Προς το περιεχόμενο

Φώτο πανω σε κιθαρα γίνεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη λύση της πυρογραφίας την έχεις σκεφτεί;

 

Δες λίγο εδώ:

http://www.guitars.gr/HTML/announcements.php#pyro

 

23.jpg

 

Οχι ,θα παρω τηλεφωνο αυριο να μαθω το κοστος .Δεν ηθελα κατι ακριβο αφου η κιθαρα ειναι μια παρτκαστερ με μεξικανικα ξυλα που οτι επιπλεον και να κανω δεν προκειται να παρει αξια οποτε κατεληξα στο οτι αν ειναι να κανω κατι καλο και ακριβο θα το κανω σε μια καινουργια απο την αρχη.Ευχαριστω παντως θα το κοιταξω.

Το κοστος μαζι με μεταφορικα και το spray μου πηγε μολις 30 ευρω.

 

Το αυτοκολλητο βινυλιου θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και σε μεταλλικη επιφανεια? Φανταζομαι "ακολουθει" ευκολα και τις καμπυλες, ετσι?

 

Λογικα δεν θα εχεις προβλημα αν δεν σου κανει κοπο ριξε ενα τηλεφωνο στο link που εδωσα ποιο πανω να σου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τη λύση της πυρογραφίας την έχεις σκεφτεί;

H πυρογραφία δεν έχει τη λεπτομέρεια (ούτε την ταχύτητα), ούτε (φαντάζομαι) το κόστος του laser. Αντιθέτως καμμία τέτοια τεχνική δεν έχει την "ομορφιά" του πραγματικού σκαλιστού. Μιλάω εκ πείρας γιατί έχω κάνει δοκιμή σε ένα σώμα με χάραξη laser. Το αποτέλεσμα ήταν μεν ενδιαφέρον αλλά όχι τόσο καλό ώστε να χαραμίσω μια πραγματική κιθάρα.

 

mick77 μπράβο για την υπομονή επιμονή και το ωραίο τελικό αποτέλεσμα. Το μόνο που (ίσως) θα με ενοχλούσε είναι η ανάγλυφη αφή του βινυλίου...

Πάντως με έβαλες σε αίματα, γιατί έχω ένα σώμα Strat σε Surf Green και κάθεται...με λίγη προεργασία, είναι ιδανικό για Hendrix

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω σχετικη ερωτηση ?

 

Τι τεχνικη χρησιμοποιειται για να γινει το snake finish ?Πχ αυτη που εχει ο warren de martini

 

g_snakeskin1.jpg

 

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω σχετικη ερωτηση ?

 

Τι τεχνικη χρησιμοποιειται για να γινει το snake finish ?Πχ αυτη που εχει ο warren de martini

 

Από τέτοια φωτογραφία δεν μπορούμε να καταλάβουμε. Πρέπει να δούμε τη κιθάρα από κοντά. Πιθανές τεχνικές είναι ο παλιός καλός αερογράφος, η μεταξωτυπία, η ψηφιακή εκτύπωση (η τεχνική που χρησιμοποιώ) ή το κάποιου είδους ψιλό αυτοκόλλητο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

mick77 μπράβο για την υπομονή επιμονή και το ωραίο τελικό αποτέλεσμα. Το μόνο που (ίσως) θα με ενοχλούσε είναι η ανάγλυφη αφή του βινυλίου...

Πάντως με έβαλες σε αίματα, γιατί έχω ένα σώμα Strat σε Surf Green και κάθεται...με λίγη προεργασία, είναι ιδανικό για Hendrix

 

Thank you very much.Οι συμβουλές σου ηταν πολύτιμες και για το αποτελεσμα αλλα και για την τσεπη μου !!! Οντως ειναι λιγο ενοχλιτικο το ανάγλυφο αλλα με το λουστραρισμα ειναι λιγο καλύτερά και αν εριχνα κι αλλα χερια θα γινοταν καλύτερο , δυστυχώς δεν υπαρχει ελευθερος χρονος. Παντως για καποιον που θέλει να βαλει σχεδιο πανω στην κιθαρα ειναι μια ευκολη και φτηνη λυση.Βεβαια βοηθησε πολυ το σχεδιο που ηταν μαυρο και οχι χρωματισμο οποτε μπορουσα να αποφυγω και το λουστρο αν ηθελα.Εγω το εκανα ποιο πολυ για να ειναι ποιο σταθερο και να αντεξει παραπανω.

Να κανω σχετικη ερωτηση ?

 

Τι τεχνικη χρησιμοποιειται για να γινει το snake finish ?Πχ αυτη που εχει ο warren de martini

 

g_snakeskin1.jpg

 

   Μονο ο marathon τα ξερει αυτα,ειναι αυθεντία στο ειδος !!!! και παντα εξυπηρετικός.

 

Ε Υ Γ Ε    στον marathon  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εκανα ποιο πολυ για να ειναι ποιο σταθερο και να αντεξει παραπανω.

Kαι πολύ καλά έκανες, αλλιώς σε 1 μήνα θα άρχιζε να σου ξεφτίζει.

 

Παντως για καποιον που θέλει να βαλει σχεδιο πανω στην κιθαρα ειναι μια ευκολη και φτηνη λυση.

Βέβαια ακόμα καλύτερη λύση θα ήταν να χρησιμοποιήσεις το σχέδιο σαν μάσκα. Με λίγα λόγια το κολλάς πάνω στη κιθάρα, ψεκάζεις, το αφήνεις κανα 2 ημέρες για καλό στέγνωμα, μετά αφαιρείς τα αυτοκόλλητα και δεν έχεις το relief του αυτοκόλλητου...την επόμενη φορά. ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι πολύ καλά έκανες, αλλιώς σε 1 μήνα θα άρχιζε να σου ξεφτίζει.

Βέβαια ακόμα καλύτερη λύση θα ήταν να χρησιμοποιήσεις το σχέδιο σαν μάσκα. Με λίγα λόγια το κολλάς πάνω στη κιθάρα, ψεκάζεις, το αφήνεις κανα 2 ημέρες για καλό στέγνωμα, μετά αφαιρείς τα αυτοκόλλητα και δεν έχεις το relief του αυτοκόλλητου...την επόμενη φορά. ;D

 

Κανενα σωμα ρε παιδια πουλαει κανεις ?  ;D ;D ;D    εχω 2 γιουκαλιλια για τα πιτσιρικια μου (ετσι γλιτωνω τις κιθαρες μου απο τα χερακια τους  ;D ;D) ωραια θα τους τα κανω custom !!!  ;D ;D  παει το κολλησα το μικροβιο !!! μπορω να ντύσω και τους τοιχους ?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A1301_Z1.jpg

 

Και ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος ? για αυτο το τελειωμα ? φανταζομαι το αυτοκολλητο θα ειναι το χειροτερο γιατι φανταζομαι θα κλεινει τελειως το ξυλο και θα κανει τον ηχο μουντο .Αρα αερογραφος ή ψηφιακη εκτυπωση ?

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αερογραφος ή ψηφιακη εκτυπωση ?

Μάλλον μεταξωτυπία (τυπογραφική, ακριβή τεχνική). Ο αερογράφος είναι πολύ ακριβός και μη επαναλήψιμος εάν θέλουμε μια 2η ίδια και η ψηφιακή εκτύπωση πολύ καινούργια τεχνολογία με πρόβλημα εφαρμογής στις καμπύλες.

 

Δείτε εδώ ένα δείγμα πάντως τι θα μπορούσαμε να κάνουμε με laser χάραξη. Παίζει πολύ μεγάλη σημασία το σχέδιο. Το συγκεκριμένο βοηθάει πολύ

http://www.ibanezrules.com/namm/2008/giger_apex_mt.htm

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η parker, αν κοστιζει οσο νομιζω, μαλλον εχει πραγματικα δερμα φιδιου.

θα κλεινει τελειως το ξυλο και θα κανει τον ηχο μουντο

Να χαρεις, μην αρχιζεις τετοιες κουβεντες, σε κανα τριμηνο παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου