Προς το περιεχόμενο

boutique guitar amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις απολυτο δικιο.οπως και εμενα δεν μου λεει τιποτα αν ενας ενισχυτης ειναι hand wired...εχω παιξει με τετοιους και μερικοι ηταν για τον ...λουτσο

 

Δεν ξέρω αν αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα... Hand wired = "τα πέρασα ένα ένα με το χέρι"? Σώπα ρε μάστορα! Ακόμα ένας λόγος περισσότερος για να γίνουν λάθη!

 

Να είναι κολλημένα όλα τα εξαρτήματα χωρίς ούτε ένα "βοηθητικό" πλαίσιο' date=' να μην υπάρχει πουθενά παραλληλία, να είναι μετά όλα γειωμένα σωστά (με τις μεθοδολογίες αστέρα, κλπ που χρησιμοποιούνται), όλα αυτά είναι δουλειά που την κάνουν λίγοι και αμοίβονται... όσο θέλουν!

 

Η διαφορά στον ήχο είναι [b']υπαρκτή[/b] τουλάχιστον στα δικά μου αυτάκια. Όπως και η διαφορά από μια στρατιωτικών προδιαγραφών λάμπα του '60 και από μια σημερινή σοβιετική (μπορεί όμως να βρεις και διαμάντια!). Και το μεγαλύτερο ποσοστό (εκεί που βγαίνει η "προσωπικότητα" του ήχου) είναι στους μετασχηματιστές.

 

Εσύ Τάκη ξέρεις ότι τις διαφορές τις αναγνωρίζω, άλλο αν δεν αναγνωρίζω πολλές φορές την ανάγκη να πληρώσεις 20 φορές πάνω για μια διαφορά της τάξης του 0,1% :wink: Φυσικά η καψούρα δεν έχει καμμία σχέση με την ανάγκη! :D :wink:

 

Οπότε... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χεχε,&η διαφορα δεν ειναι 0,1% αλλα πολυ παραπανω αλλα οκ.αλλα σου ξαναλεω οτι οταν πληρωσεις αυτα τα..20 φορες παραπανω λεφτα τα πληρωνεις πιο πολυ για το playbality&ανεξαρτητα απο τον ηχο..2400€ εχει η suhr ετσι για να μην ξεφευγουμε και πολυ σε αυτα που λεμε..ειναι πολλα λεφτα αλλα οχι τρελα λεφτα...αλλα μην αρχισουμε τα ιδια θα μας παρουν με τις πετρες και δικαιολογημεναem.icon.bigsmile.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε' date='&η διαφορα δεν ειναι 0,1% αλλα πολυ παραπανω αλλα οκ.αλλα σου ξαναλεω οτι οταν πληρωσεις αυτα τα..20 φορες παραπανω λεφτα τα πληρωνεις πιο πολυ για το playbality&ανεξαρτητα απο τον ηχο..2400€ εχει η suhr ετσι για να μην ξεφευγουμε και πολυ σε αυτα που λεμε..ειναι πολλα λεφτα αλλα οχι τρελα λεφτα...αλλα μην αρχισουμε τα ιδια θα μας παρουν με τις πετρες και δικαιολογημεναem.icon.bigsmile.png[/quote']

 

Καλά ότι έχεις τη μύγα το ξέραμε! :lol: :lol: Δεν εννοούσα πάντως στις κιθάρες αλλά στους ενισχυτές... και εξάλλου νομίζω πρώτος είπα για το playability (και την προσοχή στη λεπτομέρεια!) πολύυυυ παλιά! :wink:

 

Δεν συνεχίζω με τις κιθάρες, στην προσκοπική μου τιμή! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ψιλοτσαντίζει σε τέτοιες περιγραφές' date=' όπως αυτές του site, είναι όταν γίνεται λόγους για "hand wired" σχεδιάσεις.

 

Συγνώμη, αλλά ο όρος που ξέρω εγώ είναι point to point [b']hard[/b] wired. Όταν υπάρχει ακόμα και μια μικρή πλακετούλα με αντιστάσεις επάνω, η παραπάνω φιλοσοφία παραβιάζεται.

 

Πάντως το μεράκι που επεδείκνυαν, τουλάχιστον στις απαρχές τους, αυτοί οι κατασκευαστές είναι κάτι το αξιοζήλευτο, και φυσικά δεν πληρώνεται με τίποτα.

 

κοιτα για να ειμαστε δικαιοι σε παρα πολλους απο τους ενισχυτες του Link δεν υπαρχει ουτε ΜΙΑ πλακετα ειναι εντελως Point to point και βεβαια αναγκαστικα χειροποιητοι (hand wired).

μεταξυ των ενισχυτων του Link εντελως point to point χωρις καμμια πλακετα ειναι οι

 

Vintage Fender

HiWATT

Marshall (μεχρι τις αρχες το 73-74 νομιζω)

Gibson

Trainwreck

KENDRICK

VICTORIA

MATCHLESS

ALESANDRO

BRUNO (οι καλυτεροι απο ολους κατα την ταπεινη μου γνωμη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUPERFUNK δεν πρέπει να ξεχνάμε και και τους απίστευτους ενισχυτές που κατασκευάζονται (για λίγους, λόγω τιμής δυστυχώς...) από "τέρατα" σαν τους Komet www.kometamps.com και τους Fargen www.fargenamps.com . Mε komet παίζει ένας απίστευτος Ελληνας κιθαρίστας, (για πολλά χρόνια ζούσε Αμερική ) ο Foko www.foko.gr δείτε τον γιατί είναι φοβερός πραγματικά.&Οι&Fender ακιδες αξίζει να&προσέξουν την Fender&του.&&

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω όμως πως το " Hand Made " έχειπαρεξηγιθεί, όλοι πλέον "

βαπτίζουν" τα προϊόντα τους και καλά "χειροποίητα" ! Υπερβολικό δεν είναι ? ¶λλο η περιορισμένη παραγωγή και άλλο το πραγματικά χειροποίητο.

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως η δυστυχως στους περισσοτερους boutique ενισχυτες οι οποιοι παραγονται σε πολυ μικρα εργαστηρια το "χειροποιητο" ισχυει μια και το ελαχιστο προσωπικο (συνηθως τους φτιαχνουν οι ΙΔΙΟΙ οι "ιδιοκτητες" του "εργοστασιου" ) δεν εχει την πολυτελεια του "μη-χειροποιητου",οποτε βουτανε το κολητηρι & τα υλικα & βαζουν μπρος....

Βεβαια ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι και οι "κανονικοι" ενισχυτες μεγαλυτερων παραγωγων (VHT-RIVERA-BOOGIE κτλ) δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο τους "χειροποιητους",απο εκει και περα ειναι θεμα γουστων,αναγκων,χρηματων & "προσωπικης τρελλας" η επιλογη οποιουδηποτε ενισχυτη σε τετοιες δυσπροσιτες κατηγοριες τιμων.

Παντως η αληθεια ειναι οτι μολις αγορασεις εναν τετοιον ενισχυτη ησυχαζεις γιατι παυεις εντελως να ασχολεισαι με το θεμα μια και ΣΙΓΟΥΡΑ βρισκεις την προσωπικη σου τονικη νιρβανα (τουλαχιστον αυτο εχει συμβει σε εμενα με τον MESA BOOGIE MARK 3 & τον RIVERA QUIANA που εχω εδω και χρονια & που δεν νομιζω να τους αλλαξω ποτε....)

Ασε που ετσι στην τελικη πληρωνεις & λιγοτερα χρηματα απο το να "ψαχνεσαι" και να πουλας & να αγοραζεις φθηνοτερους ενισχυτες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλό το άρθρο takis!!

 

και θα συμφωνήσω με τον SUPERFUNK

Παντως η αληθεια ειναι οτι μολις αγορασεις εναν τετοιον ενισχυτη ησυχαζεις γιατι παυεις εντελως να ασχολεισαι με το θεμα .....

 

Ασε που ετσι στην τελικη πληρωνεις & λιγοτερα χρηματα απο το να "ψαχνεσαι" και να πουλας & να αγοραζεις φθηνοτερους ενισχυτες...

 

αν και υπάρχουν ακόμα κατασκευαστές που προσφέρουν καταπληκτικούς "boutique" ενισχυτές σε πολύ προσιτές τιμές βλέπε Matamp

 

ή άκου το Albatross του Peter Green

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks telewiz και οντως ειναι μεγαλη αληθεια αυτη που ειπε ο superfunk.και το καταλαβα και στις κιθαρες οτι ισχυει αυτο μετα την αγορα της gibson les paul μου και της suhr.εγω αυτην την τακτικη(απο το να αγοραζω 10 μετρια προιοντα ψαχνω και περιμενω να παρω κατευθειαν κατι top) απο περσι την ακολουθω και με κιθαρες και με πεταλια και εννοειται οτι δεν το εχω μετανιωσει.αφου δυσκολα κατι θα με αφησει ανικανοποιητο και αν δεν μου αρεσει το πουλαω πολυ ευκολα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου