Προς το περιεχόμενο

Promega3 (gem) ή RD-700sx (roland) ή ..τι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον τελευταίο καιρό κοιτάζω για στέιτζ πιάνο, αλλά δεν μπορώ να καταλήξω,

καθώς πήγαινα για κλαβινόβα αλλά που να τα κουβαλας τα 65κιλά της σε gig?

δεν είναι και hammond (που είναι πολύ πιο βαρύ, αλλά αξίζει τον κόπο)

το μόνο που σκεφτόμουν είναι να έχει καλό touche,

καλό ήχο πιάνου και αν εχει κανα καλό rhodes ή wurli θα ήταν και αυτό ευπρόσδεκτο/ημιαπαραίτητο!!

οπότε σκεφτόμουν εν τέλει ή ένα rd700sx ή ένα promega3 (αν και την GEM την έχω συνδέσει με παιδικά αρμόνια)

για το promega3:

http://www.generalmusic.com/html/prodotti.asp?cod=991306&lingua=eng&frame=ca

για το rd700sx:

http://www.roland.co.uk/digp_room_catdet.asp?ID=RD700SX

ποιά η γνώμη σας για αυτά τα δύο ?

αν έχετε και κάτι άλλο ρίχτε το στο τραπέζι, παραπάνω απο ευπρόσδεκτο θα είναι :!: :!: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GEM δεν το ξέρω και δν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Το Roland είναι πολύ καλό και σε κλαβιέ και σε ήχο (προσωπική άποψη βέβαια) και σίγουρα έχει πολλούς παραπάνω ήχους από αυτούς που αναφέρεις.

 

Μια άλλη καλή λύση είναι το Kurzweil PC2X, πολύ καλό κλαβιέ (από τα καλύτερα για να ακριβολογήσω) και αρκετοί ήχοι με τη γνωστή ποιότητα της Kurzweil. Επίσης, και το Kawai MP8 είναι ένα φοβερό stage piano με εκπληκτικό κλαβιέ (μπορεί και το καλύτερο) και επίσης εκπληκτικό ήχο πιάνου.

 

Για οικονομικές λύσεις (αν απλά θες μερικά πιανάκια) μπορείς να τσεκάρεις τα Kurzweil SP88X και M-Audio ProKeys 88. Στη μισή τιμή από τα προηγούμενα και αρκετά αξιόλογα όργανα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ευχαριστώ για την απάντηση,

το gem απ'ότι έχω καταλάβει δουλεύει σαν το akoustik piano της N.I. και με το ν ίδιο τρόπο έχουν φτιάξει και κάποια el.pianos του.

τώρα, το ρδ700σχ με κέντρισε λόγω του κλαβιέ του και τα σαμπλς που έχουν για το πιανο τους (αν και δεν τα εχω ακούσει σοβαρα και δεν έχω παίξει!)

το pc2x μου φαίνεται πολύ ωραίο (απο άποψη κλαβιέ [αν κρίνω απο το sp88x], απο ήχους δεν ξέρω..), αλλά λίγο ακριβό (2grand χωρίς φπα απο αντιπροσωπεία1!)

όπως και το kawai :( αν και ψήνομαι για πολλά παζάρια!!

δυστυχώς κοιτάζω μέχρι 1800eur. (και τo rd700 το βρήκα λίίίγο κάτω απο 1800 :) όπως και το gem) αλλά δεν έχω ψάξει σε όλη την αθήνα (αν ξέρετε κάποιο μαγαζί που να πουλάει kurzweil κ.α. εκτός απο αντιπροσωπείες, ενημερώστε (με π.μ.)!!!)

για sp88x το σκεφτόμουνα στην αρχή και να του έριχνα μετά πεταλάκια για wah, distortion, flange κλπ αλλά κάπου εκεί χάθηκα..!

για maudio ούτε συζήτηση!!! :D :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή που βρήκες για το Roland είναι πολύ καλή, το PC2X δεν κάνει 2 χιλιάρικα συν ΦΠΑ, 2 και κάτι ψιλά είναι η νορμάλ τελική τιμή του.

 

Αν σε βόλεψε το κλαβιέ του SP88X και δεν έχεις ανάγκη την πληθώρα ήχων του RD-700, σου προτείνω το Kurzweil μιας και θα έχεις πολύ καλό κλαβιέ και τους βασικούς ήχους σε υψηλή ποιότητα. Και βέβαια, τιμή πολύ μικρότερη από το Roland, έχε υπόψη ότι μια σωστή τιμή είναι κατιτίς παραπάνω από 1 χιλιάρικο τελική τιμή.

 

Το M-Audio γιατί το απέκλεισες τόσο κατηγορηματικά; :?

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι αυτή η τιμή του PC2X τοτε παίζει και discount σε ντούκου πληρωμή?

αν το κατεβάσουν αρκετά, ψήθηκα!! :lol: :lol: :lol:

το κλαβιέ του kurz είναι 'μεταβλητής πίεσης'?? ('progressive κάτι κατι action' το λένε στου ρόλανδ)

ενα απο αυτά που μου άρεσαν στο kurz είναι η ξεχωριστη γεννήτρια για organ,

πράγμα πολύ-πολύ χρήσιμο! drawbars πειράζεις?

άλλες διαφορές όπως το 4plo layered piano του rd700 against 3πλο του kurz,

ουσιαστικά ποια είναι η διαφορά (εκτός του οτι έχουν 4 σαμπλς για κάθε νότα και όχι 3..) παικτικά περισσότερο??

η ηλικία του προαναφερθέντος kurz επίσης με ανησυχεί.. (χωρίς να λέω ότι δεν είναι καλό) ''πόσο θα ζήσει''..?

το m'audio το απεκλεισα διότι όταν δοκίμασα το άσπρο το 88αρι (θεωρητικά ίδια, εκτός απο τους ήχους) μου φάνηκε ελαφρύ.. έχω συνηθίσει σε ρώσικο βαρύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή που σου ανέφερα για το PC2X παίζει στα ευρωπαϊκά e-shops, λογικά φτηνότερα δεν θα το βρεις σε ελληνικό κατάστημα αλλά τέσπα.

 

Σχετικά με τα κλαβιέ, έχω βαρεθεί ν' ακούω μπουρδολογίες σχετικά με την ονοματολογία τους! Τι progressive και κολοκύθια; Όλα είναι πλήρως βαρυκεντρισμένα και προσπαθούν να πετύχουν την αίσθηση του πιάνου, με μεγαλύτερη ή μικρότερη επιτυχία το καθένα. Τα συγκεκριμένα νομίζω τα καταφέρνουν αρκετά καλά.

 

Το M-Audio που δοκίμασες ήταν το Keystation 88 Pro ( προφανώς αφού ήταν άσπρο) και είναι το MIDI controller της σειράς, πιστεύω ότι στο ProKeys 88 έχει γίνει καλύτερη δουλειά γιατί τα έχω δοκιμάσει και τα δύο και είδα διαφορές.

 

Η ηλικία του Kurzweil είναι ένα θέμα αλλά αφού δεν θέλεις ένα καθαρό synth αλλά ένα stage piano, καλύτερα να επικεντρωθείς στην αίσθηση των πλήκρων και στον ήχο του πιάνου, που θα χρησιμοποιείς για πάντα. Όλα τα άλλα διορθώνονται με ένα εξωτερικό module.

 

Σχετικά με το multisampling σε κάθε όργανο, μη νομίζεις ότι περισσότερα layers σημαίνει αυτόματα καλύτερος ήχος. Πάρε για παράδειγμα το Yamaha Motif ES που με 96 Mb ROM ακούγεται εξίσου καλά (ίσως και καλύτερα) με τα Korg Triton και Roland Fantom X που έχουν 160 και 128 Mb αντίστοιχα. Σίγουρα η ROM του Roland είναι πιο πλούσια σε waveforms αλλά αυτό σημαίνει ότι θα έχεις πάρα πολλούς διαφορετικούς ήχους, το πιάνο του μπορεί να είναι το ίδιο με του Kurzweil. Ο μόνος κριτής γι' αυτό είναι τ αυτιά σου!

 

Γενικά, το κριτήριό σου πρέπει να είναι οι 5-10 ήχοι που σε ενδιαφέρουν περισσότερο και το κλαβιέ. Ακούς τους ήχους που θες στο καθένα, δοκιμάζεις και το κλαβιέ να δεις αν σου κάνει σε αίσθηση και απόκριση και αναλόγως προχωράς... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πληκτρα του Kurrzweil ειναι απλα weighted οχι hammer action(σε ηχο ομως σκοτωνει). Το gem δεν υπαρχει στην Ελλαδα(ειχα παει να το τσεκαρω και εγω αλλα δεν....) το Rolland πρεπει να ειναι μια χαρα, μακρια απο το Νοrd Stage.....

Eγω κατεληξα στο Kawai Mp8 το οποιο εινα φανταστικο και σε αισθηση πληκτρου και σε ηχο αλλα ειναι βαρη(32 κιλα) λογω των ξυλινων πληκτρων του.

Θα σου προτεινα και το Κawai MP4(γυρω στα 1200 euro στον Διαμαντοπουλο). Εχει πολυ καλο κλαβιε,ωραιους ηχους και ειναι 20,5 κιλα.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και αυτά:

Yamaha CP300 (2200)

Yamaha CP33 (1200)

Yamaha S90SE (2250)

Οι τιμές είναι από Thomoann.

Η σειρά CP είναι εντελώς νέα, δεν τα έχω παίξει και δεν ξέρω καν άν τα έχει φέρει ακόμα ο Νάκας. Το CP33 είναι φτιαγμένο για εύκολη μεταφορά και κάνει και για midi controller.

Έπαιξα όμως το S90ES και το πιάνο του μου άρεσε πολύ. Επιπλέον έχει και όλους τους ήχους το Motif ES, με πολύ καλά ηλεκτρικά πιάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την φοβάμαι την yamaha λόγω αντιπροσωπείας.. (λόγω.. τιμής!!)

γενικότερα έχω καταλήξει σε

mp8, 700sx, ΜΟ8 (θεωρητικά είναι πιο κοντά στα Motif απο το s90es, δεν ξέρω αν ισχύει και πρακτικά)

και καθώς αυτές οι μέρες περασαν με κάμποσο ψαξιμο στο νετ

και πολύ μπέρδεμα, σήμερα θα κατέβω να δω τι γίνεται στην

πραγματικότητα με αυτα τα μηχανήματα και τα action τους και τους ήχους

και οτι άλλο δίνουν.. άιντε να δούμε τι γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοιτάξεις όπωσδήποτε το Yamaha S90ES. Αν σου φτάνουν τα χρήματα είναι πάρα πολύ καλό. Νομίζω πως έχει καλή τιμή και στην Ελλάδα. Είναι καλλύτερο από το mo8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου