Προς το περιεχόμενο

Φώτο πανω σε κιθαρα γίνεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαταλαβα... ηθελα πιο μικρα γραμματα.  :-\

Δεν το θελω για σωμα... σε μεταλλο ηθελα να το χρησιμοποιησω. Πχ σε φατσα ενισχυτη, για να αποφυγω τη χαραξη.

 

Εχω δει, ομως, αυτοκολλητα γραμματακια τοσο μικρα! Αυτα πως κοβονται? Δεν θα μπορουσε το ιδιο μηχανημα να μου φτιαξει μασκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το καλύτερο πάντως, είναι εάν μπορείς να "ανακατέψεις" τεχνικές.

Σκέφτομαι να φτιάξω μια Strat Jimmy (επειδή έχω ένα σώμα και κάθεται) και θα χρησιμοποιήσω και εκτύπωση και μάσκες για να κάνω τα γράμματα πάνω στις καμπύλες. Εάν πετύχει θα είναι κάπως έτσι...

Jimmy.jpg.6fe4ca9e76c390b75a6771ddaa953935.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταλαβα... ηθελα πιο μικρα γραμματα.  :-\

Δεν το θελω για σωμα... σε μεταλλο ηθελα να το χρησιμοποιησω. Πχ σε φατσα ενισχυτη, για να αποφυγω τη χαραξη.

 

Εχω δει, ομως, αυτοκολλητα γραμματακια τοσο μικρα! Αυτα πως κοβονται? Δεν θα μπορουσε το ιδιο μηχανημα να μου φτιαξει μασκα?

 

Μα γιατί να αποφύγεις τη χάραξη? Εκεί θα θα έχεις 100% εγγυημένο αποτέλεσμα ακόμα και με πολύ μικρά γράμματα. Άσε που θα έχεις και το ίδιο κόστος περίπου.

Τα μικρά αυτοκολλητα γραμματακια που έχεις δεί, έχω να τα χρησιμοποιήσω 20 χρόνια (Letraset, Mecanorma) δεν ξέρω καν εάν παράγονται ακόμα. Γιατί δεν χρησιμοποιείς Waterslide τότε εάν θέλεις ψιλολόγια?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαραξη δεν κανουν οπου θες! Ειδικα αν η επιφανεια δεν ειναι επιπεδη πχ. φυλλο αλουμινιου. Δεν μπορω να τους παω πχ ενα κουτι στρατζαρισμενο. Εκτος και αν δεν εχω βρει το καταλληλο εργαστηριο χαραξης...

 

Ωστοσο νομιζω οτι εχω δει μικρα αυτοκολλητα γραμματακια, οχι letraset, αλλα αυτοκολλητο! Εκτος και αν κανω λαθος....

 

Μαλλον για waterslide με βλεπω. Θα δοκιμασω να δω πως φαινεται...

Εχεις δοκιμασει τα watersildes του Banzai? Ποιο απο ολα προτεινεις? Εχω να κανω μια παραγγελια απο εκει, αν ειναι να βαλω και αυτα μεσα.

 

Edit:Sorry για το off-topic!  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαραξη δεν κανουν οπου θες! Ειδικα αν η επιφανεια δεν ειναι επιπεδη πχ. φυλλο αλουμινιου. Δεν μπορω να τους παω πχ ενα κουτι στρατζαρισμενο.

Μιλάω για laser και νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα (εάν το κουτί σου δεν έχει μεγάλο όγκο)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δοκιμασει τα watersildes του Banzai? Ποιο απο ολα προτεινεις? Εχω να κανω μια παραγγελια απο εκει, αν ειναι να βαλω και αυτα μεσα.

Όχι, συνήθως φέρνω από Αμερική. Εάν φέρεις, πάρε μου κανα2 σελίδες για δοκιμή και εάν δεν κάνουν σου δίνω από τα δικά μου. ΠΡΟΣΟΧΗ θέλουμε αυτά που μπαίνουν σε laser printers και όχι σε inkJet

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, οσο να'ναι ενα κουτι ενισχυτη ειναι μεγαλο! Δλδ περιπου 45Χ20Χ6 (εκ). Και με την laser χαραξη μπορεις να εχεις οτι χρωμα γραμματα θες? Τι χρωμα θα βγουν πχ σε ενα κουτι αλουμινενιο βαμμενο πχ κοκκινο ή κρεμ?

 

Οκ, θα σου παρω μερικες...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χρωμα θα βγουν πχ σε ενα κουτι αλουμινενιο βαμμενο πχ κοκκινο ή κρεμ?

To laser καίει το υπόστρωμα, άρα μαύρα :D

 

Οκ, θα σου παρω μερικες...  ;)

Τhanks ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!!

 

Σε ένα headstock ενός φίλου, είχα τυπώσει ένα σχέδιο, με τον ίδιο τρόπο που τυπώνω τις φωτοευαίσθητες πλακέτες, δηλαδή με χοντρό gloss φωτογραφικό χαρτί τυπωμένο (mirror) σε laser. Το σιδέρωσα στην sanded επιφάνεια και ήταν μιά χαρά.

Τώρα σκεφτόμουν, οτι αν τυπώνετε πάνω στο ξύλο και στο χαλκό (πλακέτα), δεν θα μπορεί να τυπωθεί και πάνω σε αλουμίνιο ή λαμαρίνα?

Πάντος στο ξύλο, με το βερνίκι μετά δεν έπαθε τίποτα.

 

Τι είναι τα waterslides?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου