Προς το περιεχόμενο

Κάτι έκαψα στο μπάσο μου, αλλά δεν ξέρω τι....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παιζει ρόλο ας έχεις και 15 σουϊτσάκια, πάρε 2 250άρια ποτενσιεόμετρα καινούργια, ένα κεραμικό πυκνωτή 0,5uf βάλτα πάνω όπως είναι στο σχεδιάγραμμα και τα υπόλοιπα άστα για να κλείνουν τις τρύπες.

Βασικά ξεκίνα έτσι:

Βγάλε τα πάντα μέσα απ'το μπάσο και άσε μόνο το καλώδιο του μαγνήτη και το καλώδιο που παέι στο jack.

Βγάλε τα 2 ποτενσιόμετρα που θα αντικαταστήσεις και άσε τα άλλα πάνω χωρίς κανένα καλώδιο.

Βάλε τα καινούργια ποτενσιόμετρα.

Κάνε τις απαραίτητες κολλήσεις.

Και τέλος, γράψε μας κάτι να σε ακούσουμε οτι είσαι Back In Action!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε,θα το δοκιμάσω και θα επιστρέψω κάποια στιγμή να σας πω τα αποτελέσματά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Thanx,ρε φίλε,αλλά να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω κατα πόσο με βοηθάει, απο τη στιγμή που έχω μόνο ένα μαγνήτη και 4 knobs(vol,bass,mid,tremble) και ένα switchακι.Αν κάνω λάθος,εξήγησε μου σε παρακαλώ...

Ρε τερας,για μπασσο με ενα μαγνητη μιλαμε τοσες σελιδες?? >:( ;D ;D

 

Να πας γρηγορα να αγορασεις τον προενισχυτη του.... ;D

 

Α,..για δες,αυτο το switchaki-tsan..αμα ειναι "απο την αλλη"...

μηπως και παιζει το μπασσο?? ??? :o

 

Υπαρχει περιπτωση να ειναι "bypass" του ακτιβ προενισχυτη...λεω τωρα...

8)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τερας,για μπασσο με ενα μαγνητη μιλαμε τοσες σελιδες?? >:( ;D ;D

 

Να πας γρηγορα να αγορασεις τον προενισχυτη του.... ;D

 

Α,..για δες,αυτο το switchaki-tsan..αμα ειναι "απο την αλλη"...

μηπως και παιζει το μπασσο?? ??? :o

 

Υπαρχει περιπτωση να ειναι "bypass" του ακτιβ προενισχυτη...λεω τωρα...

8)

 

Καλά οτι είναι με ένα μαγνήτη το έχω αναφέρει και 5 φορές...Δε με προσέχεις yann, δε με προσέχεις!!!!Τώρα σχετικά με το swibruce-lee,δυστυχώς δεν είναι μπαι-πας(ούτε καρδιακό να πάθαινε το μπάσο...).Δηλαδή τσεκάρα στο μπάσο οτι συνδυασμό θα μπορούσα να κάνω για να βγάλω ήχο αλλά τίποτα.

 

Αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το γεγονός οτι τώρα που έμαθες οτι έχει μόνο 1 μαγνήτη το μπάσο λες να βάλω προενίσχυση....Γιατί???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Γιατι αν ειχες συνηθησει με τον προενισχυτη,

θα σου λειψει,εκτος και αν εισαι της "σχολης του p-bass"!! 8)

 

Aληθεια,"δεν το πηρε το γκαβο" μου,οτι εχεις ενα μαγνητη... :-[ ;D

ισως γιατι εγω θεωρω πως ολα τα μπασσα πρεπει να εχουν 2.. ;D

 

Αν δεν σε νοιαζει οτι το μπασσο θα γινει "μονοχνωτο",κανε οτι σου εγραψε και ο William παραπανω:

Αφου εχεις ενα μαγνητη λοιπον,(και 4 τρυπες),αφηνεις τα 2 ποτς και switch οπως ειναι,αγοραζεις 2 νεα ποτς,αναλογως αν ο μαγνητης ειναι μονος (250) η διπλος (500)

(γραφτηκε αυτο?) και μετα τα ξαναλεμε εδω,δεν ειναι και επιστημη 2-3 κολλησεις...

;)

 

ΥΓ: Βγαλε το ποτ,κοψε τα καλωδια πριν τις κολλησεις ωστε να μεινει λιγο μονωση του καλωδιου πανω στο ποτ,και να ξερεις πως θα το ξανακολλησεις στη θεση του αν χρειαστει.

Παρτο μαζι σου,ωστε τα νεα να εχουν ιδιες διαστασεις "λαιμου" (εκει που βιδωνει στο σκαφος,παχος και μηκος) ωστε να μην μπεξεις με τρυπανια...

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοοοοον....Μόλις άνοιξα το μπάσσο...Όντως έχω λοιπόν κάψει την προενίσχυση (κατάμαυρη έγινε...) και το θέμα είναι...Τι κάνω τώρα???Έβγαλα τις τρεις "τροφοδοσίες" που ήταν πάνω στην προενίσχυση αλλά τα 10+ καλώδια που υπάρχουν τι τα κάνω???Ποια πετάω και ποια κρατάω???

 

Επίσης,τα καλώδια που βγαίνουν από την μπαταρία τι τα κάνω???(τα μαύρα αν θυμάμαι καλά είναι οι γειώσεις...Τα κόκκινα και τα άσπρα???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να το κάνεις passive τα πετάς ΟΛΑ (ποτεσιομετρα, καλώδια, jack) εκτός από τον μαγνήτη και το καλώδιο που γειώνονται οι χορδές. Ένα μαύρο θα είναι λογικά, που κάνει επαφή με την γέφυρα μέσω ενός μικρού καναλιού.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να το κάνεις passive τα πετάς ΟΛΑ (ποτεσιομετρα, καλώδια, jack) εκτός από τον μαγνήτη και το καλώδιο που γειώνονται οι χορδές. Ένα μαύρο θα είναι λογικά, που κάνει επαφή με την γέφυρα μέσω ενός μικρού καναλιού.

 

Απλά θέλω να έχω και το option στο μέλλον άμα είναι να πάρω καινούργια προενίσχυση και να μπορεί να μπει...Δεν θα υπάρχει πρόβλημα άμα τα βγάλω όλα???

 

Απ'ότι βλέπω εδω πέρα,από τον μαγνήτη,βγαίνει ένα μαύρο καλώδιο που γειώνεται στο treble του eq (οπότε αυτό το πετάω) και ένα παχύ κόκκινο καλώδιο το οποίο χωρίζεται σε:ένα μαύρο που γειώνεται στο volume,ένα κόκκινο που με τη σειρά του και αυτό χωρίζεται σε δύο κόκκινα που πάνε,το ένα στη τροφοδοσία της προενίσχυσης και το άλλο στη μπαταρία, και τέλος,ένα άσπρο πάει και αυτό στην τροφοδοσία της προενίσχυσης...Τι κρατάω και τι πετάω???

 

Και κάτι τελευταίο...Για να μην το κουράζουμε το θέμα, αν τα κάνω έτσι (βλ. attached file) θα είμαι κομπλέ???

vol-tone-pkup-jk.jpg.61555e3da044c0f0320a929f45c1e830.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, θα πρέπει να γειώσεις και τις χορδές. Λογικά θα πρέπει να υπάρχει ένα τέτοιο καλωδιάκι στο cavity.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, θα πρέπει να γειώσεις και τις χορδές. Λογικά θα πρέπει να υπάρχει ένα τέτοιο καλωδιάκι στο cavity.

 

A,εννοείς από τον καβαλάρη???Ναι βγαίνει ένα πράσινο καλώδιο που γειώνεται στο tremble.Αυτό θα το γειώσω στο ποτ που θα κάνω tone???Δηλαδή κάτι τέτοιο??

passive_soapbar.thumb.jpg.d5d85af1366f17e95a381be95d15faec.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτό είναι. Μπορείς να το γειώσεις όπου θές, μιά καλή πρακτική είναι να συγκεντρώσεις όλες τις γειώσεις σε ΕΝΑ σημείο, έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσεις τον θόρυβο (star grounding).

 

Επίσης, να θωρακίσεις και το cavity με κάτι (μπογιά ή χαλκόφυλλο). Προτείνω χαλκόφυλλο, δίνει καλύτερα αποτελέσματα και δεν είναι τοξικό σαν την μπογιά. Πιθανόν το cavity του μπάσου σου να είναι ήδη περασμένο με κάποια μπογιά για αυτό το σκοπό, αν και το πιθανότερο είναι να μην έχουν κάνει και καλή δουλειά.

 

Ρίξε και εδώ μια ματιά.

 

http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου