Προς το περιεχόμενο

Ελληνικοί ήχοι και ρυθμοί για Korg Μicro X


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως υπάρχει κάποιος φίλος πληκτράς που να έχει Ελληνικούς ήχους και ρυθμούς για το korg micro X ?, ή εάν ξέρει κάποιο μέρος που μποροώ να βρώ.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Micro X έχει την ίδια μηχανή σύνθεσης με το Triton και ένα πολύ μεγάλο μέρος της sample ROM του βρίσκεται και στο Triton.

 

Συνεπώς είναι πολύ πιθανό να σου κάνουν οι ήχοι και οι ρυθμοί που κυκλοφορούν για Triton και που απ' όσο ξέρω, κυκλοφορούν μαζικά στην αγορά.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ  Panikos2000 μηπως μπορείς να μου πεις τι ακριβώς έκανες γιατί εχει χαλάσει το arranger και ειπα μιας και έχω και το micro x μηπως μπορω να σώσω την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να αλλάξεις το format των PCG files (Triton format), παραθέτω αυτό πού βρήκα στα forums της KORG.

 

Install the supplied microX-Software and connect via your USB cable.

Run the "microx Editor", then use the "Utility" button and select "Import" - you can pick *.PCG files there.

However most of the Triton PCGs available are Programs for Bank E, which the microX does not have. Problem? Grab a HexEditor and off we go.

 

Get http://hhd.df.ru/Download/free-hex-editor-neo.exe for example.

Then, open the PCG file, let's say "ROSE.PCG" and find the 0x00033 position:

 

"04" means it will be loaded to "Bank E". Change it to 00 for "Bank A", 01 "Bank B" etc.

Then save the file, and import it via the microX software.

 

Welcome the new sounds.

 

There might be some multisample and/or conversion problems, but most of the sounds work very good anyway.

TritonLE/TR series has the greatest compatibility - so check that download section.

 

Σε εμένα δούλεψε..., φόρτωσα αρκετά.

 

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ δεν εκάνα κατι ακόμη.  Θα ηθελα να σε ρωτήσω αν θα πρέπει να αναζητήσω ελληνικούς ρυθμούς για το  micro x  ή υπαρχουν στο λινκ που ανέβασες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου