεεεεεεεν κοιμόοοοοοοοοοοομαστε ποτέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε, σε παρακολουθούυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυμε όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολο το 24ωρο  :o

 

τα ξύλα δεν παίζουν πόλο  ;D

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...Μάλλον πρέπει να γίνει ένα blind test με ξύλα  8) ...

 

...Ψηφίζω basswood...τόσο χάλια είναι δλδ όλες οι Japan Strat...?

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Μάλλον πρέπει να γίνει ένα blind test με ξύλα  8) ...

 

...Ψηφίζω basswood...τόσο χάλια είναι δλδ όλες οι Japan Strat...?

 

Πιστευεις οτι δεν θα εχουν γινει 100000 φορες αυτα και οτι ειμαστε οι πρωτοι που εχουμε τετοιες ανησυχιες? Πιστευεις οτι απο το ιδιο σετ αποτελεσματων δεν "κερδισαν" ολοι (οπως τα πολιτικα κομματα στις εκλογες που ολοι παιρνουν δηθεν το μηνημα)? Οτι δεν αμφισβητησαν ολοι τις συνθηκες τελεσης του πειραματος? την αμεροληψια του? την ποιοτητα του? τον παραγοντα ανθρωπο? τις χορδες? την ακουστικη δωματιου? τις πενες? τις διαφορες στο action καθε κιθαρας? το υψος μαγνητων? την εφαρμογη στo neck pocket μεταξυ των υπο τεστ σωματων και του μπρατσου? το ποσο "σφιχτα" βιδωμενο ηταν καθε φορα το μπρατσο? το βαρος/πυκνωτητα των συγκεκριμενων κομματιων ξυλου? την εφαρμογη της κολλησης στα 2-3 κομματια μεταξυ τους? την κολλα? αν μακρυναν τα νυχια του κιθαριστα η επαιξε λιγο πιο νευρικα? αν ο ενισχυτης ζεσταθηκε μισο βαθμο περισσοτερο απο πριν, οτι το απεδωσαν σε ψυχοακουστικα φαινομενα ? στο οτι ο ενισχυτης δεν ηταν αυτος που ειχε ο καθενας συνηθισει? στο οτι αν γινοταν σε εναν αλλο χωρο με προυποθεσεις διαφορετικες τοτε θα ειχαμε αλλο αποτελεσμα? Και ο καθεις δικαιωσε το οποιο συμπερασμα ειχε βγαλει και πριν το τεστ, χωρις καμια αξια γενικευσης και καθολικη αποδοχη λογω αντικειμενικοτητας μετρησεων.

 

Παντως μπορει ο καθενας χοντρικα να το κανει και μονος του. Παιρνει οποιον δισκο η CD θελει. Οποιασδηποτε ηχογραφησης, οποιουδηποτε ετους, με η χωρις παραμορφωση, οποιου παικτη και οποιας εταιριας θελει, οποιου μουσικου στυλ και να ειναι. Εχει και μια αλντερ κιθαρα διπλα του. Βαραει την κοντινη/δικη του, ακουει και τις μακρινες κιθαρες του CD. Λογικα θα εντοπισει ετσι το αλντερ του κιθαριστα του CD πχ στην σολο πρωτη κιθαρα η στην ρυθμικη δευτερη. Μετα παρατηρει με το αυτι του απο τις διαφορες οτι ο κιθαριστας αλλαξε κιθαρα στο τριτο κομματι, αφησε την αλντερ με πολυουρεθανη και επιασε μια ash με νιτρο κλπ. Στην αρχη θα "ακουει" μονο τη διαφορα των μανικιων τους απο κιθαρα σε κιθαρα και κομματι σε κομματι (τα ευκολα δηλαδη) και σιγα σιγα οσο το αυτι θα εκπαιδευεται θα προχωραει και στα μαονια, στα μπασγουντ στους εβενους, στις ταστιερες, στο αν ειναι τριβιδη η τετραβιδη, στο μικρο η μεγαλο headstock, θα ακουει τα βαρη, το ποσες στρωσεις ply εχει το pickguard, τα βερνικια και αλλα πολλα.

 

Αλλα και σε συναυλιες μπορεις να παει κανεις και να κανει το ιδιο, αν δεν εχει ενα CD, ακουγοντας τους πρωτα και μετα ανοιγοντας τα ματια του να δει τι ακουγε? ηταν νιτρο? ηταν 3 κομματια το ξυλο? ηταν αλντερ? . Η απο το youtube. Η να μπει σε ενα Νακα να γυρισει πλατη οσο οι πελατες δοκιμαζουν κιθαρες και να ακουει τα αλντερ να περνουν.

 

Φυσικα και μπορει να τα διακρινει ολα αυτα απo CD, youtube, συναυλιες, Νακα, γιατι οπως ειπαμε η συνεισφορα των ξυλων στα ηλεκτρικα οργανα δεν ειναι καθολου αμελητεα και να τεινει στο μηδεν, αλλα παρατηρισιμη. Και οταν ο κοσμος λεει παρατηρισιμη εννοει οχι σε ειδικες συνθηκες ελλειψης βαρυτητας, με υποατομικο μικροσκοπιο αλλα στην καθημερινοτητα του.

 

 

Και, εννοειται,  αστειευομαι σε ολα τα παραπανω. Ειναι δεδομενο οτι μονο σε νεα ατερμονη συζητηση μπορει να οδηγησει thread με κουρδισμενα ξυλα και ξεκαθαρισμα λογαριασμων μεσω blind tests.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω διαθεση να σε στενοχωρησω αλλα μια κιθαρα μες τιμη156 Ευρω πως εγραψες δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα σκουποξυλο πολυτελειας και αποκλειεται να εχει γινει προσεκτικη επιλογη ειτε αλντερ ειτε μαονιου.

 

εαν ρισκαρεις σε περιπτωση που οι Τσεχοι ειναι λιρα 100 τοτε ....αλντερ

 

αλλιως πρωτα ενα ονομα εγγυηση στη κατασκευη και μετα θα βρεις το καταλληλο ξυλο. θα σου προτεινα warmoth parts. αν και εχουν ανοιξει πλεον μαγαζια με εξαρτηματα να διαλεξεις σωματα μπρατσα κλπ κλπ

 

συγνωμη εαν σε στεναχωρησα αλλα δεν κρατηθηκα

 

ειμαι μαλιστα στη διαθεση σου να σε βοηθησω σε οτι χρειαστεις για την επιλογη των υλικων. το εχω κανει και εγω και εφιαξα ενα μπασσο που μου το ζητανε ολοι οι μπασιστες για ηχογραφησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω κανει και εγω και εφιαξα ενα μπασσο που μου το ζητανε ολοι οι μπασιστες για ηχογραφησεις

Eνδιαφέρον, άνοιξε ένα καινούργιο θέμα παρακαλώ και κάνε μας μια παρουσίαση. Με ενδιαφέρει άμεσα (γιατί και εγώ ξεκινάω ένα) και θα  ενδιαφέρει πολλούς εδώ μέσα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω διαθεση να σε στενοχωρησω αλλα μια κιθαρα μες τιμη156 Ευρω πως εγραψες δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα σκουποξυλο πολυτελειας και αποκλειεται να εχει γινει προσεκτικη επιλογη ειτε αλντερ ειτε μαονιου.

 

μάλιστα  ::)

 

θέλω όμως να μου βρεις την ποιότητα των ξύλων και να μου εκτιμησεις το κόστος τους  ΠΡΙΝ μαθεις πόσο κάνει η κιθάρα και ΧΩΡΙΣ να ξέρεις τι μάρκα είναι

 

το αντίστροφο είναι υπερβολικά εύκολο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνδιαφέρον, άνοιξε ένα καινούργιο θέμα παρακαλώ και κάνε μας μια παρουσίαση. Με ενδιαφέρει άμεσα (γιατί και εγώ ξεκινάω ένα) και θα  ενδιαφέρει πολλούς εδώ μέσα

 

+1

 

Τι το κρύβεις βρε evil ? Για αυτό δεν είμαστε εδώ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα  ::)

θέλω όμως να μου βρεις την ποιότητα των ξύλων και να μου εκτιμησεις το κόστος τους  ΠΡΙΝ μαθεις πόσο κάνει η κιθάρα και ΧΩΡΙΣ να ξέρεις τι μάρκα είναι

το αντίστροφο είναι υπερβολικά εύκολο

 

Από το αρχικό κόστος μίας κιθάρας, και από την μάρκα της (ιστορικά) μπορείς με λίγο αναζήτηση να βρείς τις προδιαγραφές.

Τώρα για no name...

Εάν η κιθάρα είναι βαμένη, λουστραρισμένη, βιδωμένη...νομίζω ότι μόνο αρκετά έμπειροι μαστόροι μπορούν (ίσως) να καταλάβουν.

Σε μια αβίδωτη βαμένη, κοιτάς τα κοιλώματα για να καταλάβεις(?) περίπου τα κολλήματα. Πάλι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να εκτιμήσεις

Σε μία άβαφτη, κάτι γίνεται

Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν πολλά Alder. Εγώ έχω Tele κιθάρες με κινέζικο Alder και με αμερικάνικο. Μια χαρά παίζουν και οι 2, απλά το κινέζικο είναι βαρύ και το Αμερικάνικο πέπουλο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου