Προς το περιεχόμενο

which preamp tubes ... ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι έχετε να πείτε ...?

Θέλω να αλλάξω τις ήδη υπάρχουσες στην προενίσχυση μου γιατί νομίζω πως λασπώνουν ... αλλά δεν ξέρω τίποτα για αυτές, έχω ακούσει κάτι σαν κάποιες είναι πιο "bright" , αλλά ... χρειάζομαι βοήθεια ... !

 

Thank u !

( ο ομιλών είναι μπασίστας )

Who Is The Man ? ? ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν μας δινεις αρκετες πληροφοριες.

 

(Τι ενισχυτη εχεις π.χ,τι λυχιες εχεις τωρα κτλ. )

 

έχω ακούσει κάτι σαν κάποιες είναι πιο "bright"

 

μην πολυακους.....σειρηνες,συνηθως δεν ξερουν τι λενε..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παλιώνουν τι σημάδια έχουν ? Ηχητικά μιλώ ...

Υπάρχει περίπτωση να λασπώνουν/Θαμπώνουν  ??

 

Μόλις πάω σπίτι θα έχω πληροφορίες να σας δώσω ...  είναι από ένα preamp που βρέθηκε στα ποδιά μου    : )     : P   hand/home made και το τσεκάρω ...

 

Ευχαριστώ

 

 

Who Is The Man ? ? ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πάω σπίτι θα έχω πληροφορίες να σας δώσω ...  

 

Θα βοηθούσε  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παλιώνουν τι σημάδια έχουν ? Ηχητικά μιλώ ...

Υπάρχει περίπτωση να λασπώνουν/Θαμπώνουν  ??

 

Οι προενισχυτικες λυχνιες πολυ σπανια "παλιωνουν" (εκτος & αν εχεις τον ενισχυτη πανω απο 15 χρονια)

 

αν θες να ξελασπωσεις τον ηχο σου (φανταζομαι μιλαμε για ΜΠΑΣΟ τοση ωρα ετσι?) υπαρχουν πολυ καλυτεροι τροποι (κομπρεσσορες,ισχυροτερα μεγαφωνα κτλ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι λοιπον,αρα ΑΛΛΟΥ ειναι το προβλημα στον ηχο σου (ακομα να μας πεις με τι ακριβως παιζεις ρε αδερφε!! ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν γράφουν  J/J ECC 81 η μια. και η αλλη J/J ΕCC 83S

Μια χαρα ειναι λοιπον,αρα ΑΛΛΟΥ ειναι το προβλημα στον ηχο σου

???

 

Το πιθανότερο είναι να φταίει (αν φταίει κάτι και δεν είναι εγγενώς έτσι ο pre) κάτι άλλο (είτε στο κύκλωμα, είτε στην ευρύτερη αλυσίδα) καθότι οι διπλοτρίοδοι έχουν κάτι χιλιάδες ώρες ζωής αλλά ναι, οι λάμπες παρουσιάζουν θαμπάδες, βρασίματα, σφυρίγματα, χσσσσσ και άλλες όμορφες λέξεις πριν πουν αντίο σε αυτό τον μάταιο κόσμο.

Ναι, διαφορετικές λάμπες είτε στον ίδιο τύπο και άλλη μάρκα (EH vs Telefunken) είτε άλλου τύπου (12AX7 vs 12AU7) ακούγονται διαφορετικά αλλά προσωπικά δεν πιστεύω στο "έκανε-τη-μέρα-νύχτα-βρε-παιδί-μου" ειδικά στο μπάσο  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παλικαριά για την ανταπόκριση

 

Superfunk δεν θα ήθελα ιδεολογικός να αναφέρω τον εξοπλισμό μου δημοσίως από την στιγμή που δεν είναι άκρως απαραίτητο στο συγκεκριμένο Thread. Μην με παρεξηγήσεις. : )

 

audiokostas ένα mini τράνταγμα στο preamp μου έκανε να πάψει να δουλεύει η μια λυχνία . Έτσι την αντικατέστησα χωρίς να ξέρω με μια που βρήκα εύκαιρη. Από εκείνη την στιγμή έχω την εντύπωση πως ψιλό θάμπωσε το πράγμα … μπορεί και να είναι καθαρά μες το μυαλό μου !!Γιατί λες ειδικά στο μπάσο ?

 

αλλά παλικαριά με μια micro ερευνά στο net,  διαβάζω ότι η λάμπα στη προενίσχυση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, καθότι το preamp έχει πιο πολλές ευαισθησίες από ότι ένας τελικός … και συνεπώς επηρεάζεται πολύ από την κάθε λάμπα …

 

Για τις JJ ECC 83s βρήκα : “While not as harmonically rich as others I tested, they do provide high gain without the usual noise and microphonic problems you would expect. This is great sound for your dollar.”

 

Ενώ για JJ ECC 81: "Classic low gain preamp tube - Most often used as reverb drivers and/or phase inverters in older amps."

 

Νομίζω πως έχει λόγο η κάθε λάμπα και ο συνδυασμός τους …

 

Εσείς τι λάμπες χρησιμοποιείτε ?

Από που μπορώ να προμηθευτώ στην Αθήνα για να αρχίσω να δοκιμάζω ?

 

Ευχαριστώ

Who Is The Man ? ? ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι "μαρκες" λυχνιων μη σε παρασυρουν μια και ελαχιστα εργοστασια κατασκευης λυχνιων υπαρχουν στον κοσμο και ειναι σχεδον ολα Ρωσικα & Κινεζικα (με την εξαιρεση των σλοβακικων JJ),οι πιο πολλες "μαρκες" λυχνιων ειναι απλα rebranded λυχνιες απο τα δια εργοστασια.

 

12ΑΧ7 θα βαλεις για μπασο ειναι μια χαρα,οι JJ ειναι θαυμασιες λυχνιες και μονο με πανακριβες NOS (δηλ.παλιες λυχνιες απο τα 50s-70s) 12AX7 θα ΑΚΟΥΣΕΙΣ οντως διαφορα σε ΚΙΘΑΡΑ (σε μπασο οτι και να βαλεις τα ιδια πανω κατω θα ακους ;D ;D)

 

αν ηταν με μια λυχνια να "ξελασπωνε" ο ηχος του μπασου.....θα ειχαμε ολοι σωθει....  :)

 

ξεκινα αγοραζοντας εναν ΚΟΜΠΡΕΣΣΟΡΑ.

 

 

While not as harmonically rich

 

Γιατί λες ειδικά στο μπάσο ?

 

Τι να τις κανεις τις αρμονικες? ???ΜΠΑΣΟ παιζεις! ;D (το μονο που πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι να εχεις εναν στιβαρο,ΔΥΝΑΤΟ,καθαρο και γεματο ηχο,ασε τις αρμονικες για τους κιθαριστες )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου