Προς το περιεχόμενο

διπλος μαγνητης με split = μονός???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα μουσικάδες.

 

η suhr μου (S1) φοραγε κατω μαγνητη humb SSV  και δυο μονούς V60LP

 

Tης αλλαξα των κατω με ενα πιο ζεστο, τον SSH και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Τωρα..

θελω να ρωτησω

αν αντικαταστησω τον πανω ο οποιος είναι μονός, με εναν διπλο DSV ή SSV

και του βαλω push pull για σπλιταρισμα, οταν τον σπλιτάρω πλησιάζει τον πραγματικό ήχο του μονού??? ή στην πραγματικότητα χάνετε η  pure άποψη

ston hxo του μονού μαγνητη.

 

(σκεφτομαι να βαλω διπλο γιατι μου αρεσει ο παχυς στρογυλος ηχoς που βγαζουν οι Humb στη neck θεση στα lead, )

 

 

 

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πραγματι ενας διπλος μπροστα δινει ορισμενα στοιχεια ξεχωριστα. Απο την αλλη ενας σπλιταρισμενος διπλος δεν ειναι το ιδιο με ενα μονο σε καμια περιπτωση. Επισης ο διπλος που θα βαλεις στη neck θεση της suhr δεν θα εχει 100% τα χαρακτηριστικα ενος <<μεγάλου>> hum. Γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να πειραξεις το οργανο. Ειναι αμαρτια να εχεις μια suhr και να προσπαθεις να την κανεις κατι αλλο. Ψαξε περισσοτερο με τις ρυθμισεις του ενισχυτη σου και των pedal σου και θα παρεις απιστευτους ήχους απο ενα τετοιο οργανο, ειδικα αφου εχεις διπλο πισω. Παντως αν θελεις να ακουγεσαι σαν τον slash πουλα τη suhr και παρε μια καλη les paul .Θα σου μεινουν και μερικα χρηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν τον σπλιτάρω πλησιάζει τον πραγματικό ήχο του μονού???

 

οχι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι.

 

Nαι. Τον πλησιαζει. Δεν τον φτανει (με τιποτα) αλλα δε μπορεις να πεις οτι δεν τον πλησιαζει. Πχ αν ακουσεις Haeussell σπλιταρισμενο μη μου πεις οτι δεν πλησιαζει καν σε ηχο μονου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι ενας διπλος μπροστα δινει ορισμενα στοιχεια ξεχωριστα. Απο την αλλη ενας σπλιταρισμενος διπλος δεν ειναι το ιδιο με ενα μονο σε καμια περιπτωση. Επισης ο διπλος που θα βαλεις στη neck θεση της suhr δεν θα εχει 100% τα χαρακτηριστικα ενος <<μεγάλου>> hum. Γνωμη μου ειναι οτι δεν πρεπει να πειραξεις το οργανο. Ειναι αμαρτια να εχεις μια suhr και να προσπαθεις να την κανεις κατι αλλο. Ψαξε περισσοτερο με τις ρυθμισεις του ενισχυτη σου και των pedal σου και θα παρεις απιστευτους ήχους απο ενα τετοιο οργανο, ειδικα αφου εχεις διπλο πισω. Παντως αν θελεις να ακουγεσαι σαν τον slash πουλα τη suhr και παρε μια καλη les paul .Θα σου μεινουν και μερικα χρηματα...

τι ενοεις <<μεγαλο >>hum?

η suhr ειναι απο το εργοστασιο σκαμενη για να μπορει κ να φορεσει διπλο κανονικο πάνω,

απλα θελει αλλαγη και h μασκα της κιθαρας.

 

οχιιιι δεν θελω les paul...

SUHR λεμεεεεεεεεεεεεε

 

αν ειναι ετσι τα πραγματα, δηλαδη σπλιταρισμενος διπλος δεν αποδιδει σαν μονος,

τοτε δεν το συζηταω να τον αλλαξω αφου ο μονός που φοραει πραγματικα κανει τα ξυλα να ακουγονται.

 

Θα κοιταξω για κανα παχυντικο πεταλακι οπως τα boosts τότε.

λιγοκο αυτο θα δωσει το παχος που μου λειπει σε ,,,σημεία.

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το all around σας ρε παιδια, αφηστε την καθε κιθαρα στην ησυχια της.

Αν θελετε κατι αλλο, παρτε μια οικονομικη δευτερη που να κανει για τη

δουλεια που θελετε. Τι καλυτερο απο το να εχεις 2-3 κιθαριτσες να ασχολεισαι?

Παντως αν θελεις να ακουγεσαι σαν τον slash πουλα τη suhr και παρε μια καλη les paul.

Ποια ειναι η καλη les paul?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ο μονός που φοραει πραγματικα κανει τα ξυλα να ακουγονται.

Τον θελω και εγω αυτο το μαγνητη!!!! ;D ;D ;D

 

Υπαρχουν διπλοι που σπλιταρουν αξιοπρεπως και μιμουνται τον ηχο ενος πραγματικου σινγκλ,δεν φτανουν ομως σε σημειο ωστε να "εξαπατησουν" τον ακροατη...

(οταν σπλιταρει ο διπλος γινεται πραγματικο σινγκλ,ομως επιρρεαζεται απο το διπλα πηνιο,τη θεση του μαγνητη και τη βαση του)

..εκτος και αν ξερεις να χειριζεσαι τα κουμπακια σου... ;) ;)

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το all around σας ρε παιδια, αφηστε την καθε κιθαρα στην ησυχια της.

Αν θελετε κατι αλλο, παρτε μια οικονομικη δευτερη που να κανει για τη

δουλεια που θελετε. Τι καλυτερο απο το να εχεις 2-3 κιθαριτσες να ασχολεισαι?Ποια ειναι η καλη les paul?

 

να προσθεσω πως καταλαβαινω τι εννοεις κ συμφωνω μαζί σου

Δεν ειχα σκοπo ομως να την κανω all around!

Toν συγκεκριμενο διπλό μαγνητη τον προτεινει η εταιρεια για την συγκεκριμενη κιθάρα.

Εξαλλου γι' αυτο εχει προνοησει κ ενώ πάνω φοραει μονό μαγνητη, το σώμα ειναι σκαμενο κ ετοιμο να φορέσει 2πλο.

 

Παντως καταλαβαινω τι θες να πεις και συμφωνω μαζί σου, γι'άυτο και η κιθαρες μου δεν εχουν καμοια σχεση η μία με την αλλη.

η μία ειναι Σκάφος

η αλλη ειναι Jem

η καλη μου ειναι η suhr.

 

:D

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου