Προς το περιεχόμενο

which preamp tubes ... ???


platoc8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Superfunk δεν θα ήθελα ιδεολογικός να αναφέρω τον εξοπλισμό μου δημοσίως από την στιγμή που δεν είναι άκρως απαραίτητο στο συγκεκριμένο Thread. Μην με παρεξηγήσεις. : )

Δεν ξέρουμε τι λάμπα είχε πριν την αλλάξεις και τι κύκλωμα και σε τι αλυσίδα μηχανημάτων και τι μουσική παίζεις αλλά ζητάς να βρούμε γιατί μπορεί να ακούγεται ίσως λίγο θαμπά.

Δεν κατάλαβα το "ιδελογικώς". Τεσπά.

Η λάμπα παίζει ρόλο στην προενίσχυση αλλά, όπως και να μας αρέσει να βαυκαλιζόμαστε οι μπασίστες, τα ηχοχρώματα των συχνοτήτων της κιθάρας ανταποκρίνονται πιο ευδιάκριτα στη προενισχύτρια. Στο μπάσο όχι τόσο και ενίοτε δεν είναι και ιδιαίτερα ευπρόσδεκτα αλλά πάντα εξαρτάται.

 

Νομίζω πως έχει λόγο η κάθε λάμπα και ο συνδυασμός τους …

Απλώς εσύ δεν μας λες τον δικό σου  ;)

 

Κάνε την αναζήτηση στο net macro.....

 

Εν πολλοίς αυτό που λέει ο SF σε καλύπτει.

 

Στα μαγαζια με ενισχυτές, στο net και στα μεγάλα μαγαζιά ηλεκτρονικών θα βρεις τις 12ΑΧ7 που θες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το “ιδεολογικώς σε δημόσια συζήτηση” αναφέρομαι στη έμμεση διαφήμιση. Έχεις p.m.

audiokostas

 

Μιλούσα για τον συνδυασμό των 2 αυτών ecc 81 με ecc 83s … Γιατί διαβάζω πως μπορείς να ζητήσεις να testαρουν τον συνδυασμό 2 λυχνιών σε εξειδικευμένα site πριν στα στείλουν, όπως και διάφορα αλλά test !

 

Η νότα, περιέχει αρμονικές οι οποίες αν έχω καταλάβει σωστά, παίζουν σπουδαίο ρόλο στο αποτέλεσμα της. Δεν τις υπολογίζουμε αυτές ??

 

Διαβάζω πως είναι περίπου 6 -7 διαφορετικά μοντέλα σε 12AT7 / ECC81 types

 

Θα το ψάξω κι άλλο (και στο net) και θα επιστέψω για περαιτέρω συζήτηση για τις λάμπες… 

 

Ευχαριστώ

 

Who Is The Man ? ? ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το “ιδεολογικώς σε δημόσια συζήτηση” αναφέρομαι στη έμμεση διαφήμιση. Έχεις p.m.

audiokostas

 

To gear σου δεν είναι διαφήμιση. Είναι γεγονός.

Σου απήντησα.

 

Μιλούσα για τον συνδυασμό των 2 αυτών ecc 81 με ecc 83s … Γιατί διαβάζω πως μπορείς να ζητήσεις να testαρουν τον συνδυασμό 2 λυχνιών σε εξειδικευμένα site πριν στα στείλουν, όπως και διάφορα αλλά test !

Μια αγαπημένη μου Αγγλική έκφραση επί του προκειμένου είναι "bollocks more like it"

 

Η νότα, περιέχει αρμονικές οι οποίες αν έχω καταλάβει σωστά, παίζουν σπουδαίο ρόλο στο αποτέλεσμα της. Δεν τις υπολογίζουμε αυτές ??

Σαφώς, αλλά αν παίζεις συγεκριμένα είδη μουσικής (που δεν έχουν να κάνουμε με tapping ας πούμε) έρχονται λίγο πιο πίσω στην συχνοτική παλέτα του μπάσου (ναι ρε μπανάνα είναι full range και το ξέρουμε)

 

Διαβάζω πως είναι περίπου 6 -7 διαφορετικά μοντέλα σε 12AT7 / ECC81 types

Μία είναι η λάμπα. Οι κατασκευαστές είναι πολλοί. Οι σύγχρονοι (όπως είπε ο SF) λίγοι. Με τις NOS γίνονται πολλοί.

 

Ευχαριστώ

Ευχαρίστησή μας....  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου