Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών σε ηλεκτρική κ μια ερώτηση για frett buzz(?)


Tomy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα  :)

 

Έχω μια Ibanez GSA60 στην οποία θέλω να προσπαθήσω να αλλάξω χορδές. Έψαξα στο forum και είδα μερικά σχετικά βίντεο στο youtube αλλά επειδή είμαι άσχετος και δεν μπόρεσα να λύσω την απορία μου είπα να ρωτήσω, μην καταστρέψω και την κιθάρα  :P

 

Βασικά απο ότι έχω καταλάβει η κιθάρα μου μάλλον έχει floating bridge σωστά? Κάπου διάβασα οτι πρέπει να αλλάζω τις χορδές μία-μία για να διατηρείται η τάση στην γέφυρα, ισχύει? Αλλάζει κάτι αν δεν έχω τοποθετήσει το tremolo στην κιθάρα ή η διαδικασία είναι ίδια?

 

Στο θέμα με το frett buzz (μπορεί να κάνω και λάθος στο όνομα), η χορδή low Ε (έκτη) όταν την χτυπάω δυνατά με την πένα έχει μια τάση να βουίζει σαν να χτυπάει σε κάποιο απο τα frets. Γι αυτό τι μπορώ να κάνω?

 

ΥΓ. Sorry για το μπλέξιμο με τους ξένους όρους αλλά μαθαίνω μόνος μου απο ξένη βιβλιογραφία και έχω κενά όσον αφορά την Ελληνική ονοματολογία  ::)

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα για μια αλλαγή χορδών.

 

Κάπου διάβασα οτι πρέπει να αλλάζω τις χορδές μία-μία για να διατηρείται η τάση στην γέφυρα, ισχύει?

Καλό είναι να τις αλλάζεις μία μία. Αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να τις βγάλεις όλες, δεν χάθηκε ο κόσμος. Αν κάτι έχει ξερυθμιστεί διορθώνεται εύκολα.

 

Στο θέμα με το frett buzz (μπορεί να κάνω και λάθος στο όνομα), η χορδή low Ε (έκτη) όταν την χτυπάω δυνατά με την πένα έχει μια τάση να βουίζει σαν να χτυπάει σε κάποιο απο τα frets. Γι αυτό τι μπορώ να κάνω?

Μπορεί να συμβαίνουν τα εξής:

1. Η γέφυρα ή το saddle (σελάκι) είναι λίγο χαμηλά στο σημείο της Low E οπότε με λίγο ανέβασμα της γέφυρας (ή του saddle) να λυθεί το πρόβλημα.

2. Η βέργα (Truss Rod) του μπράτσου δεν είναι ρυθμιζμένη σωστά οπότε χρειάζεται λίγο σφίξιμο ή ξέσφιγμα η βίδα ανάλογα με την κλίση που πρέπει να πάρει. (Το σωστό είναι να το κάνει κάποιος έμπειρος)

3. Το nut είναι προβληματικό οπότε χρειάζεται αλλαγή.

4. Το παίξιμο σου είναι παραπάνω δυνατό από αυτό που χρειάζεται οπότε...

 

Αν ψάξεις στο forum θα βρείς πολλές απάντήσεις σχετικά με αυτό το θέμα καθώς επίσης και χρήσιμα links που ίσως σε βοηθήσουν. Παραθέτω κάποια:

 

http://mysite.verizon.net/jazz.guitar/guitarsetup.htm

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά! Έλυσα το πρόβλημα με το fret buzz  ;D

 

1) Τα σελάκια μάλλον δεν ανεβαίνουν ανεξάρτητα (τουλάχιστον έτσι μου φαινεται καθώς τα κοιτάω απο πάνω). Η γέφυρα έχει δύο "βίδες" που με allen την ανεβοκατεβάζουν, αυτές τις πείραξα (περισσότερο αυτήν που είναι πιο κοντά στην low E) αφού είχα χαλαρώσει τις χορδές.

2) Είμαι ακόμα άσχετος απότε δεν μπορώ να πω αν το thuss rod έχει κάποιο πρόβλημα, αυτό μάλλον θα φανεί όταν πάω την κιθάρα κάποια στιγμή για setup

3) Όπως και το 2, αλλά με μια πρόχειρη οπτική εξέταση δεν φαίνεται κάτι να είναι λάθος (πολύ μεγάλο κόψιμο του nut στην low E ή κάτι τέτοιο)

4) Ελπίζω όχι :P

 

Βασικά με την ιδέα που μου έδωσες ανέβασα λίγο την γέφυρα, ξανακούρδισα την κιθάρα και φαίνεται πως πλέον δεν υπάρχει το buzz στην συγκεκριμένη χορδή, 1000 thanks ;D

 

Πάντως όταν σε κάποια φάση στο κούρδισμα έπαιζα την έκτη χορδή και ο tuner έδειχνε οτι έπαιζα την τρίτη, ομολογώ οτι τα χρειάστηκα  :P

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα μιας και 1+ χρόνο μετά αποφάσισα να την πάω για setup και να αναφέρω το πρόβλημα με το buzz, απο ότι μου είπε ο κύριος που την είδε έχει πρόβλημα με το (εργοστασιακό) nut  :-X

 

Θα έστελνα mail στον thomann αλλά δεν νομίζω να άξιζε να τη στείλω γερμανία κ να μείνω τόσες μέρες χωρίς κιθάρα για κάτι τέτοιο. Τόσο καιρό πάντως παίζω με προβληματική κιθάρα  :-X

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έστελνα mail στον thomann

 

Τι να σου κανει ο Thomann?Τα κουτια μεσα στα οποια ειναι οι κιθαρες ουτε καν τα ανοιγει,απλα στα προωθει.Αν ητανε να κοβει καινουργιο nut σε ολες τις κιθαρες που πουλαει θα το ειχε κλεισει το μαγαζι εδω και χρονια.... ;D

 

Ετσι κι αλλοιως το 90% των εργοστασιακων nut ειναι κακα κομμενα,ειδικα στις φτηνες κιθαρες,οποτε καλο θα σου κανει ενα καινουργιο και καλα κομμενο nut.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, λόγω εγγύησης έλεγα να στείλω mail αλλά για τα 10€ που μου ζήτησαν στο κατάστημα δεν αξίζει να φύγει γερμανία. Το πάθημα πάντως έγινε μάθημα και στις επόμενες κιθάρες πάντα setup απο την πρώτη μέρα.

Τουλάχιστον το buzz δεν ήταν στην φαντασία μου :P

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου